Reklama

Pod naszym patronatem: Za nami premiera „Chłopców” na rozpoczęcie sezonu w Teatrze Dramatycznym

Data:

- Reklama -

Premiera „Chłopców” w reżyserii Adama Biernackiego zainaugurowała sezon artystyczny 2022/2023 w Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku.

Utwór Stanisława Grochowiaka z 1964 r. opowiada o pensjonariuszach, którzy mieszkają w zakładzie opieki prowadzonym przez siostry zakonne. Dziwni, nieokrzesani chłopcy mają swoje marzenia, przyzwyczajenia i przeżywają okresy buntu. W „Chłopcach” można odnaleźć humorystyczny tekst, wiele śmiesznych perypetii oraz błyskotliwie nakreślone postaci.

Za reżyserię odpowiada Adam Biernacki, który współpracował z instytucją przy realizacji kilku spektakli: „Cicho…sza…”, „Królewna Śnieżka”, „Emocjałki”, „Migdały i rodzynki. Szkice białostockie”, „Rozkłady jazdy”.

– Sztuka była wielokrotnie wystawiana w wielu teatrach. To komedia na ważny temat, o ludzkich uczuciach, przywarach, o tym jak ludzie zachowują się wobec siebie i wspierają się mimo przeciwności losu – stwierdza Adam Biernacki, reżyser spektaklu.

Ruch sceniczny opracował Krystian Łysoń. Zaś Katarzyna Brochocka zajęła się oprawą muzyczną spektaklu. Natomiast Joanna Jaśko-Sroka przygotowała scenografię i kostiumy.

– Potraktowaliśmy tę scenografię przewrotnie, ponieważ jest to trochę slapstikowy świat, pokolorowany, stworzony po to, żeby uwypuklić pragnienia ludzi. Chcemy żyć w ładnym, kolorowym świecie, a to nie do końca nam wychodzi. Dlatego scenograficznie bajkowy obraz powstał po to, żeby dostrzec drugie dno. Uzupełniają to również wspaniałe kostiumy, w pięknych kolorach, zrobione współcześnie – zauważa Joanna Jaśko-Sroka, autorka scenografii i kostiumów.

Główną rolę w „Chłopcach” zagra Krzysztof Ławniczak, dla którego jest to jedna z ważniejszych ról.

– Rola jest dla mnie ciekawa i trudna. Wydawałoby się, że mało efektowna, ale jest niewiele materiału werbalnego, natomiast całe życie, które odbywa się na scenie, jest dość skomplikowane i muszę to w jakiś sposób przekazać drugiej stronie – dodaje Krzysztof Ławniczak, który zagra Kalmitę.

Na scenie pojawią się też: Paula Gogol, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Katarzyna Mikiewicz, Agnieszka Możejko-Szekowska, Katarzyna Siergiej, Monika Zaborska, Bernard Bania, Patryk Ołdziejewski, Sławomir Popławski oraz Marek Tyszkiewicz.

Przedstawienie będzie można również obejrzeć 11, 16, 17 i 18 września oraz w ostatni weekend października.

Bilety na spektakl w cenie: 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie internetowej: dramatyczny.pl.

Fot. S. Gonczarowa, Teatr Dramatyczny im. A. Węgierki w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Początek października – konferencje, spotkania, seanse

Październik zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nim...

Kierunek Wschód powraca

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na...

Teatr Dramatyczny zaprasza na spektakle i warsztaty

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku w nowym...

Bilety na spektakle Teatru Dramatycznego już w sprzedaży

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza do...