Reklama

Na wypłaty czternastej emerytury 11,4 mld złotych

Data:

- Reklama -

Od 25 sierpnia tego roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych będzie wypłacał 14. emeryturę, która będzie zwolniona z podatku dochodowego. Świadczenie na rękę wyniesie 1217,98 zł. Będzie wypłacane z urzędu, czyli nie trzeba składać żadnego wniosku.

Dodatkowe roczne świadczenie pieniężne trafi do 9 mln emerytów, rencistów i innych osób pobierających świadczenia długoterminowe, w tym 8,1 mln z ZUS. Ze wstępnych szacunków wynika, że w tym roku na „czternastkę” może zostać przeznaczone nawet około 11,4 mld zł, w tym 9,5 mld zł dla świadczeniobiorców ZUS.

Świadczenie w pełnej wysokości otrzyma ok. 7,7 mln osób. W przypadku osób ze świadczeniem między 2900 zł a 4188,44 zł brutto czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Minimalna wysokość czternastki wyniesie 50 zł.

– Czternastą emeryturę dostaną osoby, które na 24 sierpnia, czyli na dzień poprzedzający pierwsze wypłaty będą miały prawo do wypłaty jednego ze świadczeń długoterminowych z ZUS, m.in. emerytury, renty, świadczenia przedemerytalnego, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego, czy tzw. świadczenia Mama 4+.  Czternastki nie dostaną osoby, które na 25 sierpnia będą mieć zawieszoną wypłatę świadczenia (np. z powodu zbyt wysokich dodatkowych zarobków). W takiej sytuacji dodatkowe roczne świadczenie pieniężne  zostanie przekazane z chwilą wznowienia płatności świadczenia – informuje Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Pierwsi seniorzy otrzymają z ZUS-u czternastką 25 sierpnia. Kolejne terminy wypłat to: 1, 5, 6, 10, 15 i 20 września. Natomiast w systemie mundurowym wypłata nastąpi we wrześniu. Z kolei osoby pobierające świadczenia rolnicze rzadziej niż raz na miesiąc – otrzymają „czternastkę” w październiku.

„Czternastka” będzie wolna od potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie wliczać się do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy świadczenie 500 plus dla niesamodzielnych.

W ubiegłym roku to dodatkowe świadczenie otrzymało w sumie ponad 9 mln osób, w województwie podlaskim 200 tys. Łączna kwota wypłaconych czternastek w regionie wyniosła niemal ćwierć miliarda złotych, w kraju prawie 9 mld zł.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Oszuści znów podszywają się pod ZUS

Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed fałszywymi mailami rozsyłanymi przez...

Kalkulator emerytalny z nowymi możliwościami

Na PUE ZUS można już sprawdzić, jaka będzie wysokość...

ZUS kontroluje zwolnienia. Wstrzymane zasiłki na kwotę prawie 22 mln złotych

Mieszkańcy województwa podlaskiego wciąż wykorzystują zwolnienia lekarskie niezgodnie z...

MLegitymacje emerytów i rencistów są już dostępne

Wszyscy emeryci i renciści mogą już pobrać elektroniczną wersję...