Reklama

„Skąpiec” Moliera na zakończenie sezonu

Data:

- Reklama -

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza na ostatnią premierę w tym sezonie artystycznym. Już w najbliższą sobotę 13 maja br. w Kinie Ton będzie można zobaczyć „Skąpca” Moliera w reżyserii i adaptacji Tomasza Mana.

Spektakl pod patronatem portalu „Niebywałe Suwałki”.

„Skąpiec” Moliera to komedia o nadmiernej miłości do pieniędzy. Harpagon, główny bohater sztuki, kocha tak bardzo swoje bogactwo, że nie potrafi się nim z nikim dzielić, nawet z najbliższymi. Zaaranżował córce i synowi małżeństwa „korzystne” tylko dla niego, ale wymyślony przez Harpagona plan się nie udaje. Każde z jego dzieci zakochuje się w kimś innym. Na domiar złego „ktoś ukradł” Harpagonowi skrzynkę pełną złota… Komedia Moliera jest napisana znakomicie – wartkim i dowcipnym dialogiem. Obfituje również w wiele śmiesznych sytuacji. Postaci Molier wykreował również po mistrzowsku – są pełnokrwiste, intrygujące i energiczne. Ta ponadczasowa sztuka nadal nas bawi i co warte podkreślenia – wywołuje wrażenie aktualności.

Reżyser spektaklu – Tomasz Man – miał już okazję współpracować z Teatrem Dramatycznym w 2000 r. przy realizacji „Balladyny” Juliusza Słowackiego oraz „Zbrodni i kary” Fiodora Dostojewskiego.

– Jestem przekonany, że będzie to piękne przedstawienie, a widz wyjdzie zadowolony. Tomasza Mana znam od dwudziestu kilku lat. Razem debiutowaliśmy na scenie, on jako reżyser, a ja jako aktor. To twórca bardzo doświadczony – mówi dyrektor Teatru, Piotr Półtorak.

– Myślę, że „Skąpiec” jest najbardziej współczesny i najbardziej aktualny ze wszystkich utworów Moliera, ponieważ żądza pieniądza nigdy nie była tak silna, jak teraz. Nigdy nie żyliśmy w czasach takiego ukochania naszych pieniędzy i podporządkowania im wszystkiego. Pieniądz jest w relacjach i w rozmowach, w polityce i w służbie zdrowia, a także w wojnach – mówi reżyser Tomasz Man.

Za choreografię i ruch sceniczny w „Skąpcu” odpowiada Artur Dobrzański, który razem z Tomaszem Manem zrealizował już kilkanaście spektakli. Podkreśla charakter swoich działań:

– W pracy nad ruchem w tym spektaklu przyświeca nam od początku komedia dell’arte, w której postaci są często porównywane do zwierząt.

– To wielki zaszczyt, że możemy pracować z takim choreografem. Jego doświadczenie i talent są godne podziwu – podkreśla Katarzyna Mikiewicz wcielająca się w rolę Pani Claude. Myślę, że cały zespół jest tego zdania, bo praca jest wyśmienita – dodaje aktorka.

– Artur Dobrzański jest konkretny. Jest zawodowcem, a w tym wypadku jest specjalistą od baroku. Aktorzy Dramatycznego zdobywają dzięki niemu nowe narzędzia, bo nie zawsze uczą się w szkołach teatralnych zachowań barokowych: tańca, gestów. Barok to wielki taniec – nie można było wykonać ruchu bez określonych gestów, więc trochę się tym bawimy – dodaje Tomasz Man, który w spektaklu odpowiada także za muzykę. W „Skąpcu” usłyszymy różne formy muzyczne. Jest trochę klawesynu, bluesa, jazzu, rocka.

Ważną funkcję w przedstawieniu pełnią kostiumy. Określają charakter postaci. W spektaklu są nawiązania do epoki: np. peruki, ale pojawiają się również wariacje na temat baroku.

– Tworząc kostiumy poszczególnych postaci, inspirowałam się charakterami zwierząt. Na przykład Kleant jest kogutem, Frozyna – lisicą, a Marianna owcą – nadmienia Anetta Piekarska-Man odpowiedzialna za kostiumy i scenografię.

– Warto przyjść do Teatru dla samego tytułu. Literatura broni się sama – mówi Dawid Malec wcielający się w rolę zarządcy Walerego.

Multimedia i projekcje towarzyszące spektaklowi przygotowała Zuzanna Piekarska.

Premiera spektaklu „Skąpiec” odbędzie się 13 maja br. Na kolejne spektakle zapraszamy 14, 20 i 21 maja w Kinie Ton (Rynek Kościuszki 2).

Na scenie wystąpią: Arleta Godziszewska, Paula Gogol, Krystyna Kacprowicz-Sokołowska, Katarzyna Mikiewicz, Kamila Wróbel-Malec, Monika Zaborska, Marek Cichucki, Dawid Malec, Patryk Ołdziejewski, Michał Przestrzelski, Grzegorz Suski, Piotr Szekowski, Marek Tyszkiewicz.

Bilety na spektakl w cenie: 70 zł – premierowy, 60 zł – normalny, 50 zł – ulgowy, 35 zł – studencki, dostępne są w Kasie Teatru (przy ul. Suraskiej 1) oraz w sprzedaży internetowej.

Fot. Teatr Dramatyczny w Białymstoku – M. Grześ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„O co biega?” w Teatrze Dramatycznym

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają...

Teatr Dramatyczny zaprasza na ostatnie spektakle w tym sezonie

Dzieło Ray’a Cooney’a – farsa „Wszystko w rodzinie” oraz...

Nigdy nie wiadomo – wywiad z Jolantą Hinc-Mackiewicz – reżyserką „Małych zbrodni małżeńskich”

Prezentujemy rozmowę z Jolantą Hinc-Mackiewicz reżyserką spektaklu "Małe zbrodnie...

Teatralna majówka z Teatrem Dramatycznym

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza widzów...