Reklama

Dramatyczny nie zwalnia tempa

Data:

- Reklama -

Teatr Dramatyczny pracuje pełną parą. Trwający w instytucji remont nie przeszkadza w realizacji kolejnych projektów: Sceny za rzeką – etap I, Infrastruktury kultury, Kierunku Ukraina, działania Teatr-Lubię to, Archiwum Cyfrowego Teatru Dramatycznego, czy wreszcie warsztatów teatralnych.

Należy zaznaczyć, iż tak szerokie spektrum działań jest możliwe dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Województwa Podlaskiego.

Dyrektor Teatru, Piotr Półtorak poinformował, iż w 2022 roku w sumie udało się pozyskać na projekty statutowe ponad 1 mln 100 tysięcy złotych, z czego ponad 600 tys. zł to środki przekazane przez Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego.

Działania, jakie realizowane będą przez Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku to:

Sześć bezpłatnych sześciogodzinnych warsztatów, każdy dla około 20 osób, prowadzonych przez realizatorów spektakli to oferta teatru skierowana do nauczycieli z województwa podlaskiego w ramach projektu „Teatr – Lubię to”. Rejestracja trwa na stronie www.dramatyczny.pl

Kolejnym projektem realizowanym dzięki wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Kultura cyfrowa 2022” oraz z Budżetu Województwa Podlaskiego jest Archiwum Cyfrowe. – Ten projekt pozwala nam digitalizować, sprowadzić do postaci cyfrowej różnego rodzaju obiekty. Jesteśmy jednym z tych teatrów, który robi to systematycznie, tym razem po raz piąty. To są bardzo ciekawe zasoby, afisze, programy, zdjęcia, szkice, kostiumy, recenzje, materiały prasowe – opowiadała Jolanta Hinc-Mackiewicz, kierownik literacki Teatru.

„Kierunek Ukraina” to projekt , który zostanie zrealizowany w ramach programu „Promocja kultury polskiej za granicą”. Zakłada on prace nad spektaklem, który powstanie we współpracy białostockich artystów z twórcami z Ukrainy, ale w związku z zaistniałą tam sytuacją polityczną, będzie realizowany na Litwie. Premierę spektaklu zaplanowano na grudzień 2022 r. w Białymstoku, natomiast kolejne przedstawienia odbędą się w zaprzyjaźnionych teatrach na Litwie.

– Pomysł zrodził się podczas ostatniej edycji festiwalu „Kierunek Wschód”. To wówczas udało nam się poznać wspaniałych artystów, w tym m.in. Stasa Zhirkova – cenionego ukraińskiego reżysera, Dyrektora Akademickiego Teatru Dramatu i Komedii na Lewym Brzegu Dniepru w Kijowie. Postanowiliśmy stworzyć spektakl, który byłby okazją do nawiązania współpracy między naszymi teatrami. Spektakl na podstawie tekstu Maliny Prześlugi wyreżyseruje Tamara Trunova. Scenografię i kostiumy stworzy Artūras Šimonis. Muzykę do spektaklu skomponuje Marek Kubik – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, zastępca dyrektora Teatru Dramatycznego.

W październiku rozpocznie się również kolejna, szósta edycja festiwalu teatralnego „Kierunek Wschód”. W tym roku wystąpią wyłącznie artyści z zagranicy.

Teatr pozyskał również środki na projekt zatytułowany Trzecia scena – Scena za rzeką I, który będzie realizowany etapami i dotyczy inwestycji.  – Realizacja tego zadania jest wynikiem naszego naszego myślenia o całościowej modernizacji budynków teatru. Mamy nadzieję, że uda nam się polepszyć warunki pracy naszych pracowników w pracowni szewskiej, plastycznej oraz w stolarni. Liczymy również na to, że damy widzom szansę oglądania spektakli i uczestniczenia w wydarzeniach artystycznych w nowej, teatralnej przestrzeni. Udało nam się pozyskać dofinansowanie na projekt dwuletni. W przyszłym roku będziemy przygotowywać dokumentację projektową – uzupełnia dr Martyna Faustyna Zaniewska.

To nie jedyny projekt inwestycyjny Teatru, który cały czas jest w trakcie remontu. Wciąż trwają roboty budowlane polegające na przebudowie, rozbudowie, remoncie i dociepleniu zabytkowego budynku Teatru przy ul. Elektrycznej 12. Prace zakończą się prawdopodobnie dopiero w 2024 roku.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Już w sobotę „Inwazja”

Kiedy znajdujesz się w obcej, choć przyjaznej krainie i...

Teatralny Czarny Piątek w Dramatycznym

W ramach rabatowego szaleństwa wielbiciele teatru będą mogli kupić...

Spektakl „Inwazja”, czyli pierwsza międzynarodowa koprodukcja w Teatrze Dramatycznym

"Inwazja" to wspólne przedsięwzięcie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki...

Trwa weekendowa promocja w Teatrze Dramatycznym

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku przygotował specjalną...
%d bloggers like this: