Reklama

Adam Małysz w Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu w „Szelmencie”

Data:

- Reklama -

W piątek, 8 września o godzinie 10:00 w Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu w WOSiR „Szelment” pojawi się kolejnych 12 płyt i jeden obelisk, które upamiętnić mają zasłużonych polskich sportowców.

Fot. autorstwa Iwony Erskine-Kellie – originally posted to Flickr as Adam Małysz at the 2010 Vancouver Winter Olympics, CC BY 2.0

Aleja Olimpijczyków i Mistrzów Sportu to inicjatywa, która narodziła się w 2017 roku, dzięki zaangażowaniu wielu osób, a jednym z głównych pomysłodawców był Wojciech Fortuna, polski mistrz olimpijski z Sapporo z 1972 roku. Fortuna, który nadal pozostaje związany z Szelmentem, pełni m.in. funkcję kustosza wystawy polskich olimpijczyków i mistrzów sportowych pt. „Od Marusarza do Małysza i Kowalczyk”.

Przez ostatnie sześć lat w Alei Olimpijczyków i Mistrzów Sportu zostało odsłoniętych już 69 kamiennych tablic oraz 4 obeliski, w tym jeden poświęcony Januszowi Forteckiemu, pierwszemu trenerowi Wojciecha Fortuny i trenerowi kadry narodowej skoczków narciarskich.

W nadchodzących obchodach, 8 września, do Alei dołączy 12 kolejnych tablic i obelisk upamiętniający wybitnych sportowców.

 1. Maria Kwaśniewska Maleszewska – polska lekkoatletka, koszykarka, hazenistka i siatkarka. Była medalistką olimpijską i aktywną działaczką ruchu olimpijskiego. Ku jej pamięci zostanie odsłonięty obelisk.
 2. Tadeusz Mytnik – polski kolarz szosowy i torowy, podoficer Marynarki Wojennej, srebrny medalista olimpijski, trzykrotny medalista szosowych mistrzostw świata, wielokrotny mistrz Polski, zwycięzca Tour de Pologne.
 3. Mieczysław Nowicki – dwukrotny medalista olimpijski oraz dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata.
 4. Piotr Małachowski – lekkoatleta, specjalizujący się w rzucie dyskiem; trzykrotny uczestnik igrzysk olimpijskich, zdobył srebrny medal w 2008 w Pekinie oraz w 2016 w Rio de Janeiro.
 5. Paweł Fajdek – lekkoatleta specjalizujący się w rzucie młotem, pięciokrotny mistrz świata w tej konkurencji, w tym najmłodszy mistrz świata w historii, mistrz Europy, brązowy medalista olimpijski, rekordzista Polski.
 6. Grzegorz Skrzecz – pięściarz, medalista mistrzostw świata.
 7. Paweł Skrzecz – pięściarz, medalista olimpijski, brat bliźniak Grzegorza.
 8. Bogusław Mamiński – lekkoatleta, biegacz na średnich i długich dystansach, wicemistrz świata i Europy, olimpijczyk.
 9. Adam Małysz – skoczek narciarski i kierowca rajdowy, uprawiający także kombinację norweską; w latach 2016–2022 dyrektor koordynator ds. skoków narciarskich i kombinacji norweskiej w Polskim Związku Narciarskim; od 2022 prezes Polskiego Związku Narciarskiego; czterokrotny olimpijczyk.
 10. Włodzimierz Lubański – legenda polskiej piłki nożnej.
 11. Maciej Kot – skoczek narciarski, zawodnik klubu AZS Zakopane, reprezentant Polski; drużynowy brązowy medalista Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2018; drużynowy złoty i brązowy medalista mistrzostw świata.
 12. Leszek Dunecki – lekkoatletyka, specjalizujący się w biegu sztafetowym 4×100; medalista olimpijski.
 13. Zbigniew Kaczmarek – sztangista, brązowy medalista olimpijski, wielokrotny medalista mistrzostw świata i Europy.

Po uroczystościach odsłonięcia kamiennych płyt, w sali konferencyjnej WOSiR „Szelment” odbędzie się promocja książki Wojciecha Fortuny pt. „Pół wieku od złotego skoku”. To doskonała okazja, aby poznać bliżej historię jednego z najwybitniejszych polskich sportowców.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane