Reklama

Z regionu: Laboratorium Żywego Grzyba nową atrakcją turystyczną?

Data:

- Reklama -

Prezentacja tematyczna dotycząca grzybów, wizyta w laboratorium Instytutu Nauk Leśnych, zlokalizowanym na południu województwa, wreszcie wyprawa do lasu – czy taka oferta ekoturystyki okaże się atrakcyjna? Takie nieszablonowe podejście do promocji regionalnych dóbr może przyczynić się zwiększenia świadomości na temat znaczenia grzybów w ekosystemie leśnym, ale i codziennym życiu każdego z nas.

W ramach projektu „Hajnówka OdNowa – Zielona Transformacja” powstanie w Hajnówce Akademia Przyrody. Projekt Akademii będzie realizowany we współpracy z Politechniką Białostocką, która jest odpowiedzialna za prowadzenie szeregu działań, wśród których kluczowym będzie „powołanie do życia” Laboratorium Żywego Grzyba. W realizację działań zaangażowane zostały cztery wydziały Uczelni: Wydział Architektury, Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku, Wydział Elektryczny oraz Wydział Inżynierii Zarządzania. Koordynatorem działań z ramienia Uczelni jest prof. Sławomir Bakier, dyrektor Instytutu Leśnictwa Politechniki Białostockiej na Wydziale Budownictwa i Nauk o Środowisku.

– W cyklu prowadzonych działań Instytut Nauk Leśnych Politechniki Białostockiej wybuduje dwie komory do kontrolowanej hodowli grzybów poliporoidalnych, które są wykorzystywane zarówno w medycynie, jak i w przemyśle spożywczym. W planach jest stworzenie oferty dedykowanej turystom, którzy mogą nie tylko dzięki wizycie w laboratorium obejrzeć pod mikroskopem niespotykane gatunki grzybów, ale i w sposób czynny eksplorować dziewiczą puszczę, udając się z pracownikami instytutu na wyprawę do lasu. W ten sposób będziemy wspierać promocję regionu, udowadniając jednocześnie, że grzyby mogą być istotnym elementem turystyki – wyjaśnia dyrektor Instytutu Nauk Leśnych w Hajnówce – prof. Sławomir Bakier, dodając, że w laboratorium będą hodowane takie gatunki grzybów, jak wrośniak różnobarwny, twardnik japoński, czy też soplówka jeżowata.

Górale mają oscypki, krakusy smoka wawelskiego, warszawiacy syrenkę, a Podlasianie mogą zyskać naprawdę wyjątkowy symbol. Pomysł na taki promocyjny „gadżet” oczywiście jest nieprzypadkowy. Do Puszczy Białowieskiej co roku przyjeżdżają miłośnicy grzybów z całego świata, którzy odbywają zajęcia w ramach Międzynarodowej Szkoły Letniej dla mykologów w Instytucie Nauk Leśnych. Zgromadzona tu kolekcja 300 gatunków unikalnych grzybów w ramach Fungi Extract Bank – stanowi niezwykłe źródło naukowej wiedzy, ale i ogromny potencjał o znaczeniu medycznym, spożywczym, przemysłowym.

Leave a Reply

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Biznesowa agenda Parku Technologicznego. Konkurs dla młodzieży, zajęcia, Forum Pogranicza i nowa strefa coworkingowa

W październiku, listopadzie i grudniu w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód...

Z regionu: Kolejne sukcesy podlaskiego bolidu CMS-08 zespołu Cerber Motorsport

Zespół Cerber Motorsport zakończył z sukcesem zawody Formula Student...

Z regionu: Bolid z Politechniki Białostockiej zajął 2. miejsce we Włoszech

Pierwsza seria zwodów Formula Student zwieńczona sukcesem bolidu CMS-08....

Z regionu: Bolid z Politechniki Białostockiej startuje w Formula SAE Italy

To będzie bardzo intensywny sezon dla ekipy bolidu CMS-08....
%d bloggers like this: