Reklama

Ostatni dzień na składanie wniosków o świadczenie postojowe

Data:

- Reklama -

Wniosek o świadczenie postojowe można przekazać do ZUS wyłącznie elektronicznie – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS.

Wnioski mogą składać przedsiębiorcy i osoby wykonujące umowy cywilnoprawne, które odczuły negatywne skutki występowania w Polsce COVID-19. Aby otrzymać pieniądze, należy spełnić kilka warunków. Informacje w tej sprawie znajdują się na stronie internetowej ZUS.

Termin 16 sierpnia dotyczy wniosków: RSP-D, RSP-DK, RSP-DB, RSP-DD, RSP-DD6, RSP-SK, RSP-C, RSP-CZ, RSP-CK, RSP-CD6.

Do tej pory w województwie podlaskim ZUS pozywanie rozpatrzył 80 tys. wianków o świadczenie postojowe i wypłacił tylko dla mieszkańców naszego regionu w ramach tego świadczenia 156 mln zł.

– Świadczenie postojowe przysługuje w wysokości 80 proc. kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę, obowiązującego w 2020 roku – czyli 2080 zł. Przedsiębiorca, który rozlicza podatki w formie karty podatkowej i jest osobą zwolnioną z opłacania podatku VAT, może liczyć na świadczenie postojowe w wysokości 1300 zł – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Należy pamiętać, że potwierdzeniem wysłania wniosku przez PUE ZUS jest Urzędowe Poświadczenie Przedłożenia (UPP). Aby sprawdzić czy dla złożonego wniosku istnieje UPP, należy w Profilu ogólnym – w skrzynce znaleźć zakładkę Dokumenty wysłane, wejść w Szczegóły, a następnie – Pokaż poświadczenie przedłożenia.

Od 1 lipca 2022 r. wypłata świadczenia postojowego przedsiębiorcy jest pomocą de minimis. W związku z tym przedsiębiorcy muszą dołączyć oświadczenie o wielkości pomocy de minimis otrzymanej w ciągu ostatnich trzech lat podatkowych (oświadczenie RPD) albo oświadczenie o nieotrzymaniu takiej pomocy w tym okresie (oświadczenie RD-2). Oświadczenie RD-2 można utworzyć samodzielnie na PUE i dołączyć do wniosku. A także formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis (RFD). Jeżeli taki formularz nie zostanie dołączony, wniosek pozostanie bez rozpatrzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Od 23 lipca kolejna odsłona tarczy

Przedsiębiorcy prowadzący sklepiki szkolne, piloci wycieczek i przewodnicy turystyczni,...

Większy limit przychodu dla wniosków o postojowe składanych w czerwcu, lipcu i sierpniu

Jednym z rozwiązań, które ma na celu zapobiegać skutkom...

ZUS w województwie podlaskim wypłacił 73 mln zł postojowego

Blisko 73 mln zł wypłacił białostocki Oddział ZUS mieszkańcom...