Reklama

Pomysł na orkiestrę? Współpraca i edukacja

Data:

- Reklama -

Pierwszy koncert w nowym składzie Suwalska Orkiestra Kameralna pod batutą Cezarego Gójskiego zagra w lutym, z okazji walentynek. Krzysztof Jakub Kozakiewicz i dotychczasowy skład zespołu przed publicznością wystąpią raz jeszcze – w styczniu – będzie to ostatnie z nimi spotkanie i okazja do pożegnania.

W środę, 21 grudnia w Suwalskim Ośrodku Kultury odbyła się konferencja prasowa z udziałem Ignacego Ołowia, dyrektora instytucji oraz Cezarego Gójskiego – nowego dyrygenta i Katarzyny Gościewskiej, która obejmie funkcję inspektora w zespole. Uczestnicy spotkania przedstawili dziennikarzom pomysł na funkcjonowanie orkiestry.

Dr Ignacy Ołów po raz kolejny podkreślił, że jego intencją nie jest likwidacja Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Dyrektor SOK-u przypomniał, że w historii zespołu było kilka zmian na stanowisku dyrygenta. – Chciałbym podkreślić, że nikogo nie zwalniam. Muzycy nie mają umów o pracę. Bardzo często zdarzało się, że w składzie orkiestry występowało kilku nowych muzyków. Takie są obecnie realia – dodał.

Ignacy Ołów, dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury:

Zgodnie z nową wizją działalności orkiestry, ma ona powrócić do oryginalnej idei promowania muzyków z Suwałk i Suwalszczyzny. Tacy też znajdą się w jej składzie. Nowy skład opierać ma się również na artystach pochodzących stąd, grających w orkiestrze – o ile wyrażą chęć i wolę dalszej współpracy. Jak zaznaczył dyrektor SOK-u – jego intencją jest umożliwienie powrotu do Suwałk wykształconym muzykom, którzy „chcą mieszkać tutaj i płacić tutaj podatki”. Trzon orkiestry tworzyć będą więc muzycy z Suwałk lub Suwalszczyzny, co nie wyklucza tzw. doangaży, gdy zajdzie taka potrzeba – w zależności od wykonywanego repertuaru.

Cezary Gójski, nowy dyrygent Suwalskiej Orkiestry Kameralnej przyznał, że wielokrotnie spotykał się z opiniami, że „muzycy z Suwałk nie potrafią grać i są za słabo wyedukowani”, dlatego wystąpił do Suwalskiego Ośrodka Kultury i jego dyrektora z propozycją, by udowodnić, że Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. w Suwałkach wypuściła w świat wielu wspaniałych muzyków, którzy studiowali lub studiują na renomowanych polskich uczelniach. – Wielu z nich nigdy nie dostało szansy występu w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej – powiedział podczas spotkania Cezary Gójski.

Mówi Cezary Gójski:

Suwalska Orkiestra Kameralna w wersji „po zmianach” ma być zespołem odbywającym próby o wiele częściej, uczestniczącym w audycjach edukacyjnych – rozszerzonych również o poziom odpowiadający możliwościom kognitywnym dzieci w wieku przedszkolnym. – Tak wychowujemy przyszłych widzów i słuchaczy – podkreślali podczas spotkania Ignacy Ołów i Cezary Gójski.

Zespół pod batutą Cezarego Gójskiego – według nowej koncepcji, zapowiedzi i obietnic – ma też skupić się na szeroko rozumianej współpracy – zawiązanej między orkiestrą i Państwową Szkołą Muzyczną, ale też zespołami wokalnymi, tanecznymi i instrumentalnymi Suwalskiego Ośrodka Kultury. Nie jest wykluczone, że duże (jak na nasze możliwości), interdyscyplinarne realizacje, nie będą w przyszłości budowane na bazie „muzyki z odtwarzacza”, ale wykonywanej na żywo, przez orkiestrę. Tak przynajmniej wynika z nadziei wyrażonych przez Katarzynę Gościewską.

Katarzyna Gościewska o działalności orkiestry:

W programie koncertowym Suwalskiej Orkiestry Kameralnej na najbliższe miesiące znajdą się zarówno realizacje oparte na repertuarze Krzysztofa Krawczyka i innych, znanych oraz lubianych wokalistów, ale też klasycznym, między innymi prezentowanym z udziałem laureatów konkursów organizowanych przez PSM w Suwałkach.

Jak już pisaliśmy w artykule dotyczącym spotkania dyrygenta Krzysztofa Kozakiewicza i dyrektora SOK-u, Ignacego Ołowia z suwalskimi radnymi (link – szczegóły poniżej) – roczny budżet Suwalskiej Orkiestry Kameralnej wynosi 300 tys. złotych. Założenie „in plus” wynosi 60 tys. złotych – i w tym, w następnym roku. Orkiestrze w dotychczasowym składzie udało się wypracować połowę założonej kwoty. Czas pokaże czy inny repertuar i nowy skład tę sytuację zmieni. Pamiętajmy jednak, że kultura i sztuka dla zysku nie istnieją.

Fot. Niebywałe Suwałki

Zmiany w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej: Radni apelują o dyskusję i próbę porozumienia

Prezydent Suwałk wydał oświadczenie w sprawie orkiestry kameralnej

Duże zmiany w składzie Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Muzycy zaskoczeni decyzją dyrektora

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Militia rozgrzała publiczność. Piątkowy koncert w SOK-u

Piątkowy (24 maja) wczesny wieczór to idealna pora na...

Jest praca dla instruktora teatru w SOK

Suwalski Ośrodek Kultury (SOK) w Suwałkach poszukuje pasjonata teatru,...

Tydzień z muzyką

W tym tygodniu wśród propozycji kulturalnych dominują wydarzenia muzyczne....

Suwalska Grupa Filmowa szuka aktorów do krótkometrażowego filmu

Suwalska Grupa Filmowa (SGF) szuka aktorów do debiutanckiego filmu...