Reklama

Ważny termin dla płatników na rozliczenie składki zdrowotnej mija 22 maja 2023

Data:

- Reklama -

Do 22 maja przedsiębiorcy, którzy opłacają podatek na zasadach ogólnych lub w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych muszą złożyć roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Jeśli rozliczenie roczne wykaże nadpłatę, a płatnik nie ma zaległości, to do 1 czerwca może złożyć wniosek o jej zwrot.

– Ponad 177 tys. płatników składek już złożyło roczne rozliczenie składki zdrowotnej za 2022 rok. Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, a mają taki obowiązek, mogą je sporządzić tylko do 22 maja. Osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą, roczne rozliczenie składają na druku ZUS DRA za kwiecień 2023 roku (blok XII). Natomiast w przypadku opłacania składek za siebie i inne osoby (np.: pracowników, zleceniobiorców) na druku ZUS RCA (blok III. F) – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w województwie podlaskim.

Zanim jednak przedsiębiorca prześle roczne rozliczenie składki zdrowotnej, powinien sprawdzić, czy przekazane zostały dokumenty rozliczeniowe za wszystkie miesiące roku kalendarzowego. – Dla płatników płacących podatek w formie ryczałtu rok składkowy trwa od stycznia do grudnia 2022 r. Natomiast dla przedsiębiorców opłacających podatek na zasadach ogólnych rok składkowy rozpoczyna się w 1 lutego 2022 r. ,a kończy 31 stycznia 2023 r. W pierwszej kolejności należy uzupełnić brakujące dokumenty rozliczeniowe, a dopiero wtedy złożyć rozliczenie roczne – dodaje rzeczniczka.

Jeżeli rozliczenie roczne wykaże niedopłatę, należy ją opłacić razem ze składką za kwiecień br. do 22 maja. Natomiast, gdy z rozliczenia wyjdzie nadpłata, a płatnik nie ma zaległości w opłacaniu składek, na profilu płatnika na PUE ZUS będzie przygotowany wniosek o zwrot nadpłaty (RZS-R). Należy go zweryfikować, podpisać i odesłać przez PUE do 1 czerwca. Wówczas najpóźniej do 1 sierpnia ZUS przekaże nadpłatę na rachunek bankowy, który jest zapisany na koncie płatnika składek. Jeśli na koncie płatnika było zadłużenie, to nadpłata zostanie rozliczona na poczet zaległości.

O rocznym rozliczeniu składki zdrowotnej muszą pamiętać także przedsiębiorcy, którzy w trakcie ubiegłego roku zawiesili lub zamknęli działalność, a byli opodatkowani na zasadach ogólnych lub na ryczałcie. Jeśli działalność gospodarcza była zawieszona przez cały 2022 r., nie muszą składać rocznego rozliczenia. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy prowadzenie firmy zostało wznowione od stycznia 2023 i płatnik od tej daty był opodatkowany na zasadach ogólnych. W takim przypadku musi przekazać roczne rozliczenie za rok 2022, w którym będzie ustalona roczna składka za styczeń 2023 r.

ZUS oferuje pomoc przedsiębiorcom

W regionie prowadzimy cykliczne dyżury telefoniczne i szkolenia online jak rozliczyć składkę zdrowotną za ubiegły rok(www.zus.pl/o-zus/kalendarium/szkolenia ). Dodatkowe informacje można znaleźć na www.zus.pl w artykule „Roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne”. Są tam m.in. prezentacja, nagranie z webinarium, przykłady rocznego rozliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne w zależności od formy opodatkowania, czy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi na nie. Pomoc możemy również uzyskać w Centrum Obsługi Telefonicznej ZUS pod numerem telefonu: 22 560 16 00 lub e-mail cot@zus.pl , a także u doradcy płatnika w każdej placówce ZUS.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Dorabiający do świadczenia i zasiłku przedemerytalnego muszą rozliczyć się z ZUS-em

Do 31 maja osoby dorabiające do zasiłku lub świadczenia...

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców w 2024 roku

Wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców jest zróżnicowana. Oblicza się...

Nowe wysokości składek na ubezpieczenia społeczne w 2024 r.

Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia i prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia...

Wciąż rośnie liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce

Na koniec maja 2023 roku liczba cudzoziemców w ubezpieczeniu...