Reklama

Przed przejściami dla pieszych pojawią się napisy

Data:

- Reklama -

Autorem pomysłu, aby przed wybranymi przejściami dla pieszych umieścić napis „Przejście dla pieszych —zejdź z roweru”, jest radny Marek Zborowski-Weychman. Ma to być inicjatywa popularyzująca umiejętne korzystanie z rowerów. Napisy pojawią się w mieście w połowie lipca.

Marek Zborowski-Weychman zwrócił w swojej interpelacji uwagę na fakt, że zgodnie z kodeksem drogowym rowerzyści mogą przejeżdżać przez jezdnię wyłącznie przejazdem dla rowerów (za wyjątkiem dzieci do lat 10 pod opieką dorosłego). – Przepis ten jest nagminnie łamany. Dorośli, często całymi rodzinami, dzieci przejeżdżają przez przejście, jakby była to ścieżka rowerowa. Wynika to zapewne z nieznajomości przepisów kodeksu drogowego. Takie zachowanie rodzi jednak wiele niebezpieczeństw. Kierowcy samochodów, widząc rowerzystę dojeżdżającego do przejścia dla pieszych, przy którym nie ma przejazdu dla rowerów, oczekują, że zsiądzie on z roweru i przejdzie z godnie z przepisami pieszo, prowadząc rower. Niestety, często tak nie jest! Wjazd rowerem na przejście może rodzić bardzo niebezpieczne sytuacje — do wypadku włącznie – argumentował radny.

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz w odpowiedzi na interpelację przyznał radnemu rację. – W celu prewencji wypadków drogowych oraz wdrożenia skutecznego działania na rzecz efektywnego zapobiegania przez uczestników ruchu drogowego incydentom związanym z nieumiejętnym korzystaniem z rowerów na przejściach, podjąłem decyzję o wykonaniu przez Zarząd Dróg i Zieleni w Suwałkach napisu „Przejście dla pieszych — zejdź z roweru„ w wybranych lokalizacjach na terenie miasta Suwałk. Planowany termin
realizacji zadania przewiduję na 15 lipca 2022 r. – zapowiedział prezydent.

Dodatkowo, dyrektorzy szkół zostali zobowiązani do zorganizowania przed wakacjami akcji informacyjnej poprawiającej bezpieczeństwo na przejściach.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Kolejna stacja SUWER-a już działa

Jak informowaliśmy w marcu, w Suwałkach system roweru miejskiego...

Nowa stacja rowerowa pojawi się na końcu Suwałk

Nie w Krzywem, ani nie w Starym Folwarku, ale...

Budżet Suwałk na 2022 rok przyjęty większością głosów

Projekt uchwały w sprawie budżetu Suwałk na 2022 rok...

Marek Zborowski-Weychman nowym wiceprzewodniczącym Rady Miejskiej, Łukasz Wojno nowym radnym

Październikowa sesja Rady Miejskiej w Suwałkach (27 października) związana...
%d bloggers like this: