Reklama

Prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”

Data:

- Reklama -

Pochodzący z Suwalszczyzny (z Przerośli) – prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” nadany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotra Glińskiego. Medalem tym honoruje się działalność osób wyróżniającym się w dziedzinie twórczości artystycznej, kulturalnej lub ochronie kultury i dziedzictwa narodowego.

Prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz jest wykładowcą Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Baczni czytelnicy portalu „Niebywałe Suwałki” z pewnością pamiętają, że przed kilkoma laty realizowaliśmy z prof. Janem Wiktorem Sienkiewiczem cykl wideowykładów poświęconych artystom Andersa pt. „Wilno nad Tamizą”.

Cykl „Wilno nad Tamizą”. Z prof. Janem Wiktorem Sienkiewiczem o artystach na emigracji (wideo)

W tym roku prof. Jan Wiktor Sienkiewicz został kuratorem pleneru „Erem 6”, odbywającego się w klasztorze pokamedulskim w Wigrach.

Plener „Erem 6” dobiegł końca. Wystawę nadal można oglądać

Wspominając o działalności zawodowej prof. Jana Wiktora Sienkiewicza, należy podkreślić, że w dniu 21 listopada 2022 r. w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii w Egipcie otwarta została wystawa pt. „Polscy artyści-malarze-żołnierze w Egipcie 1941-1946”. Kuratorami wystawy są prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz z Wydziału Sztuk Pięknych UMK oraz dr Ali Said z Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii. Wystawa potrwa do 27 grudnia 2022 roku.

W 2022 roku mija dziesięć lat od pierwszych, archiwalno-badawczych, a następnie naukowo-publikacyjnych działań dotyczących twórczości plastycznej polskich artystów-żołnierzy z Samodzielnej Brygady Strzelców Karpackich stacjonującej w okresie drugiej wojny światowej w Egipcie pod dowództwem pułkownika Stanisława Kopańskiego, włączonej do 2. Korpusu Polskiego, powstałego 21 lipca 1943 roku, dowodzonego przez generała Władysława Andersa. Na dziewięć obrazów autorstwa czterech polskich artystów-żołnierzy tworzących w Egipcie: Józefa Jaremy (pięć prac); Edwarda Matuszczaka (dwie prace); Jerzego Młodnickiego (jedna praca) i Kordiana Józefa Zamorskiego (jedna praca), znajdujących się obecnie w Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii, w swoich badaniach konserwatorskich natrafili: kierujący w Kairze biurem architektonicznym „Archinos” Agnieszka i Jarosław Dobrowolscy oraz specjalista od sztuki polskiej na emigracji, historyk sztuki – profesor Jan Wiktor Sienkiewicz, autor książki pt. „Artyści Andersa. Continuità e novità”, kierujący obecnie Katedrą Historii Sztuki XX wieku w Europie Środkowej i na Emigracji na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu (Polska).

Na zlecenie polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy współpracy Ambasady RP w Kairze oraz pomocy Ali Saida – dyrektora Muzeum Sztuk Pięknych w Aleksandrii, w 2021 r. przy dziewięciu dziełach polskich artystów-żołnierzy zostały wykonane prace konserwatorskie. Konserwacji dokonały wybitne polskie ekspertki w tej dziedzinie z Muzeum Narodowego w Warszawie: Dorota Ignatowicz-Woźniakowska – główna konserwator i Dorota Nowak – kierowniczka Pracowni Konserwacji Obiektów na Papierze MN w Warszawie.

Wystawa, zorganizowana dzięki staraniom i środkom polskiego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przy pomocy i Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Kairze, po ponad osiemdziesięciu latach od pierwszych wystaw dzieł polskich artystów plastyków w Kairze i Aleksandrii, m.in. w aleksandryjskim „L’Atelier” – jest świadectwem wysokiej kultury artystycznej polskich żołnierzy-artystów, którzy w okresie drugiej wojny światowej dziełami malarskimi świadczyli o silnym powiązaniu ówczesnego polskiego malarstwa z tradycją postimpresjonizmu francuskiego i swoje doświadczenia artystyczne aplikowali w nowych środowiskach na szlaku 2. Korpusu, w tym na gościnnej ziemi egipskiej.

Fot. źródło: Prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, UMK w Toruniu – profesor Sienkiewicz odbierający Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” oraz otwierający wystawę w Egipcie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zmiany we władzach Hufca ZHP Suwałki im. Tadeusza Lutostańskiego

W dniu 23 września odbył się Zjazd Zwykły Hufca...

Pierwszy sparing dla Akademików

Pierwszy sparing w Węgorzewie padł łupem Indykpolu AZS Olsztyn....

Prowadzi się trzema bramkami i meczu… nie wygrywa; Wigry Suwałki – KS Wasilków 5:5

Istny rollercoaster przeżyli kibice obserwujący sobotni (23 września) mecz...

Bliżej natury – „Sztuka Organiczna z Dąbrowy Dolnej”. Niebanalna wystawa w Galerii Stara Łaźnia

Wprost z leśniczówki koło Bodzentyna w Górach Świętokrzyskich przyjechała...