Reklama

Kobiecość bez tabu. Wywiad z dr n. med. Agnieszką Mikucką-Niczyporuk, specjalistką ginekologii i położnictwa, zajmującą się ginekologią estetyczną

Data:

- Reklama -

Zdrowie przede wszystkim – idąc do ginekologa, kobiety oczekują profesjonalizmu, trafnej diagnozy, szybkich efektów leczenia. I wizyty, która nie wywoła traumy na kolejne lata. Stosunkowo nową gałęzią w tym obszarze specjalizacji jest ginekologia estetyczna – coraz popularniejsza w Polsce. To nie fanaberia i wymysł, zabiegi z tej dziedziny przeprowadzane są ze względów zdrowotnych, ale także estetycznych. – Dzięki nim moje pacjentki odzyskują pewność siebie – przekonuje dr n. med. Agnieszka Mikucka–Niczyporuk, specjalistka współpracująca z Poradnią Medyczną “Cardiovita” w Suwałkach.

Materiał partnera – wywiad powstał we współpracy z Poradnią Medyczną „CardioVita” w Suwałkach.

Z dr n. med. Agnieszką Mikucką-Niczyporuk (na zdj. głównym, fot. Barbara Kwiatkowska) rozmawiała Iwona Danilewicz.

Iwona Danilewicz: Współpracuje Pani z suwalską “CardioVitą” od trzech miesięcy. Jakie najczęstsze choroby diagnozuje Pani u pacjentek?

Dr n. med. Agnieszka Mikucka–Niczyporuk: Przychodzą do mnie pacjentki z różnymi dolegliwościami. Wtedy szukamy przyczyny problemu. Mam też takie pacjentki, które zgłaszają się na rutynową wizytę i w trakcie badania ultrasonograficznego, cytologii lub pobrania wymazu, diagnozowana jest zmiana w obrębie szyjki macicy lub samej macicy – mogą to być mięśniaki, polipy. Wtedy zazwyczaj uzyskujemy odpowiedź na pytanie, dlaczego pacjentka ma bardzo obfite miesiączki.

Zauważa Pani powtarzalność chorób?

I tak, i nie. Każda pacjentka musi być traktowana indywidualnie i nigdy nie możemy założyć, że określona jednostka chorobowa jest trudnym do wyleczenia przypadkiem lub takim, który można wyleczyć szybko. Podam przykład: w ostatnim czasie duża pula moich pacjentek skarży się na powracające infekcje. Są wśród nich kobiety, które borykają się z tym problemem od minimum roku i krążą od lekarza od lekarza, szukając pomocy.

Tylko podczas mojej dzisiejszej obecności w “CardioVicie” przyjęłam pacjentki z mięśniakami macicy, nawracającymi infekcjami, ale też takie, które przyszły na rutynową wizytę i u nich nic nie znalazłam. W czasie dzisiejszych konsultacji – przyjeżdżam do Suwałk raz w miesiącu – zauważyłam też kilka pacjentek z obniżonym sklepieniem pochwy, które zostały wstępnie zakwalifikowane do zabiegów operacyjnych.

Kobiety wizyty u ginekolożki też się wstydzą?

Wizyta u ginekologa jest wizytą niewygodną i wstydliwą. Wkraczamy w sferę intymności. Ważna jest otwartość w komunikacji z lekarzem lub lekarką, aby pacjentka mogła poczuć się swobodnie i bez obaw lub wstydu – opisać problem.

Zajmuje się Pani nie tylko diagnostyką i leczeniem chorób układu rozrodczego, ale też zabiegami ginekologii estetycznej. Czym charakteryzuje się ten obszar?

Ginekologia estetyczna to wciąż młoda gałąź ginekologii. Zajmuję się tą dziedziną około 7 lat. Wykonuję zabiegi metodami chirurgicznymi i metodami nieinwazyjnymi. Pomagam pacjentkom z problemem przerośniętych warg sromowych, nietrzymaniem moczu, z szerokim wejściem do pochwy; pacjentkom, które mają problem z osiągnięciem orgazmu. Przyjmuję również takie kobiety, które odczuwają dyskomfort z powodu suchości pochwy, ale i takie, które są niezadowolone z wyglądu zewnętrznego swoich narządów płciowych – odczuwają związane z tym kompleksy. Mam też pacjentki, które poprzez swoje problemy, nie mogą wykonywać lubianych przez siebie czynności, np. nie mogą uprawiać sportu – jazdy konnej lub jazdy rowerem.

To długi temat… Z każdą z moich pacjentek wiąże się inna historia. Jak choćby historia pacjentki pokonującej codziennie rowerem z domu do pracy kilkanaście kilometrów, która dotarła do mnie z nadzieją zmniejszania warg sromowych mniejszych – tak wydatnych, że wychodziły poza większe. Z tą sytuacją wiązały się poważne dolegliwości. Trafiają do mnie kobiety odczuwającej duży dyskomfort podczas stosunku, ale i dziewczyny, korzystające regularnie z basenu, krępujące się tego, że któraś z warg sromowych może wyślizgnąć się poza strój kąpielowy. Sporą grupę stanowią kobiety cierpiące z powodu nawracających infekcji.

Dlaczego skupiła się Pani akurat na tej dziedzinie?

Te zabiegi przemieniają moje pacjentki. Kobiety zyskują dzięki nim ogromną pewność siebie. Wracają do mnie z uniesioną głową, odzyskują wiarę w siebie. Zauważam kolosalną różnicę.

To też trochę znak czasów. Upiększamy się wszędzie – dbamy o twarz i ciało. Dlaczego nie o sfery intymne?

Czy są jakieś przeciwwskazania dotyczące zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej?

Oczywiście, że tak. Labioplastykę wykonuję z użyciem metod chirurgicznych – do tej pory wykorzystywałam laser dwutlenkowo-węglowy, ale od niedawna wprowadzam nową technikę – z użyciem radiofrekwencji. Przeciwwskazaniem są aktywne infekcje. Poza tym, muszę mieć pewność, że pacjentka nie jest w ciąży – takie pacjentki nie mogą być operowane. Aktywna choroba nowotworowa również dyskwalifikuje do zabiegu. Przed zabiegiem pacjentka wymaga przygotowania, ale to już szczegóły ustalane z lekarzem. Warto wspomnieć, że zabieg wykonywany jest ze znieczuleniem miejscowym – pacjentka jest cały czas przytomna.

Ucina sobie Pani pogawędki podczas zabiegów?

Oczywiście, chętnie dyskutuję z moimi pacjentkami.

Ile czasu trwają zabiegi?

Około 1,5 godziny. Nie licząc przygotowania do zabiegu i procedur po nim, m.in. zastosowania zimnych kompresów na kroczu, co zmniejsza ryzyko występowania krwiaków i siniaków, a także zmniejsza ryzyko obrzęku.

Po jakim czasie pacjentka wraca do pełnej sprawności?

Po około 7-10 dniach pacjentka wraca do mnie w celu zdjęcia szwów. Celowo zakładam szwy niewchłanialne, aby kontrolować stan moich pacjentek. W okresie po zabiegu należy unikać intensywnych ćwiczeń fizycznych – na pewno wizyt w siłowni, jazdy rowerem, równie nie jest wskazana jazda konna. Należy unikać uciskania miejsc zoperowanych. Jeśli chodzi o seks – po zabiegu należy wstrzymać się około 3-4 tygodni.

Czy zdarzają się powikłania?

Zdarzają się, dlatego nie operuję pacjentek w weekend, tylko w ciągu tygodnia, abym mogła szybko zainterweniować w przypadku takiej sytuacji. Do tej pory miałam tylko jeden poważny przypadek powikłań.

Czy skutki zabiegów z zakresu ginekologii estetycznej są długotrwałe?

Jeśli chodzi o labioplastykę, czyli korekcję warg sromowych mniejszych, to efekt jest dożywotni. Chyba że zabieg wymaga poprawek np. w wyniku upośledzenia w gojeniu tkanek, a to bardzo częsta sytuacja u kobiet palących papierosy. U osób uzależnionych od nikotyny proces gojenia może przebiegać nieco wolniej.

Powtarzalnymi zabiegami są zabiegi G-shot i O-shot, polegające na wzmocnieniu doznań seksualnych. Zyskują coraz większą popularność. Polegają na pobraniu krwi od pacjentki, odwirowaniu jej i uzyskaniu osocza, które następnie drogą iniekcji wprowadzam w określone punkty w okolicach łechtaczki, przedniego sklepienia pochwy, aby doznania były bardziej intensywne. Efekty utrzymują się około 8 miesięcy.

Jakie jeszcze zabiegi wchodzą w zakres Pani usług?

Wykonuję również Protokół N-Rose, który składa się z połączenia fal radiowych, czyli radiofrekwencji i zastosowania kwasu hialuronowego oraz kosmeceutyku zawierającego czynniki wzrostu i trechalozę. Zabieg polega więc na odmłodzeniu i regeneracji okolic intymnych. Sprawdza się zarówno u młodych kobiet, np. porodzie, ale i u pań w wieku okołomenopauzalnym. To naprawdę działa, a historie moich pacjentek są tego potwierdzeniem.

W obszarze ginekologii estetycznej mieści się wiele zabiegów. Zdarza się Pani wykonywać hymenoplastykę?

Raczej hymenotomię, czyli nacięcie grubej błony dziewiczej – przez co kobieta ma utrudnione rozpoczęcie współżycia. Hymenoplastyka jest zabiegiem mało popularnym w Polsce, w przeciwieństwie do innych obszarów kulturowych – mam na myśli kraje arabskie.

Dziękuję za rozmowę.


Dr n. med. Agnieszka Mikucka – Niczyporuk, specjalistka ginekologii i położnictwa; nauczyciel akademicki w Klinice Perinatologii i Położnictwa; członkini Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, Towarzystwa Biologii Rozrodu oraz Polskiego Towarzystwa Ginekologii Estetycznej i Rekonstrukcyjnej. Stale podnosi swoje kwalifikacje, uczestnicząc w wielu szkoleniach – głównie z zakresu ginekologii estetycznej i rekonstrukcyjnej.

CARDIOVITA – PORADNIA MEDYCZNA

Suwałki, ul. ks. J. Popiełuszki 1 lok. U6, tel. 721 484 442,  e-mail: rejestracja@cardiovita.pl. Godziny otwarcia: Poniedziałek- Piątek: 8:00-18:00. Punkt Pobrań: Poniedziałek-Piątek: 06:30-11:00.

2 KOMENTARZE

  1. Bardzo ważny temat został poruszony w tej rozmowie! Dziekujemy za przybliżanie zabiegów, które dają kobietom poczucie komfortu, pozwalaja normalnie funkcjonować.
    Serdecznie polecam Panią dr.n.med. Agnieszkę Mikucką-Niczyporuk jako profesjonalną specjalistkę w swojej dziedzinie oraz wspaniałą, empatyczną osobę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane