Reklama

Utwory Fryderyka Chopina zabrzmią podczas inauguracji 16. sezonu Filharmonii Suwałk

Data:

- Reklama -

Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza w piątek, 9 września o godz. 19.00 zainauguruje 16. sezon artystyczny w Suwałkach. Utwory Fryderyka Chopina wykona pianistka, Aleksandry Świgut, zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Na zdj. głównym Aleksandra Świgut, źródło: oficjalna strona artystki

Aleksandra Świgut, pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – należy do Stowarzyszenia Ludwiga van Beethovena pod patronatem Elżbiety Pendereckiej.

Zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Wykonawstwo na fortepianach historycznych jest ważnym nurtem działalności koncertowej pianistki. Zdolność poruszania się w różnych tradycjach wykonawczych czyni ją artystką wszechstronną i nie zamykającą się w jednym nurcie wykonawczym.

Półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie (2021) i uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021).

Była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Do największych osiągnięć należą drugie nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych w: Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie, 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Festiwalu Pianistycznym w Nohant, Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim. Festiwalu Chopin a Paris, Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Chopin i jego Europa.

Jako solistka koncertowała wieloma z orkiestrami: Helsingborg Symphony Orchestra, Orkiestrą XVIII wieku, AUKSO, Sinfonietta Cracovia, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Netherland Symphony Orchestra, Liepaja Symphony Orchestra. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami: Markiem Mosiem, Johannesem Gustavssonem, Basemem Akiki, Grzegorzem Nowakiem, Pawłem Przytockim, Rubenem Silvą, Tadeuszem Wojciechowskim, Jurkiem Dybałem.

Koncertuje również jako kameralistka. W 2014 roku wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna, wydaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Występuje także z siostrą – skrzypaczką Agnieszką Świgut.

Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003–2010), który aktualnie wspiera jej działalnością pedagogiczną. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka, niemieckiej Fundacji Jutting. W 2020 roku otrzymała stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Katowicach, a także Guildhall School of Music w Londynie, w klasie Davida Dolana. W 2021 roku obroniła tytuł doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na koncert Aleksandry Świgut i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 30 sierpnia do godz. 16.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jaki tytuł nosi projekt artystyczny sióstr Świgut, zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena? Zaproszenie wygrywa Robert Wesołowski.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Marzec z piosenkami Krzysztofa Krawczyka

W marcu Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Cezarego Gójskiego...

Koncert Walentynkowy „Serduszko puka w rytmie cha-cha” – piątkowe romantyczne preludium w SOK-u

Luty to wbrew aurze za oknem bardzo gorący miesiąc,...

W tym tygodniu…

Świętowanie Walentynek rozpocznie się w Suwałkach już w tym...

Śpiew i taniec z okazji Walentynek

Tym razem Suwalski Ośrodek Kultury i Suwalska Orkiestra Kameralna...