Reklama

Jak dbać o oczyszczać powietrza? Sposoby na czyszczenie urządzenia

Data:

- Reklama -

Oczyszczacze powietrza stały się popularnymi sprzętami, które znajdziesz w wielu domach. Nic dziwnego – to urządzenie, którego zadaniem jest dbanie o zdrowie całej rodziny, nie tylko zimą, gdy najłatwiej o różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wiele osób korzysta ze sprzętu jednak sezonowo, w międzyczasie przechowując oczyszczacz w pawlaczu, szafie lub piwnicy. Zwykle przed kolejnym użyciem trzeba taki sprzęt dokładnie wyczyścić i upewnić się, że jest gotowy do działania. Jak dbać o oczyszczacz, by posłużył ci przez dłuższy czas? Sprawdź najważniejsze zasady!

Materiał partnera.

Jak dbać o oczyszczacz powietrza?

Aby oczyszczacz powietrza dobrze funkcjonował długo po zakupie, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę, jak z niego korzystasz. Przede wszystkim, korzystaj z niższych prędkości pracy urządzenia, przyśpieszone oczyszczanie włączając tylko raz na jakiś czas. Masz wówczas pewność, że sprzęt będzie działał efektywnie. Nie bój się o rachunki – to zwykle bardzo energooszczędne urządzenia.

Jak czyścić oczyszczacz powietrza?

Wiesz już, jak ostrożnie korzystać z oczyszczacza. Oprócz prawidłowego użytkowania, równie ważne jest regularne czyszczenie urządzenia. Z tym, że czyszczenie to pojęcie dość rozległe, bo oznacza dokładne uporządkowanie poszczególnych części sprzętu.

Od czego zacząć? Zanim przejdziesz do oczyszczania filtrów, nie zapominaj o podstawach! Wilgotną szmatką dokładnie przetrzyj wylot powietrza w oczyszczaczu. Osiadający tam kurz może być wywiewany dalej – dlatego postaraj się usunąć wszelkie zabrudzenia. Następnie – pora na pozostałe części urządzenia. Ostrożnie przetrzyj ściereczką cały sprzęt, pamiętając o wszystkich zagłębieniach – kluczowe, by nie zbierał się w nich brud!

Łatwiejsza część za tobą – pora przyjrzeć się filtrom! Nowoczesne oczyszczacze same powiadomią cię o konieczności wymiany filtrów – na przykład wysyłając informację na aplikację mobilną.

Pamiętaj jednak, że nie wszystkie filtry podlegają wymianie – na przykład filtr wstępny wystarczy oczyszczać. Musisz jednak robić to regularnie – najlepiej raz w miesiącu. Jak? To zależy od jego konstrukcji – możesz przemyć filtr pod bieżącą wodą jeśli to panel z tworzywa sztucznego. Gdy twój model ma filtr z materiału, lepiej wyprać go w pralce.

Inaczej jest z filtrem HEPA. Te trzeba regularnie wymieniać. Jak często? To zależy od producenta, średnio przyjmuje się, że maksymalnie co roku. W międzyczasie możesz zadbać o ich czystość – na przykład raz w miesiącu.

A jak wygląda sprawa z filtrem węglowym? Ten rodzaj filtra posłuży nawet do dwóch lat, zanim przyjdzie pora na wymianę.

Jeśli chcesz czyścić filtr HEPA i węglowy, pamiętaj, by ich nie moczyć, lecz odkurzać.

Czyszczenie oczyszczacza powietrza – to proste? Do pewnego stopnia – tak! Grunt, by dbanie o oczyszczanie filtrów weszło ci w nawyk. O ile o wymianie przypomni powiadomienie w telefonie, o regularnym odkurzaniu – trzeba pamiętać samemu.

Czy dbanie o oczyszczacz powietrza różni się w zależności od modelu? I tak, i nie – powyższe rekomendacje są stosunkowo uniwersalne, musisz jednak pamiętać, że producenci mogą je uszczegółowić w instrukcji. Dlatego nie wyrzucaj informacji na temat użytkowania, lecz dokładnie się z nią zapoznaj – oprócz wskazówek związanych z podłączeniem sprzętu, znajdziesz wartościowe porady o tym, jak o niego zadbać!

Za łatwe w obsłudze uchodzą oczyszczacze powietrza Xiaomi – w sklepie MediaMarkt znajdziesz wiele głosów potwierdzających tę opinię. Warto bliżej przyjrzeć się tej marce, jeśli zależy ci na dobrej jakości oczyszczaczu za rozsądne pieniądze.

Sprawdź oczyszczacze powietrza Xiaomi w sklepie MediaMarkt!

2 KOMENTARZE

  1. Wymiana filtra w oczyszczaczy powietrza gwarantuje jego niezawodną pracę i przedłuża żywotność urządzenia. Pamiętajmy o tym, szczególnie jeżeli chcemy cieszyć się jego prawidłową pracą przez długi czas

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Wigraszek” oficjalnie wystartował! Relacja z czwartkowego uroczystego otwarcia festiwalu

Po roku przerwy powrócił, co cieszy i uczestników, i...

Z regionu: Obowiązuje strefa buforowa

Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji podpisał rozporządzenie w sprawie...

W lipcu 5 edycja Festiwalu „Wigrosfera”

Zapraszamy na wyjątkowe wydarzenie muzyczne, które odbędzie się 5...

Rozpoczęły się konsultacje społeczne dotyczące budowy Mediateki w Suwałkach

W środę, 12 czerwca, w Aquaparku odbyło się pierwsze...