Reklama

Kolej w Augustowie bardziej dostępna i bezpieczna

Data:

- Reklama -

Jeszcze w tym roku wygodniej do pociągów wsiądą mieszkańcy Augustowa i odwiedzający miasto turyści. Postępują prace przy budowie nowych peronów na stacji kolejowej oraz przystanku Augustów Port. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły także przetarg na budowę Miejscowego Centrum Sterowania ruchem kolejowym, które zwiększy bezpieczeństwo i sprawność ruchu pociągów na linii Sokółka – Suwałki.

Dzięki inwestycji PLK S.A. zwiększy się komfort podróży koleją w jednym z najpopularniejszych turystycznych miast Polski. Na stacji Augustów postępuje budowa dwukrawędziowego peronu o długości 250 m.  Na miejscu pracuje ciężki sprzęt i zwożone są prefabrykowane elementy, z których stopniowo budowana jest nowa platforma. Na stacji cały czas kursują pociągi, a mieszkańcy i turyści korzystają ze starego peronu. Rozpoczęły się też prace budowlane na przystanku Augustów Port, gdzie nowy peron będzie miał jedną krawędź o długości 120 m.

– Augustów, jedno z najpiękniej położonych miast Polski, zyska lepszy dostęp do kolei. Rząd działa na rzecz likwidacji wykluczenia komunikacyjnego. Inwestycje z „Rządowego Programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” to także bodziec do rozwoju turystyki i zachęta dla Polaków do podróży koleją np. na wakacje  – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

 – Postępują ważne prace w Augustowie i innych miejscach na linii Sokółka – Suwałki. Na tej linii w ramach Programu zmodernizujemy łącznie dziesięć przystanków. Przybliżamy też kolej mieszkańcom w innych częściach województwa, między innymi dzięki pracom na linii Białystok – Czeremcha, gdzie Programem objęto łącznie pięć przystanków – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Oba nowe perony budowane w Augustowie będą wyższe niż dotychczas, co ułatwi wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Ułatwieniem, szczególnie dla osób o ograniczonej mobilności, mają być antypoślizgowe pochylnie i bezpieczne chodniki wyposażone w ścieżki naprowadzające. Na obu peronach będą wygodne wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie. Turyści poruszający się rowerami będą mogli zostawić je przy stojakach, a  orientację i bezpieczeństwo po zmroku zapewni ekologiczne oświetlenie LED. Budżet prac na peronach w Augustowie to łącznie 4,3 mln zł netto.

Sprawniejszy ruch pociągów

To nie koniec inwestycji kolejowych w Augustowie – PLK S.A. ogłosiły przetarg na budowę na stacji Miejscowego Centrum Sterowania ruchem kolejowym. Nowe Centrum, za pomocą nowoczesnych komputerowych urządzeń sterowania, będzie obsługiwać ruch pociągów na linii Sokółka – Suwałki. Dzięki centralizacji wzrośnie bezpieczeństwo i zwiększą się możliwości przewozów pasażerskich oraz towarowych. Stacje na linii także zyskają nowe urządzenia sterowania ruchem kolejowym oraz nowe systemy zapowiedzi głosowych. Inwestycja pozytywnie wpłynie również na bezpieczeństwo na skrzyżowaniach dróg z torami – w ramach prac wyremontowanych lub zmodernizowanych zostanie 7 przejazdów kolejowo-drogowych.

Inwestycja jest przewidziana do finansowania w ramach Krajowego Planu Odbudowy i realizowana w ramach projektu „Digitalizacja infrastruktury kolejowej poprzez zabudowę nowoczesnych urządzeń i systemów – etap I”. prace budowlane zaplanowano na przyszły rok.

Postępy Programu Przystankowego

Poza pracami w Augustowie postępują roboty na innych stacjach i przystankach na linii Sokółka – Suwałki. Podróżni korzystają już z nowych peronów w Sidrze, Różanymstoku, Gliniszczach i Szczepkach. W tych miejscach prowadzone są jeszcze ostatnie prace np. przy modernizacji przejazdów kolejowo-drogowych. Roboty o różnym stopniu zaawansowania toczą się też w lokalizacjach: Dąbrowa Białostocka, Balinka i Płociczno k. Suwałk. W planach jest także modernizacja przystanku Kamienna Nowa. 

Na linii Białystok – Czeremcha od ubiegłego roku gotowe są perony w Kleszczelach i Suchowolcach. Na linii powstaną dwa nowe przystanki – w Gregorowcach i przy zalewie w Repczycach, co zwiększy dostęp do kolei i stworzy nowe możliwości podróżowania. W przygotowaniu jest modernizacja przystanku Podbiele.

Lepszy dostęp do kolei mieszkańcy województwa zyskają łącznie w piętnastu lokalizacjach.

Rządowy Program budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025 przyczynia się do ograniczenia wykluczenia komunikacyjnego i umożliwi pasażerom dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej. Na ten cel przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną wykorzystane m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych. W zadaniu uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 207 lokalizacji, a na liście rezerwowej 107.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane