Katedra Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej od wielu lat podejmuje współpracę z partnerami przemysłowymi również w zakresie pomp ciepła. Pierwszym ważniejszym przedsięwzięciem projektowym było opracowanie typoszeregu dużych gruntowych pomp ciepła w zakresie mocy grzewczych od 80 do 300 kW dla firmy Sun-Energy. Warto podkreślić, że był to typoszereg pierwszych dużych pomp ciepła krajowej konstrukcji. Udało się wówczas wypracować rozwiązanie gwarantujące uzyskanie bardzo wysokiej efektywności energetycznej przy bardzo zwartej konstrukcji.
Autor: Agnieszka Sakowicz-Stasiulewicz, Politechnika Białostocka
W zakresie opracowania typoszeregu pomp ciepła powietrznych – zespół Katedry Techniki Cieplnej podjął współpracę z firmą bardzo dobrze rozpoznawalną nie tylko na rynku krajowym, lecz także w wielu państwach z nami sąsiadujących – firmą Kostrzewa. Jest to firma oferująca nowoczesne systemy grzewcze na biomasę (w tym kotły na pellet), aktualnie firma ta rozszerza asortyment produktów o kotły elektryczne, pompy ciepła oraz rekuperatory. Co ważne – w firmie tej znajduje zatrudnienie wielu absolwentów Politechniki Białostockiej.
Opracowane na Politechnice Białostockiej rozwiązanie powietrznej pompy ciepła ma wysoką efektywność energetyczną, ale trzeba też podkreślić dodatkowy walor pompy – jest ona w pełnym wymiarze ekologiczna.
Pompa ciepła – pompie nie jest równa. W większości dostępnych na rynku modeli powietrznych pomp ciepła wykorzystywanych jest wiele substancji, które trudno uznać za przyjazne środowisku. Przykładem jest czynnik roboczy R134a – jego potencjał tworzenia efektu cieplarnianego jest 1430 razy większy niż CO2. Tymczasem pompy zaprojektowane we współpracy z firmą Kostrzewa wykorzystują propan jako substancję roboczą, który jest substancją naturalną i traktowaną jako płyn w pełni przyjazny środowisku.
– Konstrukcja pompy jest nadzwyczaj bezpieczna – przekonuje prof. dr hab. inż. Dariusz Butrymowicz, kierownik Katedry Techniki Cieplnej Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej. – Napełnienie czynnikiem roboczym jest bardzo małe, pompa jest dedykowana do zastosowania na zewnątrz budynku.
– Propan R290 jako czynnik roboczy oferuje bardzo wysoką efektywność energetyczną – zdradza prof. Butrymowicz. – Ta pompa jest szczególna dlatego, że jest opracowana dla niskotemperaturowej strefy klimatycznej, a więc między innymi również dla naszego regionu, dla województwa podlaskiego. Rozwiązanie oferuje bardzo wysoką efektywność energetyczną. Stosując propan możemy zaoferować rozsądne koszty przy spełnieniu wszelkich wymogów ekologicznych.
Warto podkreślić, iż w trakcie realizacji jest także kolejny projekt dotyczący technologii pomp ciepła. Katedra Techniki Cieplnej podjęła się opracowania innowacyjnej wysokotemperaturowej pompy ciepła dedykowanej dla zastosowań przemysłowych. Rozwiązanie opracowywane jest we współpracy z firmą Frizo – czołowym producentem dużych, przemysłowych urządzeń chłodniczych i pomp ciepła.
Powyższe dowodzi, że kadra dydaktyczna prowadząca zajęcia na Politechnice Białostockiej posiada unikalne praktyczne doświadczenie – wynikające z wielu wdrożeń i współpracy z renomowanymi firmami. Zachęcamy zatem do wyboru unikalnego kierunku kształcenia Energetyka cieplna, który także obejmuje swoim zakresem technologie pomp ciepła i oferuje zdobycie nie tylko atrakcyjnych , ale jednych z najbardziej poszukiwanych na rynku kwalifikacji zawodowych. Ten kierunek kształcenia oferuje także unikalną możliwość przygotowania do uzyskania uprawnień zawodowych dla współczesnej branży energetycznej.
Absolwenci kierunku energetyka cieplna zdobędą wykształcenie sprofilowane w zakresie energetyki cieplnej, chłodnictwa i klimatyzacji. Będą posiadali interdyscyplinarne kompetencje zawodowe w obszarze czystych technologii energetycznych, technologii wytwarzania chłodu oraz zagadnień cieplno-przepływowych występujących w nowoczesnym przemyśle, inżynierii środowiska i budownictwie. Studenci poznają też programy CAD i CFD
W ramach specjalności Technologie energetyczne – absolwent uzyska kompetencje związane z technologiami siłowni energetycznych, technologiami konwersji energii odnawialnych oraz zagospodarowania energii odpadowych w przemyśle, budownictwie i ochronie środowiska.
W ramach specjalności Chłodnictwo i klimatyzacja – absolwent uzyska kompetencje z zakresu nowoczesnej techniki chłodniczej, klimatyzacyjnej, pomp ciepła oraz innowacyjnych technologii chłodniczych.
Absolwent energetyki cieplnej będzie przygotowany do podjęcia pracy w: przedsiębiorstwach zajmujących się projektowaniem i eksploatacją w obszarze energetyki cieplnej, chłodnictwa, klimatyzacji, pomp ciepła oraz przemysłu spożywczego i chemicznego.
Absolwenci tego kierunku uzyskują również kwalifikacje niezbędne do prowadzenia samodzielnej działalności gospodarczej w tej dziedzinie oraz podstawową wiedze niezbędną do pracy w środowisku międzynarodowym, obejmujące posługiwanie się językiem specjalistycznym, co pozwala na współpracę z firmami zagranicznymi.
Przyjęcia kandydatów na studia pierwszego stopnia będą dokonywane na podstawie listy rankingowej. Lokata kandydata na liście rankingowej zależeć będzie od liczby punktów uzyskanych z przedmiotów branych pod uwagę w postępowaniu kwalifikacyjnym: w przypadku kandydatów zdających egzamin maturalny w 2010 roku i później: matematyka, fizyka lub chemia, język obcy nowożytny; w przypadku kandydatów zdających egzamin dojrzałości lub egzamin maturalny do 2009 roku włącznie: matematyka lub fizyka lub chemia, język obcy nowożytny.
Przyjęcie na studia pierwszego stopnia na kierunek energetyka cieplna odbywać się będzie w ramach limitu miejsc w oparciu o listę rankingową kandydatów objętych postępowaniem. Rekrutacja na ten kierunek prowadzona jest przez Wydział Budownictwa i Nauk o Środowisku Politechniki Białostockiej.