Reklama

Wspomnienie o Annie Andruszkiewicz. Płyta na setną rocznicę urodzin ludowej śpiewaczki

Data:

- Reklama -

W dniu 29 kwietnia 2023 roku miała miejsce w Wiżajnach niecodzienna uroczystość, bowiem z okazji setnej rocznicy urodzin śp. Anny Andruszkiewicz Świetlica Gminna w Wiżajnach zorganizowała spotkanie wspomnieniowe. Podczas uroczystości odbyła się premiera płyty “Anna Andruszkiewicz z Wiżajn”.

Źródło: Świetlica Gminna w Wiżajnach, Małgorzata Danielewicz

Anna Andruszkiewicz z Wiżajn (ur. w 1923 r.; zm. w 2021 r.) była najwybitniejszą polską śpiewaczką ludową zamieszkującą pogranicze północnej Suwalszczyzny i sąsiedniego litewskiego regionu Suduva. Posiadała bardzo bogaty lokalny repertuar, który wykonywała zarówno w formule jednogłosowej, jak i w lokalnym dwugłosie kontrapunktycznym (w obecności osoby towarzyszącej), w praktyce śpiewaczej podobnej do zespołu „Pogranicze” z Szypliszk. Repertuar ten i manierę wykonawczą odziedziczyła zarówno rodzinnie (od matki i babki), jak też sama zebrała przez kilkadziesiąt lat w najbliższej okolicy, jeżdżąc na rowerze do najwybitniejszych lokalnych śpiewaków urodzonych przed I wojną i nagrywając ich pieśni na magnetofon kasetowy. Repertuar ten, często o cechach archaicznych (skale wąsko zakresowe, pieśni i ballady ametryczne itp.) wskrzesiła z wielkim wyczuciem treści muzycznych i literackich. Pisze Mirosława Nalaskowski – muzyk i folklorysta

Na spotkaniu pojawili się ludzie kultury z Suwalszczyzny, a także osoby, które znały i pracowały z Anną Andruszkiewicz. Na uroczystość przybyli również członkowie zespołów ludowych – Małe i Młode Jezioranki prowadzonych społecznie przez 25 lat pod okiem wybitnej śpiewaczki ludowej z Wiżajn.

Podczas spotkania usłyszeliśmy biografię Anny Andruszkiewicz przeplatanej archiwalnymi wywiadami przeprowadzonymi przez Polskie Radio, w których opowiadała o swoim dzieciństwie, pracy, działalności twórczej, a także o festiwalach na których występowała. Na scenie zaprezentowały się zespoły Jezioranki oraz Szuwarki z Wiżajn. Największym zaskoczeniem był wspólny występ przybyłych Małych i Młodych Jezioranek z zespołem Szuwarki.

Po części artystycznej na przybyłych gości czekała wystawa poświęcona działalności wszystkich zespołów i solistów ludowych z Gminy Wiżajny, a także promocja wydawnictwa muzycznego, którego autorem jest młody śpiewak – Damian Balcer. Opowiedział on o tym albumie muzycznym w audycji „Poranek Dwójki” Polskiego Radia.

Płyta powstała dzięki zaangażowaniu wielu osób. Opiekę merytoryczną nad nią sprawował Mirosław Nalaskowski – folklorysta i przyjaciel zespołów ludowych na Suwalszczyźnie, który swoim fachowym okiem pomógł w doborze utworów i opracowaniu tekstów. Nad pomyślnością projektu czuwała również Małgorzata Danielewicz – Kierownik Świetlicy Gminnej w Wiżajnach. Projekt został zrealizowany ze środków Świetlicy Gminnej w Wiżajnach przy wsparciu finansowym Starostwa Powiatowego w Suwałkach oraz Urzędu Gminy Wiżajny.

Pełna fotorelacja na stronie internetowej Świetlicy Gminnej w Wiżajnach: swietlica.wizajny.pl – fot. Bogusław Wasilewski

2 KOMENTARZE

  1. A gdzie można kupić płytę? Czy jest możliwa wysyłka? Panią Annę Andruszkiewicz miałam okazję usłyszeć na festiwalu kapel i śpiewaków ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2016 r. i chętnie bym posłuchała płyty. Piękny głos i wyjątkowy repertuar.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Zaśpiewała na Zamku Królewskim (foto)

W czwartek, 30 maja w warszawskim Zamku Królewskim Minister...

Śpiewaczka z Wiżajn z Nagrodą im. Oskara Kolberga

Laureatką 44. edycji Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi...

Muzyka Źródeł – nagroda powędrowała do Wiżajn

Muzyka Źródeł to nagroda Programu 2 Polskiego Radia, będąca...