Reklama

Kościół ewangelicki i zabytkowe kamienice z szansą na remont

Data:

- Reklama -

Gminy, powiaty i województwa mają teraz dodatkowy czas na składanie wniosków o dofinansowanie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków. Wydłużony termin upłynie 31 marca. Program ten jest zarządzany przez Bank Gospodarstwa Krajowego, a wnioski można składać za pośrednictwem Aplikacji Polski Ład.

Na zdj. głównym Kościół Ewangelicki w Suwałkach, rok 2018 – remont dachu, źródło: archiwum portalu „Niebywałe Suwałki”

Rząd planuje w trwającym naborze przeznaczyć łącznie 3 mld złotych na wsparcie samorządów w zakresie renowacji i odbudowy zabytków, co stanowi wysokie dofinansowanie. Samorządy mogą złożyć maksymalnie 10 wniosków o dofinansowanie w trzech limitach: do 150 000 złotych, do 500 000 złotych lub do 3 500 000 złotych. Dofinansowanie z programu może pokryć nawet do 98 proc. kosztów inwestycji, a wkład własny samorządu wynosi tylko 2 proc.

Wsparcie z Rządowego Programu Odbudowy Zabytków obejmuje dwa obszary inwestycyjne, w których można wnioskować o dofinansowanie. Pierwszy dotyczy finansowania prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków. Wnioskodawca lub podległa mu jednostka organizacyjna musi być właścicielem obiektu lub mieć prawo do użytkowania wieczystego, trwałego zarządu, ograniczonego prawa rzeczowego albo stosunku zobowiązaniowego.

Drugi obszar dotyczy udzielania przez wnioskodawcę dotacji na wkłady własne do wykonania prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w ewidencji zabytków.

Miasto Suwałki do programu złożyło w sumie 10 projektów – 5 jako zadania własne i style samo w ramach dotacji. Jeśli uda się pozyskać środki w ramach zadań własnych zostaną przeprowadzone remonty: zabytkowych budynków, kamienic i obiektów: przy ul. T. Kościuszki 97, przy ul. 1 Maja 28, Szkoły Podstawowej nr 9, kamienicy przy ul. T. Kościuszki 45  i pokrycia dachowego wraz z robotami towarzyszącymi w segmencie A I Liceum Ogólnokształcącego. Projekty z dotacją obejmują: renowację budynku kamienicy przy ul. T. Kościuszki 61, przy ul. T. Kościuszki 21, remont Kościoła Rzymskokatolickiego pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, remont zachodniej i wschodniej elewacji Konkatedry pw. św. Aleksandra i remont Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego pw. Świętej Trójcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Trwają remonty chodników

W Suwałkach zakończyły się pierwsze prace związane z remontami...

Ostatni etap „Trasy Wschodniej” może kosztować ponad 40 mln złotych

W przetargu na budowę drogi od ul. Wylotowej do...

Ulica Szczęsnowicza w budowie. Jest umowa na Francuską i Włoską

Firma PDM Suwałki rozpoczęła w piątek (29 maja) budowę...