Reklama

Z regionu: Naukowiec z Politechniki Białostockiej członkiem prestiżowego gremium eksperckiego

Data:

- Reklama -

Dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. Politechniki Białostockiej – którego mieszkańcy naszego miasta mogą pamiętać jako jednego z ekspertów zaproszonych do udziału w ubiegłorocznym Forum Biznesowym Pogranicza, odbywającym się w Parku Naukowo-Technologicznym Polska-Wschód w Suwałkach, został powołany przez Minister Klimatu i Środowiska, Annę Moskwę na członka Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki. Będzie pracował w grupie roboczej dedykowanej rozwojowi nowych segmentów fotowoltaiki i integracji z siecią.

Na zdj. Maciej Zajkowski, fot. Piotr Awramiuk

– Praca Rady ma wspierać dynamiczny rozwój całego sektora fotowoltaiki. Będziemy starać się – wspólnie z Ministerstwem Klimatu i Środowiska – usunąć bariery, które w tej chwili zagrażają rozwojowi energetyki solarnej oraz wskazywać te rozwiązania, które pozytywnie ją wspierają, ze szczególnym uwzględnieniem najnowszych osiągnięć w zakresie fotowoltaiki, magazynów energii i rozwiązań typu SMART. Istotne jest w tym kontekście m.in. ustanowienie właściwych przepisów umożliwiających przyłączanie odnawialnych źródeł hybrydowych, zdefiniowanie wszelkich problemów w realizacji nowych inwestycji OZE i uzyskanie zbieżności z wytycznymi UE min. w zakresie „Fit for 55” – mówi dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB, pracownik Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

– Specjaliści z Politechniki Białostockiej, a w szczególności Wydziału Elektrycznego, od lat prowadzą badania nad efektywnością energetyczną, w tym pozyskiwaniu energii ze źródeł odnawialnych na własne potrzeby uczelni. W tych pracach osobiście uczestniczę, także jako doradca marszałka woj. podlaskiego ds. OZE i efektywności energetycznej. Specjaliści z Wydziału Elektrycznego ściśle współpracują z lokalnymi samorządami i przedsiębiorstwami, wspierając ich w procesie projektowania, budowy i utrzymania instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła i kolektorów słonecznych. Bierzemy czynny udział w inicjowaniu, koordynowaniu i funkcjonowaniu klastrów energii m.in. w Grajewie i Boćkach. Mamy też własne forum, służące wymianie wiedzy i doświadczeń z zakresu efektywności energetycznej w kontekście wykorzystania OZE, elektromobilności i technologii SMART w kształtowaniu bilansu energetycznego budynków, miast i gmin. Mowa o konferencji naukowo-technicznej „Technologie Efektywności Energetycznej” TEFEN, której piątą edycję przeprowadziliśmy w maju 2022 r. – dodaje dr hab. inż. Maciej Zajkowski, prof. PB.

Rada Koordynacyjna ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaiki jest ciałem doradczym Ministra Klimatu i Środowiska. Jej powołanie stanowi realizację zapisów „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki”, podpisanego w grudniu 2021 r. przez przedstawicieli administracji rządowej, a także firm i instytucji reprezentujących krajowy sektor fotowoltaiczny. Głównym celem – zapewnienie dynamicznego rozwoju sektora fotowoltaiki w Polsce.

W kwietniu 2022 r. Politechnika Białostocka złożyła deklarację przystąpienia do Porozumienia, wyznaczając dr. hab. inż. Macieja Zajkowskiego, prof. PB na swojego przedstawiciela.

Pierwsze, inauguracyjne posiedzenie Rady Koordynacyjnej ds. Rozwoju Sektora Fotowoltaicznego odbyło się 12 kwietnia 2022 r. w Ministerstwie Klimatu i Środowiska. Przewodniczącym Rady został pełnomocnik rządu ds. OZE Ireneusz Zyska, a w jej składzie znalazło się 32 członków, reprezentujących strony „Porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki”, czyli administracją rządową, przedstawicieli instytucji finansowych, przedsiębiorców, inwestorów, łańcucha dostaw oraz sektora nauki.

W trakcie pierwszego posiedzenia Rady przyjęto jej regulamin oraz powołano cztery grupy robocze, zaś 19 maja br. powołano zespoły fachowców w obszarach: rozwoju krajowego przemysłu urządzeń fotowoltaicznych; rozwoju nowych segmentów fotowoltaiki; identyfikowania barier rozwoju rynku PV oraz propozycji ich zniesienia; rozwiązań edukacyjnych i promocyjnych w zakresie fotowoltaik.

Do zadań Rady należy koordynacja działań zmierzających do realizacji porozumienia o współpracy na rzecz rozwoju sektora fotowoltaiki, a w szczególności: monitorowanie realizacji celów strategicznych, powołanie grup roboczych zapewniających współpracę stron porozumienia w zakresie obszarów kluczowych, monitorowanie poziomu „local content” osiąganego przez inwestorów i podmioty uczestniczące w łańcuchu dostaw dla sektora.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Odkryj potencjał swojego pomysłu z Hub of Talents 3

1 maja startuje nabór do pierwszej tury inkubacji w...

Z regionu: Sztuczna inteligencja prowadzi audycję w Radiu Akadera

„Petrosa Psyllosa potyczki z AI" – to nowy cykl audycji...

Z regionu: Studenci z Cerber Motorsport budują nowy bolid hybrydowy CMS-09

Nowy bolid CMS-09 studentów z zespołu Cerber Motorsport z...

Biogazownia, czyli najpierw mieć prąd i ciepło, a potem nawóz

Któż nie chciałby najpierw mieć prąd i ciepło, a...