Oczyszczacze powietrza stały się popularnymi sprzętami, które znajdziesz w wielu domach. Nic dziwnego – to urządzenie, którego zadaniem jest dbanie o zdrowie całej rodziny, nie tylko zimą, gdy najłatwiej o różnego rodzaju zanieczyszczenia. Wiele osób korzysta ze sprzętu jednak sezonowo, w międzyczasie przechowując oczyszczacz w pawlaczu, szafie lub piwnicy. Zwykle przed kolejnym użyciem trzeba taki sprzęt dokładnie wyczyścić i upewnić się, że jest gotowy do działania. Jak dbać o oczyszczacz, by posłużył ci przez dłuższy czas? Sprawdź najważniejsze zasady!
Materiał partnera.
Jak dbać o oczyszczacz powietrza?
Aby oczyszczacz powietrza dobrze funkcjonował długo po zakupie, powinieneś przede wszystkim zwrócić uwagę, jak z niego korzystasz. Przede wszystkim, korzystaj z niższych prędkości pracy urządzenia, przyśpieszone oczyszczanie włączając tylko raz na jakiś czas. Masz wówczas pewność, że sprzęt będzie działał efektywnie. Nie bój się o rachunki – to zwykle bardzo energooszczędne urządzenia.
Jak czyścić oczyszczacz powietrza?
Wiesz już, jak ostrożnie korzystać z oczyszczacza. Oprócz prawidłowego użytkowania, równie ważne jest regularne czyszczenie urządzenia. Z tym, że czyszczenie to pojęcie dość rozległe, bo oznacza dokładne uporządkowanie poszczególnych części sprzętu.
Od czego zacząć? Zanim przejdziesz do oczyszczania filtrów, nie zapominaj o podstawach! Wilgotną szmatką dokładnie przetrzyj wylot powietrza w oczyszczaczu. Osiadający tam kurz może być wywiewany dalej – dlatego postaraj się usunąć wszelkie zabrudzenia. Następnie – pora na pozostałe części urządzenia. Ostrożnie przetrzyj ściereczką cały sprzęt, pamiętając o wszystkich zagłębieniach – kluczowe, by nie zbierał się w nich brud!
Łatwiejsza część za tobą – pora przyjrzeć się filtrom! Nowoczesne oczyszczacze same powiadomią cię o konieczności wymiany filtrów – na przykład wysyłając informację na aplikację mobilną.
Pamiętaj jednak, że nie wszystkie filtry podlegają wymianie – na przykład filtr wstępny wystarczy oczyszczać. Musisz jednak robić to regularnie – najlepiej raz w miesiącu. Jak? To zależy od jego konstrukcji – możesz przemyć filtr pod bieżącą wodą jeśli to panel z tworzywa sztucznego. Gdy twój model ma filtr z materiału, lepiej wyprać go w pralce.
Inaczej jest z filtrem HEPA. Te trzeba regularnie wymieniać. Jak często? To zależy od producenta, średnio przyjmuje się, że maksymalnie co roku. W międzyczasie możesz zadbać o ich czystość – na przykład raz w miesiącu.
A jak wygląda sprawa z filtrem węglowym? Ten rodzaj filtra posłuży nawet do dwóch lat, zanim przyjdzie pora na wymianę.
Jeśli chcesz czyścić filtr HEPA i węglowy, pamiętaj, by ich nie moczyć, lecz odkurzać.
Czyszczenie oczyszczacza powietrza – to proste? Do pewnego stopnia – tak! Grunt, by dbanie o oczyszczanie filtrów weszło ci w nawyk. O ile o wymianie przypomni powiadomienie w telefonie, o regularnym odkurzaniu – trzeba pamiętać samemu.
Czy dbanie o oczyszczacz powietrza różni się w zależności od modelu? I tak, i nie – powyższe rekomendacje są stosunkowo uniwersalne, musisz jednak pamiętać, że producenci mogą je uszczegółowić w instrukcji. Dlatego nie wyrzucaj informacji na temat użytkowania, lecz dokładnie się z nią zapoznaj – oprócz wskazówek związanych z podłączeniem sprzętu, znajdziesz wartościowe porady o tym, jak o niego zadbać!
Za łatwe w obsłudze uchodzą oczyszczacze powietrza Xiaomi – w sklepie MediaMarkt znajdziesz wiele głosów potwierdzających tę opinię. Warto bliżej przyjrzeć się tej marce, jeśli zależy ci na dobrej jakości oczyszczaczu za rozsądne pieniądze.
Sezon temu zdecydowałem się na oczyszczacz powietrza ze względu na alergie. W sezonie naprawdę potrafi zdziałać cuda. Bardzo polecam takie rozwiązania
Wymiana filtra w oczyszczaczy powietrza gwarantuje jego niezawodną pracę i przedłuża żywotność urządzenia. Pamiętajmy o tym, szczególnie jeżeli chcemy cieszyć się jego prawidłową pracą przez długi czas