Reklama

Odbyło się kolejne spotkanie naukowe „Zadbaj o zdrowie z CardioVitą”

Data:

- Reklama -

Ważne spotkanie popularyzujące wiedzę na temat leczenia chorób kardiologicznych – i nie tylko – obyło się w czwartek, 20 października w Hotelu Loft 1898 w Suwałkach. Była to trzecia konferencja zorganizowana pod tym hasłem.

Materiał partnera – zrealizowany we współpracy z Poradnią Medyczną „CardioVita” w Suwałkach.

W tym roku wykłady dotyczyły kardiologii oraz chorób wewnętrznych. Wśród prelegentów znaleźli się: prof. dr hab. Sławomir Dobrzycki – kierownik Kliniki Kardiologii Inwazyjnej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego w Białymstoku, prof. dr hab. Krzysztof Bielecki – wieloletni kierownik Kliniki Chirurgii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, dr hab. Paweł Balsam z Katedry Kardiologii Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lek. Henryk Usowicz z Poradni Medycznej „CardioVita” w Suwałkach.

Inicjatorem spotkań naukowych w Suwałkach jest kardiolog, lek. Adam Gorlo, założyciel Poradni Medycznej „CardioVita”. Ta prywatna placówka lecznicza cały czas się rozwija, włączając do swojego grona kolejnych lekarzy – specjalistów z różnych dziedzin. Poza zdrowiem i leczeniem, „CardioVita” prowadzi dodatkową działalność – edukacyjną – właśnie w formie dorocznych konferencji skierowanych do lekarzy.

– Chciałbym podziękować wszystkim uczestnikom oraz prelegentom za przybycie do Suwałk, a szczególnie profesorowi Sławomirowi Dobrzyckiemu, który ponownie znalazł czas, by podzielić się z nami swoją wiedzą i doświadczeniem. Od czasu ostatniej konferencji, we współpracy z dr. Jakubem Tomaszewskim z Tomaszewski Medical Center (TMC), uruchomiliśmy w „CardioVicie” Poradnię Ginekologiczną. Planujemy, aby od stycznia przyszłego roku ginekolog z TMC był obecny w Suwałkach co tydzień. Poradnia cieszy się ogromnym zainteresowaniem, a pacjentki z naszego miasta i okolic mają szybki i łatwy dostęp do fachowej opieki ambulatoryjnej oraz leczenia zabiegowego na najwyższym poziomie. Rozpoczęliśmy również diagnostykę bezdechu sennego, którą nadzoruje lek. Joanna Nowacka-Ejsmont – przypomina ostatnie działania lek. Adam Gorlo.

W niedalekiej przyszłości, już w listopadzie, w Poradni Medycznej „CardioVita” zostanie uruchomiona Poradnia Urologiczna, Andrologiczna oraz Seksuologiczna.

– Dr n. med. Tomasz Purwin, wyjątkowo doświadczony urolog-androlog-seksuolog, będzie nadzorował opiekę nad naszymi pacjentami. Naszymi konsultantami będą również: dr n. med. Mariusz Ciemerych, Ordynator Oddziału Urologii w Białostockim Centrum Onkologii oraz dr n. med. Michał Sut z Camridge Medical w Gdańsku. Poradnia przyjmie formę hybrydową, pilne i planowe przypadki będą konsultowane zdalnie. W razie potrzeby konsultacji udzielać będziemy również stacjonarnie, podobnie jak w przypadku badań usg czy laboratoryjnych, przeprowadzanych w Poradni „Cardiovita” – podkreśla lek. Adam Gorlo i zaznacza, że zgodnie z dotychczasowymi doświadczeniami – lekarze są stanie pomóc zdalnie aż 8 z 10 pacjentów, którzy zgłoszą się po pomoc. – Jeżeli zajdzie konieczność leczenia zabiegowego, konsultujący urolog, po zapoznaniu się z wynikami badań laboratoryjnych, obrazowych oraz dokładnym wywiadzie, zaproponuje dokładny plan leczenia. W ten sposób pacjenci z Suwałk i okolic będą mieli pełen dostęp do kompleksowego leczenia urologicznego w wiodących ośrodkach w Polsce – zaznacza A. Gorlo.

Jednym z gości tegorocznego spotkania grona lekarskiego był prof. dr hab. Krzysztof Bielecki – wieloletni kierownik Kliniki Chirurgii Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie, jeden z najbardziej doświadczonych i cenionych chirurgów w Polsce. Prof. Krzysztof Bielecki do Suwałk przyjechał nie po raz pierwszy – od niemal 30 lat powraca w sezonie wakacyjnym na Suwalszczyznę (szczególnie upodobał sobie kajaki), jednak jego współpraca z „CardioVitą” dopiero się rozpoczyna. W swojej prelekcji (zatytułowanej „Chirurg jako wielki makrofag”) skupił się na temacie bakterii i zakażeń.

– Jako lekarz mam dwóch wrogów – to bakterie i administracja. Z tymi bakteriami jakoś sobie dajemy radę. Co do administracji – leku na to nie mamy. Ale wracając do tematu mojego wystąpienia – komórki makrofagowe są elementami układu odporności. Dziecko nowo narodzone jest bezbronne, ten układ dopiero się wykształca. Dbamy o pewne zasady czystości, higieny, ale nie przesadnie, żeby dziecko miało kontakt z florą bakteryjną. Już jako dorośli powinniśmy cały czas pamiętać o tym, że bakterie są wszędzie i tylko czekają aż nie umyjemy rąk lub zjemy nieumyte warzywa albo owoce. Chodzi o wyrobienie w sobie pewnych nawyków. Dotyczy to także lekarzy, którzy powinni cały czas pamiętać o czynnikach ryzyka, starać się je eliminować i zmniejszać ich działanie – tak tłumaczy temat swojej prelekcji prof. dr hab. Krzysztof Bielecki.

Konferencja odbyła się dzięki wsparciu firm i osób:

Astra Zeneca, Servier, Salag, Slepsk Boats, Wojciech Bagiński, Mirosław Protasiewicz, Tadeusz Grygieńć

Fot. Barbara Kwiatkowska

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nasz wywiad wyróżniony w ogólnopolskim konkursie „Kryształowe Pióra”

Tegoroczna edycja konkursu dla dziennikarzy Kryształowe Pióra została rozstrzygnięta....

Holistyczne podejście do zdrowia kluczem do sukcesu. Wywiad z lek. Kamilem Zarębą, ginekologiem, andrologiem

Od września Poradnia Medyczna “CardioVita” w Suwałkach rozszerza ofertę...

15 lat Stowarzyszenia „Nad Czarną Hańczą”: Jubileusz z Krzysztofem Daukszewiczem

Stowarzyszenie Inicjatyw Społeczno-Kulturalnych "Nad Czarną Hańczą" właśnie obchodził swoje...