Reklama

Mieszkańcu Suwałk, czy wiesz co o Twoim samochodzie mówi numer VIN?

Data:

- Reklama -

Każdy pojazd jest wyposażony w tabliczkę znamionową i ma na nadwoziu wybity numer VIN. Takie oznakowanie pozwala na dokładną identyfikację konkretnego auta i umożliwia dokładne prześledzenie jego historii. Szczegółowe informacje o samochodzie przydają się m.in. podczas poszukiwania nowego pojazdu czy w trakcie planowania poprawek lakierniczych. Sprawdź, co możesz wyczytać z numeru VIN Twojego samochodu.

Materiał partnera.

Czym jest numer VIN?

Numer VIN (ang. Vehicle Identification Number) to identyfikacyjny numer pojazdu sporządzony według międzynarodowego systemu znakowania wprowadzonego w życie w 1981 roku. System ten został ustandaryzowany w 3 normach dotyczących zawartości i struktury numeru VIN (ISO 3779), umiejscowienia i umocowania (ISO 4030) i globalnego ujednolicenia pierwszej sekcji WMI (ISO 3780).

Numer VIN składa się łącznie z 17 znaków, które dzielą się na:

  • WMI (3 znaki) określa światowy kod producenta i kraj, w którym auto zostało wyprodukowane;
  • VDS (6 znaków) charakteryzuje typ, wersje, rodzaj silnika, masę całkowitą, typ hamulców i nadwozia oraz układ napędowy pojazdu. Zawiera też znak kontrolny pod numerem 9. służący do weryfikacji poprawności numeru VIN;
  • VIS (8 znaków) opisuje rok produkcji i kolejny numer produkcji. Może też informować o wersji wyposażenia auta.

Gdzie znajduje się numer VIN?

Co do zasady numer VIN musi znajdować się na stałym elemencie pojazdu, z którego będzie można odczytać go nawet po poważnej kolizji. Żadne przepisy nie narzucają konkretnej lokalizacji, jednak z reguły producenci wypalają go najczęściej:

  • na przednim słupku bocznym od strony kierowcy;
  • przy kielichu przedniego zawieszenia;
  • na komorze silnika (wzmocnienie czołowe);
  • na progu po stronie pasażera;
  • na podłodze bagażnika;
  • na przegrodzie czołowej.

Obecnie w wielu modelach samochodów numer nadwozia jest zapisany również w dolnej części przedniej szyby po stronie kierowcy. Ponadto można znaleźć go w dowodzie rejestracyjnym w polu E i w książce serwisowej.

Jak sprawdzić auto po numerze VIN za darmo?

Jeśli kupujesz używane auto i chcesz uniknąć problemów związanych z zakupem kradzionego samochodu lub ze zmienionym przebiegiem, możesz skorzystać z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Za pośrednictwem strony https://historiapojazdu.gov.pl/ wygenerujesz darmowy raport. Aby to zrobić, musisz wprowadzić numer rejestracyjny weryfikowanego pojazdy, numer VIN oraz datę jego pierwszej rejestracji. Takie dane możesz uzyskać bezpośrednio od sprzedającego, jeśli zechce je udostępnić. Pamiętaj, że odmowa podania danych może świadczyć o nierzetelności sprzedawcy i powinna być dla Ciebie sygnałem alarmowym.

Raport stworzony przez CEPiK informuje o marce i modelu auta, roku produkcji, aktualności badań technicznych i ubezpieczenia OC oraz lokalizacji wykonania przeglądu. Więcej o darmowym raporcie VIN przeczytasz na stronie https://rankomat.pl/samochod/darmowy-raport-vin.

Podczas kupna używanego auta zwróć też uwagę, czy numer VIN umieszczony w dowodzie rejestracyjnym jest tożsamy z tym wybitym bezpośrednio w pojeździe. Jakiekolwiek niezgodności w tym zakresie mogą świadczyć np. o tym, że auto pochodzi z kradzieży, a jego dokumenty zostały sfałszowane.

Czego można dowiedzieć się z numeru VIN?

Numer VIN służy przede wszystkim do identyfikacji konkretnego egzemplarza auta, jednak nie jest to jego jedyna funkcja. Oprócz tego, że pozwala na określenie miasta i roku produkcji, typu silnika, rodzaju nadwozia czy opcji wyposażenia, umożliwia też prześledzenie dokładnej historii danego samochodu. Za pomocą numeru VIN możesz zweryfikować wiarygodność sprzedawcy, od którego zamierzasz nabyć auto. W jaki sposób? Otóż wystarczy, że skorzystasz z bazy CEPiK 2.0, która pozwala uzyskać stosunkowo rzetelne informacje na temat aktualnego stanu pojazdu. Dane dotyczące przebiegu konkretnego samochody są wprowadzane przez stacje diagnostyczne podczas badań technicznych. Jeśli między dwoma kolejnymi przeglądami dany model pokonał zaskakująco małą liczbę kilometrów, może to świadczyć np. o próbie zaniżenia przebiegu auta.

Numer VIN może okazać się przydatny również w razie potrzeby przeprowadzenia drobnych poprawek lakierniczych np. po stłuczce czy zarysowaniu karoserii. Niestety, ale producenci samochodów nie stosują jednego sposobu kodowania nazwy lakieru, dlatego często samodzielne określenie koloru okazuje się niemożliwe. W takiej sytuacji najlepiej skontaktuj się z autoryzowanym serwisem, w którym pracownicy mają dostęp do odpowiednich narzędzi i programów. Przy ich pomocy odczytają dokładną nazwę lub kod lakieru z numeru VIN. Przykładowo w samochodach marki BMW kolor jest zapisany pełną nazwą, podczas gdy w autach firmy Renault nazwę lakiery tworzy 5 znaków z czego 2 pierwsze z nich to litery TE a dopiero 3 kolejne informują o kolorze. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o odczytywaniu kodu lakieru z numer VIN, wejdź na https://rankomat.pl/samochod/fabryczny-kolor-lakieru-po-numerze-vin.

Wiedząc już, jakie informacje możesz odczytać z numeru VIN, będziesz mógł bardziej świadomie poszukiwać nowego samochodu lub łatwiej przeprowadzisz niezbędne poprawki lakiernicze w swoim aucie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane