Reklama

Samorządowcy wspólnie apelowali o „ekspresówkę”

Data:

- Reklama -

Droga krajowa nr 8 – pomiędzy Augustowem i Białymstokiem – powinna zostać rozbudowana do standardów drogi ekspresowej – to główny postulat, który poruszyli samorządowcy podczas konferencji prasowej w Sztabinie. Podczas spotkania z dziennikarzami podano szereg argumentów za tym rozwiązaniem oraz poinformowano, że skierowany został do premiera Mateusza Morawieckiego apel na temat wyboru koncepcji połączenia planowanych dróg Via Baltica oraz Via Carpatia.

W spotkaniu wziął udział m.in. Czesław Renkiewicz, prezydent Suwałk, który już od kilku lat uzasadnia przebudowę tej drogi, podając w wątpliwość plany rządu dotyczące budowy „ekspresówki” na odcinku Ełk – Knyszyn przez cenne przyrodniczo obszary Biebrzy.

– Połączenie dróg Via Baltica i Via Carpatia powinno odbyć się poprzez modernizację drogi krajowej nr 8 do standardów drogi ekspresowej. Zapewni to dobre skomunikowanie północnej części województwa ze stolicą regionu ale też i resztą kraju. Ta droga jest 40 km krótsza niż forsowane połączenie na linii Ełk – Knyszyn. To oznacza tańszą budowę i szybszy przejazd oraz mniejszą emisję dwutlenku węgla – mówił Czesław Renkiewicz, Prezydent Suwałk – Wszystkie te miejscowości jak Augustów, Sejny, Suwałki, Sztabin, Suchowola powinny mieć dobre połączenie ze stolicą województwa. Decyzja o ostatecznym przebiegu drogi powinna być podjęta przez drogowców, a nie polityków  – podkreślał prezydent Suwałk.

Oprócz Prezydenta Suwałk w konferencji wzięli udział wójtowie, burmistrzowie oraz starostowie, którzy zarządzają jednostkami samorządu terytorialnego na trasie przebiegu drogi krajowej nr 8.

Za realizacją Wariantu 4 optuje 39 samorządowców, którzy reprezentują kilkaset tysięcy mieszkańców powiatów: suwalskiego, sejneńskiego, augustowskiego, sokólskiego czy też białostockiego. Ich bezpośrednio dotyka sprawa głównej drogi regionu, która przebiega w stronę stolicy województwa – Białegostoku. Droga w pierwotnej wersji, najbardziej optymalnej i ekonomicznej została zatwierdzona przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego, jako główny trakt transportowy.

Pomiary ruchu drogowego z 2020 roku wskazują, że drogą od Białegostoku do Augustowa porusza się najwięcej pojazdów w naszym województwie, nie licząc oczywiście „ekspresówki” z Warszawy do Białegostoku. Dziennie przejeżdża drogą około 4500 samochodów ciężarowych. To oznacza, że rocznie jest to ponad 1,5 mln tirów.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Spalarnia śmieci z dotacją. Inwestycje ma być gotowa w 2026 roku

Za ponad 157 mln złotych do 2026 roku w...

Zmiany w Suwalskiej Orkiestrze Kameralnej: Radni apelują o dyskusję i próbę porozumienia

Jednym z punktów poniedziałkowego (19 stycznia) posiedzenia Komisji Ekologii,...

Prezydent Suwałk wydał oświadczenie w sprawie orkiestry kameralnej

W ubiegłym tygodniu informowaliśmy o zmianach, jakie mają zajść...

Rozmawiają o energii i biznesie (audio, wideo)

Trwa VI Forum Biznesowe Pogranicza - w tym roku...
%d bloggers like this: