Reklama

W Raczkach skarga na „Lichwę” – według radnych: bezzasadna

Data:

- Reklama -

Wraca temat książki „Lichwa” autorstwa dr Miry Modelskiej-Creech. Tym razem już nie w kontekście planowanego w Suwałkach koncertu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II st., który miał towarzyszyć promocji publikacji, lecz spotkania, jakie odbyło się w październiku w Raczkach.

Spotkanie dotyczące książki Miry Modelskiej-Creech planowane było w Raczkach początkowo w sierpniu, termin jednak uległ zmianie. W Gminnym Ośrodku Kultury miało ono miejsce 13 października. Nie przeszło bez echa. „Lichwa” Miry Modelskiej-Creech jest uznawana za pozycję kontrowersyjną, promowaną przez nie mniej kontrowersyjne wydawnictwo „3DOM”.

W zaproszeniu na spotkanie w Raczkach można był przeczytać, że „książka Lichwa dr Miry Modelskiej-Creech pokazuje, w jaki sposób nieuczciwe przejmowanie majątków niszczyło nie tylko statusy materialne naszych przodków, ale przede wszystkim ich poczucie szczęścia i stabilizacji. Zmieniły się czasy, a z nimi także sposób wyłudzania pieniędzy i przejmowania majątków. Książka ukazuje współczesne problemy, powiązania oraz niejasne procesy, jakie obserwować możemy we współczesnej gospodarce światowej”.

Zarówno tematyka spotkania, jak i samo miejsce – ośrodek gminny, którego działalność finansowana jest za publiczne pieniądze, zdaniem autorów skarg – tych było kilka, jednak nie wszystkie zostały uznane „formalnie” (wiemy, że przynajmniej jedna została odrzucona z powodu braku podpisu elektronicznego) – za delikatnie mówiąc – nietrafione. Książka określana często jako „antysemicka” w swoim wydźwięku nie powinna być promowana w GOK-u – to jedna z opinii pojawiających się po spotkaniu.

We wtorek, 29 listopada podczas sesji Rady Gminy Raczki radni pochylili się m.in. nad „Lichwą” – skarga na działalność wójta gminy i dyrektora GOK-u była jednym z punktów posiedzenia. Podczas głosowania 14 radnych uznało skargę za bezzasadną.

Wójt gminy Raczki Andrzej Szymulewski zapewniał, że „nigdy nie był i nigdy nie będzie antysemitą”. – Nikt mi nie może zarzucić poglądów antysemickich – zaznaczył. Dodał też, że w gminie panuje wolność słowa i każdy ma prawo do wypowiadania własnych opinii, a co za tym idzie – może uczestniczyć w takich spotkaniach, w jakich chce. – Nie można ludziom zabronić, żeby słuchali różnych racji – argumentował, dodając przy tym, że „dopuszcza wszystkie formy kulturowe, ponieważ demokracja do tego zobowiązuje”.

Spotkanie promujące książkę „Lichwa” planowane było również w Suwałkach, na początku grudnia. Część artystyczna (czyli występy uczniów z kierunku Wokalistyka) miała „uświetnić” spotkanie z dr Mirą Modelską-Creech. Dyrektor PSM I i II st., Bernard Michniewicz spotkanie odwołał – po interwencjach z zewnątrz.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Piękno Pałacu Paca w obiektywie

Konkurs fotograficzny "Piękno Pałacu Paca" organizowany przez Gminny Ośrodek...

Radni z Raczek wycofali się z połączenia ośrodka kultury i biblioteki

Gdy w lutym pisaliśmy o planie fuzji tych dwóch...

W Raczkach łączą instytucje kultury

Taką uchwałę podjęli w poniedziałek, 15 lutego radni z...

Bliżej historii lokalnej. Raczkowski Dom Regionalny z rekomendacją Green Velo

Jednym z punktów na mapie szlaku rowerowego Polski Wschodniej...