Reklama

Sesja budżetowa i inne tematy: SOK nie dla stand-upperów, drożej w Aquaparku i innych obiektach sportowych, śliskie chodniki

Data:

- Reklama -

Sesja, podczas której suwalscy radni skupili się na budżecie miasta na 2023 rok, za nami. Uchwała została podjęta większością głosów, choć nie bez słów krytyki. W trakcie sesji pojawiły się również inne tematy, wywołujące sporo emocji.

Dzisiejsza (28 grudnia) sesja Rady Miejskiej w Suwałkach poświęcona była między innymi: uchwale w sprawie budżetu Miasta Suwałk na 2023 rok; Wieloletniej Prognozie Finansowej Miasta Suwałki na lata 2023-2042; zmianie Statutu Domu Pomocy Społecznej „Kalina” w zakresie opieki wytchnieniowej; zmianie maksymalnej liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych na terenie miasta; zmianie uchwały w sprawie określenia stawki za 1 kilometr przebiegu pojazdu będącej podstawą do ustalenia zwrotu kosztów przewozu dzieci, młodzieży i uczniów oraz rodziców.

W kwestii budżetu miasta na 2023 rok radni 16 głosami „za” oraz 7 głosami „przeciw” (klub PiS) przyjęli projekt uchwały. Jak podczas prezentacji podkreślił Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk – jest to budżet rozsądku; może nie ekstra rozwojowy, ale też nie budżet głębokiego kryzysu. Budżet na 2022 rok wynosi ponad 576 mln zł po stronie wydatków i ponad 512 mln zł po stronie dochodów. Zakłada też blisko 64 mln zł deficytu – w tym na działalność bieżącą miasta, która po raz pierwszy w historii Suwałk będzie w części finansowana z kredytu. W trakcie kolejnego roku zostaną zrealizowane inwestycje o wartości niemal 90 mln zł. Dowiedz się więcej.

W wystąpieniach radnych Jacka Juszkiewicza z klubu Prawo i Sprawiedliwość oraz Wojciecha Pająka z „Łączą nas Suwałki” pojawił się temat Roku 2023 pod patronatem Aleksandry Piłsudskiej – znanej suwalczanki. Status patronki zyskał rok 2023 na obszarze całej Polski – za sprawą decyzji Sejmu. Suwalczanie rozważają różne inicjatywy – m.in. pomnik – z tej okazji.

Klub PiS wnioskuje również – popierając inicjatywę radnego Jacka Roszkowskiego, by bulwary nad Czarną Hańczą zyskały imię Wacława Kunca.

Radny Marek Zborowski-Weychaman zaproponował utworzenie w Suwałkach sklepu socjalnego – w innych miastach takie sklepy prowadzone są np. przez NGO-sy lub instytucje pomocy społecznej. Temat będzie rozważany.

Zarówno Marek Zborowski-Weychaman z „Łączą nas Suwałki”, jak i Jarosław Schabieński z PiS utyskiwali na stan dróg i chodników w mieście. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk zaznaczył, że i on nie jest zadowolony ze stanu utrzymania dróg i chodników. Według aplikacji, którą posiłkuje się prezydent, po ulicach Suwałk w trakcie jego wystąpienia jeździły zaledwie 3 sprzęty drogowe z taboru specjalnego liczącego kilkadziesiąt pojazdów. – To problem z właściwą organizacją pracy. Mamy potencjał kadrowy i 500 ton soli w zapasie. Jeśli będzie trzeba, kupimy jej więcej – zaznaczył Cz. Renkiewicz, odnosząc się również do wystąpienia Wojciecha Pająka, który zaproponował, by wzorem krajów skandynawskich, wykorzystywać piasek do posypywania chodników.

Radni Kamil Lauryn i Jacek Niedźwiedzki próbowali uzyskać odpowiedź na pytanie, dlaczego polscy stand-upperzy, np. Mateusz Socha mają problem z wynajęciem sali Suwalskiego Ośrodka Kultury. Ignacy Ołów, dyrektor instytucji zaznaczył, że jego i kierowanej przez niego instytucji misją jest realizacja wydarzeń o wysokim poziomie artystycznym, wykraczających poza ramy popkultury, a do takich – jego zdaniem – stand-up nie należy z racji wulgaryzmów. Jednocześnie, dyrektor zapewnił, że w najbliższych miesiącach wydarzeń w kalendarzu SOK-u nie zabraknie – wystąpią Sławek Uniatowski, Paweł Domagała, Dawid Podsiadło, ZPiT „Śląsk”. Zdaniem Jacka Niedźwiedzkiego i Kamila Lauryna – postawa dyrektora to próba cenzurowania artystów, zaś dzielenie kultury na „złą” i „dobrą”, a przez to rezygnacja z możliwości zarobienia na wynajmie dużej sali w SOK-u, można uznać za niegospodarność.

O zmiany w strefie płatnego parkowania – na korzyść osób niepełnosprawnych – wnioskował Jacek Niedźwiedzki, sugerując rozwiązania z innych miast (karta parkingowa wydawana za niewielką opłatą, pozwalająca na parkowanie nie tylko na kopertach, ale też w każdym innym, dogodnym dla osoby niepełnosprawnej miejscu).

Pojawił się też temat smogu (Wojciech Pająk) i kontroli pieców przez straż miejską. Grzegorz Kosicki powiedział, że do strażników wpłynęło w sumie 101 zgłoszeń – każde z nich jest podobno sprawdzane przez patrol straży miejskiej.

Radny Adam Ołowniuk ponownie wystąpił na sesji z tematem dostępu do obiektów sportowych. W Aquaparku od nowego roku bilet standardowy będzie o 10 zł droższy. Zmiany – podwyżki (nazywane oficjalnie korektami cen) wprowadzone zostaną również w innych obiektach zarządzanych przez Ośrodek Sportu i Rekreacji w Suwałkach. Z wyliczeń urzędników wynika, że na zamknięciu basenu przy ul. Wojska Polskiego miasto oszczędzi w skali roku 600 tys. złotych (tylko w tym roku była to kwota 240 tys. złotych). Waldemar Borysewicz, dyrektor OSiR-u tłumaczył, że podwyżka podyktowana jest analizą trzech wskaźników: ceny energii elektrycznej, energii cieplnej oraz wzrostu płacy minimalnej. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Co musiałoby się wydarzyć, żeby Czesław Renkiewicz przestał był prezydentem Suwałk?

Za nami pierwsza tura wyborów samorządowych. Znamy już radnych...

Przed drugą turą „straszenie Juszkiewiczem” i zwolnieniami

Kontrkandydat urzędującego prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza - Jacek Juszkiewicz...

Będzie druga tura. Czesław Renkiewicz powalczy o wynik z Jackiem Juszkiewiczem

W Radzie Miejskiej w Suwałkach 12 mandatów zdobył komitet...

Posłowie dostali od rolników „żółte kartki”

W czwartek, 4 kwietnia, rolnicy w całej Polsce protestują,...