Reklama

Utwory Fryderyka Chopina zabrzmią podczas inauguracji 16. sezonu Filharmonii Suwałk

Data:

- Reklama -

Suwalska Orkiestra Kameralna pod dyrekcją Krzysztofa Jakuba Kozakiewicza w piątek, 9 września o godz. 19.00 zainauguruje 16. sezon artystyczny w Suwałkach. Utwory Fryderyka Chopina wykona pianistka, Aleksandry Świgut, zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Na zdj. głównym Aleksandra Świgut, źródło: oficjalna strona artystki

Aleksandra Świgut, pianistka, solistka i kameralistka, doktor sztuk muzycznych, pedagog Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie – należy do Stowarzyszenia Ludwiga van Beethovena pod patronatem Elżbiety Pendereckiej.

Zdobywczyni II nagrody na I Międzynarodowym Konkursie Chopinowskim na Instrumentach Historycznych w Warszawie.

Wykonawstwo na fortepianach historycznych jest ważnym nurtem działalności koncertowej pianistki. Zdolność poruszania się w różnych tradycjach wykonawczych czyni ją artystką wszechstronną i nie zamykającą się w jednym nurcie wykonawczym.

Półfinalistka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Artura Rubinsteina w Tel Avivie (2021) i uczestniczka XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie (2021).

Była wielokrotnie nagradzana na międzynarodowych konkursach pianistycznych. Do największych osiągnięć należą drugie nagrody na międzynarodowych konkursach pianistycznych w: Ettlingen, Enschede, Nowym Orleanie, 47. Ogólnopolskim Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Brała udział w ogólnopolskich i międzynarodowych festiwalach muzycznych m.in. Festiwalu Pianistycznym w Nohant, Wielkanocnym Festiwalu Beethovenowskim. Festiwalu Chopin a Paris, Międzynarodowym Festiwalu w Dusznikach Zdroju, Międzynarodowym Festiwalu Chopin i jego Europa.

Jako solistka koncertowała wieloma z orkiestrami: Helsingborg Symphony Orchestra, Orkiestrą XVIII wieku, AUKSO, Sinfonietta Cracovia, Filharmonii Łódzkiej, Filharmonii Lubelskiej, Filharmonii Zielonogórskiej, Orkiestrą Opery i Filharmonii Podlaskiej, Filharmonii Bałtyckiej, Netherland Symphony Orchestra, Liepaja Symphony Orchestra. Współpracowała z wybitnymi dyrygentami: Markiem Mosiem, Johannesem Gustavssonem, Basemem Akiki, Grzegorzem Nowakiem, Pawłem Przytockim, Rubenem Silvą, Tadeuszem Wojciechowskim, Jurkiem Dybałem.

Koncertuje również jako kameralistka. W 2014 roku wraz z wiolonczelistą Marcinem Zdunikiem nagrała płytę z utworami Roberta Schumanna, wydaną przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Występuje także z siostrą – skrzypaczką Agnieszką Świgut.

Stypendystka Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci (2003–2010), który aktualnie wspiera jej działalnością pedagogiczną. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Kultury, Fundacji im. Franciszka Wybrańczyka, niemieckiej Fundacji Jutting. W 2020 roku otrzymała stypendium dla wybitnych młodych naukowców przyznane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Absolwentka Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie, Akademii Muzycznej w Katowicach, a także Guildhall School of Music w Londynie, w klasie Davida Dolana. W 2021 roku obroniła tytuł doktora sztuk muzycznych w Akademii Muzycznej w Gdańsku.

W naszym konkursie można wygrać zaproszenie dla 2 osób na koncert Aleksandry Świgut i Suwalskiej Orkiestry Kameralnej. Aby wziąć udział w losowaniu, wystarczy do 30 sierpnia do godz. 16.00 wysłać do nas mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl odpowiedź na pytanie: Jaki tytuł nosi projekt artystyczny sióstr Świgut, zrealizowany we współpracy ze Stowarzyszeniem im. Ludwiga van Beethovena? Zaproszenie wygrywa Robert Wesołowski.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Lubię wracać tam, gdzie byłem. Wygraj zaproszenie na koncert piosenek Zbigniewa Wodeckiego

Koncert Zbigniewa Wodeckiego w Suwałkach to już historia. Koncert...

Zbliża się majówka. Będzie dużo koncertów

W naszym kalendarzu sprawdzisz, jakie koncerty i wydarzenia odbędą...

„Kantata o Suwałkach” wraca na scenę SOK-u

Koncert "Kantata o Suwałkach" odbędzie się w Suwalskim Ośrodku...
%d bloggers like this: