Reklama

Holistyczne podejście do zdrowia kluczem do sukcesu. Wywiad z lek. Kamilem Zarębą, ginekologiem, andrologiem

Data:

- Reklama -

Od września Poradnia Medyczna “CardioVita” w Suwałkach rozszerza ofertę skierowaną do osób zainteresowanych zdrowiem intymnym. Ginekolog, androlog, lek. Kamil Zaręba co tydzień w sobotę będzie dostępny w zakresie konsultacji obejmujących problematykę chorób z zakresu tych dwóch dziedzin. W rozmowie z naszym portalem specjalista omawia kwestię rosnącej świadomości społecznej związanej ze schorzeniami ginekologicznymi m.in. endometriozą i zespołem policystycznych jajników, przebieg i rodzaje szczegółowych badań prenatalnych w ciąży oraz możliwości diagnostyki i leczenia mężczyzn w zakresie andrologii klinicznej.

Materiał partnera – wywiad powstał we współpracy z Poradnią Medyczną „CardioVita” w Suwałkach.

Z lek. Kamilem Zarębą rozmawiała Iwona Danilewicz.

Iwona Danilewicz: Jak mógłby Pan opisać pole działania Pana jako lekarza specjalizującego się zarówno w ginekologii, jak i andrologii?

Lek. Kamil Zaręba: Te dwie dziedziny medycyny, choć dotyczą różnych płci, znakomicie się uzupełniają, szczególnie w zakresie endokrynologii, chorób zakaźnych przenoszonych drogą płciową oraz płodności.

W Poradni Medycznej “CardioVita” dostępny jest bardzo nowoczesny sprzęt do USG w 3D i 4D. Czym się różni od aparatów do diagnostyki 2D?

W badaniu mężczyzn wykorzystywana jest głównie opcja 2D i Doppler, co wystarcza do diagnozy, choć w wątpliwych przypadkach konieczna może być dodatkowa tomografia lub rezonans miednicy małej, a nawet zabieg diagnostyczny.

W przypadku diagnostyki prenatalnej bardzo wiele zależy od możliwości technicznych sprzętu i jakości wykorzystywanych głowic. W przypadku poradni „CardioVita” są to jedne z najnowszych i najbardziej zaawansowanych urządzeń tego typu na rynku. Pracując na aparatach najwyższej klasy można uzyskać bardzo szczegółowy obraz anatomii płodu, a dzięki temu przeprowadzone badanie ma znacznie wyższą wartość diagnostyczną i pozwala na wcześniejsze wdrożenie lub zaplanowanie ewentualnego leczenia. Korzystając z aparatów USG można też dokładnie zwizualizować zmiany strukturalne w zakresie miednicy małej u kobiet, co pozwala na diagnostykę schorzeń ginekologicznych – często nawet zanim pojawią się inne objawy. Zarówno w ginekologii, jak i położnictwie podstawą jest diagnostyka 2D (dwuwymiarowa), gdzie uzyskiwany jest obraz spłaszczony. Dzięki diagnostyce 3D i 4D możemy osiągnąć efekt głębi obrazu i jego naturalność. W badaniu 3D obraz składany jest dopiero po przeskanowaniu struktur anatomicznych i jest statyczny jak zdjęcie, natomiast w badaniu 4D obraz tworzony jest na żywo podczas skanowania co pozwala stworzyć zapis o charakterze krótkiego filmu i wybrać z niego poszczególne klatki do wydruku zdjęcia. W zapisie 4D możemy np. doskonale uwidocznić ruchy płodu. W ginekologii USG 4D wykorzystujemy m.in do obrazowania wrodzonych wad macicy, takich jak: macica dwurożna czy siodełkowata.

Skoro jesteśmy przy kobietach… Sporo mówi się ostatnio o tym, że endometrioza dotyka coraz większej grupy pań. Czym charakteryzuje się ta choroba?

Endometrioza to powszechne zaburzenie, które nie tylko powoduje dyskomfort, ale także prowadzi do poważnych problemów społecznych i zawodowych. W jednym z badań zauważono, że kobiety cierpiące na endometriozę tracą średnio 11 godzin produktywności w każdym miesiącu ze względu na dolegliwości. Między 15 a 75 procent zgłaszających dolegliwości bólowe w zakresie miednicy małej może mieć tę chorobę, a prawie 9 procent ogółu populacji kobiet może na nią chorować. To bardzo dużo. Wczesna diagnostyka jest kluczowa. Już przy pierwszych bolesnych miesiączkach możemy rozpocząć diagnostykę w kierunku endometriozy. Czas jest niezwykle istotny, ponieważ od pojawienia się pierwszych objawów do postawienia diagnozy zwykle mija 7 lat. Ta choroba ma charakter postępujący i po latach doprowadza do zaburzeń codziennego funkcjonowania – powstająca tkanka zapalna może wciągać w swoje struktury jelita, utrudnia ich perystaltykę, może naciekać cewkę moczową, pęcherz lub jajowody.

Pacjentka cierpiąca na dolegliwości bólowe powinna zgłosić się do specjalisty zajmującego się endometriozą z własnej inicjatywy. To skomplikowana dolegliwość, którą można podzielić na trzy grupy: pierwszą – endometriozę powierzchowną – rozsianą w jamie brzusznej, która wyglądem może przypominać “wysypkę”, z ogniskami na jajowodach, na odbytnicy, na pęcherzu moczowym; drugą – endometriozę jajnikową, zlokalizowaną w obrębie jajnika w postaci torbieli – tę łatwo rozpoznać na podstawie obrazu USG, który należy potwierdzić w badaniu histopatologicznym i w czasie zabiegu operacyjnego; trzecią – endometriozę głęboką, która może naciekać w kierunku mięśni i powłok brzusznych – pojawia się np. w bliźnie po cięciu cesarskim i innych zabiegach ginekologicznych. Endometrium w trakcie cyklu miesięcznego ulega cyklicznemu procesowi odnowy, co sprawia, że jest to bardzo inwazyjna tkanka – wystarczą pojedyncze komórki, aby powstało ognisko lub torbiel.

Jakie są przyczyny występowania endometriozy?

To choroba wieloczynnikowa. Istnieją różne teorie wyjaśniające mechanizmy powstawania tej choroby.

Pierwsza teoria mówi o tym, że komórki endometrium podczas miesiączki mogą dostawać się do jamy otrzewnej. Tam, znajdując dogodne warunki, zaczynają się rozwijać i wywołują stan zapalny. Ten stan zapalny może prowadzić np. do powstawania zrostów oraz zaburzeń płodności. Stan zapalny modyfikuje przewodnictwo bólowe w miejscu pojawienia się ognisk. Nawet po zmniejszeniu stanu zapalnego zmienione ogniska powodują ból np. przy poruszaniu się i przy stosunkach, nie tylko w trakcie miesiączki.

Druga teoria dotyczy metaplazji komórek nabłonka otrzewnej. Zmiany w tych komórkach prowadzą do przekształcenia ich w komórki przypominające endometrium. Stan zapalny również może wpłynąć na ten proces, a czynniki epigenetyczne oraz substancje chemiczne z otoczenia, takie jak te zawarte w plastikach czy pestycydach, mogą odgrywać istotną rolę w tym procesie.

Co Pan ma na myśli?

Choćby to, że korzystanie z nieatestowanych pojemników na żywność prowadzi do przedostawania się do organizmu substancji, które są podobne w swojej budowie do hormonów płciowych, a substancje te zawarte są właśnie w plastikach i środkach ochrony roślin, chemikaliach.

Dieta bogata w tłuszcze zwierzęce i wysokie BMI także mogą predysponować do wystąpienia endometriozy.

Trzecia teoria to teoria genetyczna, która sugeruje, że istnieje podłoże genetyczne tej choroby. Badania molekularne wskazują na zaburzenia genetyczne w rodzinach osób cierpiących na endometriozę. Chociaż geny odgrywają rolę, czynniki zewnętrzne, takie jak dieta, zabiegi medyczne i leczenie, mogą poprawić komfort życia i wpłynąć na przebieg choroby.

Warto podkreślić, że endometrioza to złożona choroba, a jej rozwój zależy od kombinacji różnych czynników. Skonsultowanie się z odpowiednim specjalistą oraz stosowanie odpowiednich strategii leczniczych może pomóc w poprawie jakości życia i łagodzeniu objawów.

Czy w grę wchodzi wyłącznie leczenie operacyjne?

Endometriozę można leczyć nie tylko operacyjnie, choć operacje odgrywają istotną rolę w procesie leczenia. Istnieją różne metody terapii, które można zastosować w zależności od stopnia zaawansowania choroby i indywidualnych potrzeb pacjentki.

Leczenie endometriozy obejmuje nie tylko podejście operacyjne, ale również inne możliwości. W zależności od etapu choroby, leczenie hormonalne może być skuteczne. Wiele pacjentek rozpoczyna terapię od leków przeciwbólowych, przeciwzapalnych i hormonalnych. Te ostatnie mają na celu zmniejszenie stymulacji endometrium przez estrogeny, które przyczyniają się do wzrostu tkanki endometrialnej. Leczenie to może obejmować stosowanie tabletek antykoncepcyjnych lub specjalnych leków dedykowanych do leczenia endometriozy, a także zastrzyki.

Leczenie endometriozy może również obejmować zabiegi operacyjne, których celem jest redukcja objawów. Wybór między różnymi metodami zależy od indywidualnych planów prokreacyjnych pacjentki. Operacje mają nie tylko wartość terapeutyczną, ale także diagnostyczną, pozwalając na dokładniejsze zrozumienie charakteru choroby i jej zaawansowania. Często terapia endometriozy jest skomplikowana i wieloetapowa, a procedury operacyjne mogą być konieczne w celu usunięcia zmienionych obszarów tkanki endometrialnej.

Warto podkreślić, że obecnie prowadzone są liczne badania kliniczne mające na celu znalezienie skutecznych terapii dla endometriozy. Nowe metody leczenia, w tym innowacyjne leki, są badane pod kątem ich skuteczności i bezpieczeństwa. To oznacza, że standardy terapii endometriozy mogą się zmieniać na przestrzeni czasu, a pacjentki mają dostęp do różnorodnych opcji leczenia. Jedno z takich badań prowadzone jest w Białymstoku, we współpracującej z “CardioVitą” klinice na ul. Parkowej.

Wróćmy do drugiej Pana specjalizacji – andrologii. Czy mógłby Pan przybliżyć charakterystykę tej dziedziny?

Na stan zdrowia mężczyzn mogą mieć wpływ niedobory testosteronu, wiek, urazy jąder, a to z kolei prowadzi do trudności w życiu codziennym – do utrzymujących się stanów depresyjnych, wzrostu masy ciała oraz zaburzeń libido i potencji. Możemy to leczyć.

Czy mężczyźni obawiają się wizyty u androloga? Może to być powód do wstydu?

Tak rzeczywiście się dzieje. Temat zdrowia intymnego wciąż często otoczony jest tabu i niechęcią do otwartej rozmowy na ten temat. Wiele problemów jest bagatelizowanych. Wpływają na to uwarunkowania społeczne. Warto podjąć rozmowę na temat zdrowia.

Cieszy mnie, że świadomość powoli rośnie, udaje się przełamać społeczne tabu dotyczące tego, że mężczyzna doświadczający problemów z libido i potencją, zachowuje to dla siebie i nie mówi o tym nikomu. Uważam, że komfort i dobre samopoczucie są nie do przecenienia. Tym bardziej, że zaburzenia, o których mowa, nie ustąpią samoistnie, a z czasem zwiększy się ich nasilenie, pojawią się dodatkowe choroby, jak depresja i zaburzenia psychologiczne. Bez wizyty u specjalisty problemy najczęściej postępują.

Kiedy warto wybrać się do androloga?

Objawy, takie jak zmiany libido czy problemy z potencją, powinny działać jak znaki ostrzegawcze. Istotne jest zrozumienie i rozpoznanie tych objawów jako sygnału do uzyskania pomocy medycznej. Bagatelizowanie problemów może skutkować opóźnieniem diagnozy i wpływać na skuteczność terapii. Trafiają do mnie mężczyźni z problemami w związku, z depresją, którzy pomoc powinni otrzymać o wiele wcześniej, a nie wtedy, gdy już mają problemy psychologiczne.

Andrologia jest bardzo szerokim polem, obejmuje endokrynologię, urologię, problem chorób zakaźnych. Warto pamiętać o tym, że czynniki psychologiczne oraz infekcyjne również mają ogromne znaczenie dla zdrowia intymnego. Na stan zdrowia pacjenta wpływa nie tylko wiek, ale także styl życia, przyjmowane leki oraz inne schorzenia, a nawet infekcje, które mężczyźni często bagatelizują.

Jak wygląda wizyta u androloga?

Nie należy się jej obawiać. Wizyta rozpoczyna się od bardzo szerokiego wywiadu obejmującego przebieg choroby, nasilenie objawów, przyjmowane dotychczas leki, styl życia, wcześniej przebyte choroby. Kolejnym krokiem jest badanie andrologiczne – badanie moszny i jąder, brzucha, często z zastosowaniem USG, co może być nieodzowne dla dokładnej oceny stanu zdrowia pacjenta. Czasem również konieczne jest pobranie krwi.

Na co kładzie Pan największy nacisk w procesie leczenia?

Wielkie znaczenie ma holistyczne podejścia do leczenia. Zrozumienie potrzeb i oczekiwań pacjentów jest kluczowe dla zapewnienia skutecznej terapii. Cały czas śledzę prowadzone badania kliniczne i procesy poszukiwania nowych terapii. Obserwuję wprowadzane programy oraz alternatywne metody leczenia. Staram się nawiązać otwartą rozmowę z moimi pacjentami. Indywidualne podejście do pacjenta i wspólna decyzja o leczeniu mają fundamentalne znaczenie dla osiągnięcia najlepszych rezultatów.

Dziękuję za rozmowę.


Kamil Zaręba, absolwent Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, to doskonały lekarz specjalizujący się w ginekologii i położnictwie. Zdobył cenne doświadczenie pracując w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie oraz Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym w Białymstoku.

Jego pasja do ciągłego doskonalenia zawodowego zaowocowała udziałem w zagranicznych stażach i szkoleniach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Grecji, Chinach i we Włoszech. Posiada również certyfikat andrologii klinicznej Polskiego Towarzystwa Andrologicznego.

Lek. Kamil Zaręba jest ekspertem w diagnostyce i leczeniu niepłodności, w tym techniki in vitro. Uczestniczy w krajowych i międzynarodowych konferencjach naukowych również jako prelegent.

CARDIOVITA – PORADNIA MEDYCZNA

Suwałki, ul. ks. J. Popiełuszki 1 lok. U6, tel. 721 484 442,  e-mail: rejestracja@cardiovita.pl. Godziny otwarcia: Poniedziałek- Piątek: 8:00-18:00. Punkt Pobrań: Poniedziałek-Piątek: 06:30-11:00.

3 KOMENTARZE

  1. Słyszałam od specjalisty ze szpitala medicover że wcześnie rozpoznana endometrioza daje szansę na macierzyństwo, bo można ją operować albo zahamować jej rozwój

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane