Reklama

Jesteśmy na siebie „skazani”. Gmina i Miasto chcą realizować wspólne projekty

Data:

- Reklama -

Współpraca, zatwierdzona podpisaną we wtorek, 2 sierpnia umową pomiędzy przedstawicielami Gminy i Miasta Suwałki, to szansa na dodatkowe pieniądze na wspólne działania z nowej perspektywy Unii Europejskiej. Pomysłów jest dużo, ale wymagają konsultacji z mieszkańcami i dopracowania.

Prezydent Suwałk, Czesław Renkiewicz wraz z wójtem gminy Suwałki, Zbigniewem Mackiewiczem podpisali dziś w Ratuszu porozumienie dotyczące ZIT, czyli Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych i utworzenia Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego. Aby współpraca doszła do skutku, potrzebne jest jeszcze opracowanie strategii lokalnej.

Jak zaznaczył podczas konferencji prasowej Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk – od pomysłu, do pozyskania środków i wdrożenia projektu – długa droga. – Musimy się przygotować do realizacji inwestycji strategicznych. Mamy pomysł na wspólny rozwój, oparty na powiązaniach w sferze kulturalnej komunalnej i oświatowej. Niejako jesteśmy na siebie skazani – nie możemy nie dostrzegać naszego sąsiada, Gminy Suwałki – podkreślił podczas spotkania prezydent – jeden z sygnatariuszy ZIT. Wspólna strategia pomoże i Miastu, i Gminie w „walce” o środki unijne z nowej perspektywy.

O współpracy mówi Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk:

Wójt Zbigniew Mackiewicz również jest dobrej myśli. – My już współpracujemy z miastem. Nasi mieszkańcy i turyści nie widzą granic administracyjnych i dobrze, mimo że różnimy się pod wieloma względami – dodał.

O planowanych działaniach Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki:

Wpływ na ostateczny kształt strategii będą mieć także mieszkańcy – Gmina i Miasto przygotowują ankiety, w oparciu o wyniki których zostaną wskazane obszary i inwestycje strategiczne – priorytetowe dla rozwoju obu jednostek samorządowych w wielu obszarach. Według zapowiedzi – współpraca dotyczyć będzie m. in.: zdrowia, oświaty i turystyki, ale też przedsięwzięć promujących niskoemisyjność, jak np. montaż fotowoltaiki czy wymianę oświetlenia na LED-owe oraz rozwój infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Nie jest wykluczone, że dzięki porozumieniu i środkom, jakie w przyszłości zostaną pozyskane – również na terenie Gminy Suwałki pojawią się stacje roweru miejskiego SUWER.

Liderem porozumienia będzie Miasto Suwałki.

Fot. Niebywałe Suwałki – na zdj. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk; Zbigniew Mackiewicz, wójt gminy Suwałki; Zdzisław Przełomiec, przewodniczący Rady Miejskiej; Marek Jeromin, przewodniczący Rady Gminy; Danuta Bućko, skarbnik Gminy Suwałki; Wiesław Stelmach, skarbnik Miasta Suwałki.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Suwałki za 10 lat – mój pomysł na Miasto

Na stronie Urzędu Miejskiego w Suwałkach do 30 września...

Miasto zacieśni współpracę z Gminą Suwałki

Oba samorządy stworzą tzw. związek ZIT (Zintegrowane Inwestycje Terytorialne)....
%d bloggers like this: