Reklama

Prezydent Suwałk wydał oświadczenie w sprawie orkiestry kameralnej

Data:

- Reklama -

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zmianach, jakie mają zajść w składzie Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Zapowiedzi te wywołały burzliwą dyskusję i zmobilizowały przedstawicieli środowiska artystycznego do pisemnych wystąpień w obronie zespołu. Teraz głos zabrał Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk.

Szczegóły w artykule poniżej:

Duże zmiany w składzie Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Muzycy zaskoczeni decyzją dyrektora

Treść oświadczenia prezydenta Suwałk, Czesława Renkiewicza publikujemy poniżej:

Suwalska Orkiestra Kameralna powstała w 2007 roku. To część dorobku kulturalnego Suwałk i wierzę w to, że przed zespołem jest jeszcze wiele osiągnięć i wyzwań muzycznych, którymi będą pasjonować się wszyscy fani muzyki klasycznej, w tym ja – gdyż uwielbiam akompaniament orkiestry podczas koncertów z wybitnymi solistami, podczas Suwałki Blues Festivalu lub innych projektów, które miałem przyjemność usłyszeć.

Na przestrzeni ponad 15 lat Suwalska Orkiestra Kameralna zagrała dziesiątki koncertów, grając pod batutą kilku różnych dyrygentów, zmieniając również swój skład. Mimo to, zespół prezentował zawsze wysoki poziom i wierzę, że tak będzie dalej. Warto dodać, że w orkiestrze grać będzie również część osób, która zasilała jej szeregi do tej pory.

Z niepokojem obserwuję jednak błędnie intepretowaną przez środowisko artystyczne decyzję Dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury jakoby miało dojść do likwidacji Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. W tej sprawie skierowano do mnie w ostatnim czasie wiele pism i wystąpień, za które serdecznie dziękuję. Dziękuję również za te głosy – bo pojawiły się też takie, które popierają decyzję Dyrektora SOK-‘u.

Chcę jednoznacznie podkreślić, że planów likwidacji zespołu nie ma. Nie dopuściłbym nigdy takiego scenariusza do realizacji. Z zawartego z Dyrektorem Suwalskiego Ośrodka Kultury kontaktu jasno wynika, że Suwalska Orkiestra Kameralna ma być prowadzona.

Pragnę podkreślić, że jako Prezydent Suwałk nie pełnię nadzoru merytorycznego ani artystycznego nad działalnością Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Jest to zadanie będące w kompetencjach Dyrektora Suwalskiego Ośrodka Kultury, który odpowiada za tę część działalności naszego Miasta.

Odrębną sprawą jest natomiast kwestia tego, kto ma grać w orkiestrze. Myślę, że marzeniem wielu doskonale wykształconych muzycznie suwalczan było grać w szeregach orkiestry. Mam nadzieję, że będą mieli taką okazję. Przykro mi jest czytać, że muzycy pochodzący z Suwałk obniżą poziom artystyczny zespołu. Funkcjonująca już od blisko 50 lat w Suwałkach Państwowa Szkoła Muzyczna wykształciła rzeszę uzdolnionych muzyków. Wielu z nich to absolwenci konserwatoriów.

Chcę bardzo serdecznie podziękować każdemu artyście, który na przestrzeni ostatnich 15 lat grał w szeregach Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Obcowanie z Państwa twórczością było dla mnie zawsze ogromną przyjemnością, o czym zapewniłem również osobiście podczas spotkania z Maestro Krzysztofem Kozakiewiczem i muzykami zespołu, a zwłaszcza swoją obecnością podczas Państwa występów. Jestem przekonany, że przed orkiestrą jeszcze dziesiątki pięknych i niezapomnianych koncertów.

5 KOMENTARZE

    • To nie jest absurd, tylko sprawa kompetencji. Dyrektor podejmuje niezależne decyzje. Prezydentowi nic do tego. To tak jakby podważać niezawisłe decyzje sądów…

  1. Pan Prezydent zawsze będzie miał mój głos i mojej rodziny (7 osób). Suwałki są zadbane i widać na każdym kroku gospodarską rękę. Jeśli myślisz inaczej – no cóż nie każdy jest demonem inteligencji…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Marzenia o (r)ewolucji kulturalnej

W Suwałkach odbyło się spotkanie poświęcone kulturze, które nie...

SOK wyróżniony przez marszałka

W sobotę, 2 grudnia nagrodzono tych, którzy nieustannie pracują...

Nastrojowo, przebojowo, energetycznie – Varius Manx i Kasia Stankiewicz wystąpili w SOK-u

Listopad w SOK-u stoi pod znakiem świetnych koncertów, czego...