Reklama

5 mln zł na remont klasztoru w Wigrach

Data:

- Reklama -

5 mln zł z rezerwy budżetu państwa dostała parafia w Wigrach. Ta dotacja pozwoli na kolejny remont zabytkowego klasztoru. Tym razem modernizację przejdą eremy tarasu dolnego i mur oporowy klasztoru.

Informacja prasowa Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Wojewoda Bohdan Paszkowski, podczas spotkania w Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków w Białymstoku, podziękował ks. Jackowi Nogowskiemu za opiekę nad zespołem klasztornym Kamedułów. Podkreślił, że zabytek ten wyróżnia się pośród innych województwa podlaskiego, zarówno ogromem założenia, jak i kompozycją układu architektonicznego oraz wartością kulturową.

Proboszcz wigierskiej parafii przedstawił dotychczas zrealizowane prace przy klasztorze, przeprowadzone we współpracy i z dotacji WUOZ oraz opowiedział o dalszych planach konserwatorsko-budowlanych związanych z obiektem.

– Ochrona polskich zabytków jest jednym z priorytetów Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, dlatego jest mi niezmiernie miło, iż środki przyznane przez Prezesa Rady Ministrów trafią właśnie do Wigier. Zespół pokamedulski świadczy o naszym dziedzictwie kresowym i symbolizuje to dziedzictwo, bowiem położony jest na pograniczu naszych ziem polskich, co dodatkowo podnosi jego walory historyczne czy kulturowe – mówiła prof. Małgorzata Dajnowicz, podlaski wojewódzki konserwator zabytków.

Umowę w tej sprawie podpisali w obecności wojewody podlaskiego, podlaski wojewódzki konserwator zabytków prof. Małgorzata Dajnowicz i proboszcz parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Wigrach ks. kan. dr Jacek Nogowski.

Historia wigierskiego klasztoru sięga XVII wieku, kiedy na wyspie na jeziorze Wigry osiedlili się kameduli. Początkowo budowali oni obiekty drewniane, dopiero w latach 1704-1745 wzniesiono dom murowany tzw. forestarię, składający się z izby mieszkalnej i alkierza, później powstał murowany kościół. Świątynia uległa zniszczeniu podczas I wojny światowej, następnie została odbudowana według projektu architekta Oskara Sosnowskiego. Zniszczenia po kolejnej wojnie odbudowano w latach 1949-1955 według projektów inż. Władysława Paszkowskiego pod kierunkiem architekta Stanisława Bukowskiego. Zespół pokamedulski w Wigrach został wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego w 1979 roku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

W tym tygodniu: Młody jazz, blues i inne atrakcje

Instytucje, ośrodki i domy kultury z Suwałk, Sejn, Wigier,...

Tak brzmią organy w Wigrach (posłuchaj)

W dniach 18-19 listopada 2023 roku w Kościele pw....

Biznes, poezja, muzyka i spotkania

Sprawdźmy, jakie propozycje kulturalne, biznesowe, warsztatowe i sportowe czekają...

Po prawie 80 latach organy piszczałkowe ponownie zabrzmią w Klasztorze Pokamedulskim w Wigrach

W dniach 18-19 listopada 2023 roku, w Kościele pw....