Reklama

Nowy obraz w zbiorach muzealnych

Data:

- Reklama -

Kolekcja Muzeum Okręgowego w Suwałkach powiększyła się o obraz autorstwa Franciszka Żmurki – „Studium portretowe starca”. Zakup został sfinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Dotacja budżetowa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z budżetu państwa w ramach programu własnego Narodowego Instytutu Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów wyniosła 63 200.00 zł, a całkowita wartość zadania – 80 580.00 zł.

Nowy nabytek to  wczesny obraz Franciszka Żmurki (1859-1910) Studium portretowe starca, 1877, syg. datowane F. Żmurko / 77 / Monachium, olej, płótno, 97 x 73 cm.

Artysta w latach 1876-1880 studiował w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych w Monachium, a od 1877 roku był uczniem szczególnie popularnego wśród polskich studentów akademii Alexandra Wagnera. To w jego pracowni powstało to naturalistyczne studium starszego mężczyzny. Dzieło Franciszka Żmurki, jako praca studyjna, jest szczególnie ważna i cenna dla suwalskiej kolekcji. Pokazuje etap i metodę nauki akademickiej. Praca jest prezentowana na stałej Galerii Malarstwa Monachijskiego w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Na bulwarach trwa montaż „Samolotu”

"Samolot" - stalowa rzeźba Marty Pszonak - niebawem pojawi...

Nowa rzeźba przestrzenna na bulwarach

Lada dzień na bulwarach nad Czarną Hańczą w Suwałkach...

Słów kilka o twórczości Mariana Murawskiego (audio)

We wtorek, 25 października w Warszawie odbędzie się uroczystość...

Pierwszy dzień SuwGenePedii, czyli genealogii suwalczan w Muzeum Okręgowym

W piątkowe (21 października) popołudnie w Muzeum Okręgowym odbył...
%d bloggers like this: