Reklama

Z regionu: Bolid z Politechniki Białostockiej startuje w Formula SAE Italy

Data:

- Reklama -

To będzie bardzo intensywny sezon dla ekipy bolidu CMS-08. Zespół Cerber Motorsport z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej czeka aż pięć serii zawodów i 7 tygodni poza domem. Już dziś pokażą, na co stać ich nowy pojazd w zawodach Formula SAE Italy. Zmagania na włoskim torze potrwają do niedzieli, 17 lipca.

Fot. Piotr Awramiuk, Politechnika Białostocka

Nowy bolid CMS-08 przeszedł pomyślne testy na torze wyścigowym w Białymstoku. – Po pierwszych testach nowym autem od razu poczułem różnicę. Zmieniona ergonomia miejsca kierowcy, pozwala mi lepiej operować kierownicą, a do tego zamontowany wyświetlacz na bieżąco podaje wszystkie informacje o parametrach auta. Dzięki temu wiem, co się dzieje z autem i mogę się dostosować do tego, co się aktualnie dzieje – wyjaśnia Patryk Siekaniec, kierowca i zarazem jeden z koordynatorów zespołu Cerber Motorsport z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej.

– Nasi studenci zastosowali tu technologie rodem z kosmosu. Mamy więc technologie kompozytowe, różnego rodzaju rozwiązania, które poprawiają bezpieczeństwo, usprawniają aerodynamikę – przekonuje dr hab. inż. Jarosław Szusta, prof. PB, Prorektor ds. Studenckich Politechniki Białostockiej.

Studenci biorą udział w międzynarodowych zawodach Formula Student od momentu skonstruowania pierwszego bolidu. W 2016 roku team Cerber Motorsport jako pierwszy polski zespół stanął na podium zawodów Formula SAE Italy. Jest okazja, by powtórzyć sukces sprzed 6 lat. Rywalizacja inżynierskich zespołów uniwersyteckich organizowana corocznie na największych i najsłynniejszych torach wyścigowych na świecie, to wielkie wydarzenie nie tylko dla zespołu Cerber Motorsport, ale i całej uczelni.

W sezonie 2022 zespół studentów z Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej wystartuje w 5 seriach zawodów w następujących terminach: Formula SAE Italy 13.07-17.07.2022; Formula Student Czech Republic 18.07-24.07.2022; Formula Student Austria 24.07-28.07.2022; Formula Student EAST 08.08-12.08.2022; Formula Student Germany 15.08-21.08.2022.

Podczas zawodów Formula Student ocenie podlegają nie tylko osiągi auta. Auta oceniane w Formule Student są w konkurencji dynamicznej i konkurencjach statycznych: planowanie kosztowe i biznesowe całego zespołu, konstrukcja pod względem inżynierskim.

W pracach nad nowym autem współpracowali ze sobą studenci z: Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej, Wydziału Informatyki Politechniki Białostockiej oraz Wydziału Elektrycznego Politechniki Białostockiej.

Parametry techniczne CMS-08:

– masa: 215 kg

– silnik Honda CBR 600 RR – dostosowana do założeń projektowych

– przyspieszenie od 0 do 100 km/h – 3,8 sek.

– prędkość maksymalna – 125 km/h

– 57 Nm momentu obrotowego przy 8900 RPM

– 82 konie mechaniczne przy 9200 RPM

– sekwencyjna skrzynia biegów

– 158,7 kg siły docisku przy 100 km/h

Rozwiązania zastosowane w aucie:

– w pełni regulowane wielowahaczowe zawieszenie umożliwiające pełną regulację w zależności od zmieniających się warunków na torze,

– hybrydowa konstrukcja nośna – połączenie stalowej ramy przestrzennej z kompozytowym „monocoque” o zwiększonej sztywności,

– laminowana obręcz bezpieczeństwa,

– wyświetlacz odpowiadający za wyświetlanie i zapisywanie najważniejszych parametrów pracy,

– telemetria wyposażona w 33 czujniki,

– pokrywka silnika redukująca opór powietrza,

– aktywne chłodzenie obszaru silnika,

– autorskie wałki rozrządu,

– zmodyfikowany blok silnika, który umożliwił zastosowanie udoskonalonej misy silnika,

– wydajniejszy i lżejszy układ chłodzenia,

– mechanizm różnicowy o ograniczonym poślizgu z regulacją napięcia wstępnego,

– system redukcji oporu powietrza (DRS).

Miasto Białystok wspiera wyjazdy studentów na zawody poza granicami Polski.

Dofinansowano przez Ministra Edukacji i Nauki ze środków z budżetu państwa w ramach programu „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Z regionu: Sztuczna inteligencja prowadzi audycję w Radiu Akadera

„Petrosa Psyllosa potyczki z AI" – to nowy cykl audycji...

Z regionu: Studenci z Cerber Motorsport budują nowy bolid hybrydowy CMS-09

Nowy bolid CMS-09 studentów z zespołu Cerber Motorsport z...

Biogazownia, czyli najpierw mieć prąd i ciepło, a potem nawóz

Któż nie chciałby najpierw mieć prąd i ciepło, a...

Z regionu: Wynalazek naukowców z Politechniki Białostockiej pozwoli zmierzyć wpływ światła ledowego na nasz naturalny biorytm

Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej przyznał Politechnice Białostockiej patent na...