„Posprzątane” Sarah Ruhl w Teatrze Dramatycznym

Data:

- Reklama -

W Teatrze Dramatycznym im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku trwają próby do pierwszej w tym sezonie premiery. Spektakl „Posprzątane” reżyseruje Bożena Baranowska.

Sztuka „Posprzątane“ amerykańskiej pisarki Sary Ruhl to wielowymiarowa, niezwykle zabawna, ale też wzruszająca historia. Autorka po mistrzowsku splata losy piątki bohaterów, miotanych gwałtownymi – „jak grom z jasnego nieba” zrządzeniami losu. „Posprzątane” po raz pierwszy zostały wystawione w 2004 roku w Stanach Zjednoczonych i od tamtej pory prezentowane są na wielu światowych scenach.

Spektakl w Teatrze Dramatycznym reżyseruje Bożena Baranowska. Autorką przekładu jest Małgorzata Semil. Scenografię zaprojektował Andre Putzmann, kostiumy – Hanna Sibilski. Za choreografię odpowiada Anna Godowska. Muzykę skomponował Marcin Mirowski. Wizualizacje przygotowuje Mikołaj Pływacz.

– Bożena Baranowska to osoba, która pozwoli nam doświadczyć nieco innego spojrzenia na teatr. Przez wiele lat pracowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Uczy aktorstwa studentów w Berlinie. Słyszałem wiele dobrego na temat jej pracy od uznanych reżyserów. Cieszę się, że zgodziła się przyjąć moje zaproszenie i przygotowuje spektakl dla naszych widzów – mówi Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Reżyserka przyznaje, że pracy nad spektaklem „Posprzątane” towarzyszą ogromne emocje. Bożena Baranowska zadebiutowała na scenie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku jako adeptka, przed studiami w Łodzi. Nigdy potem nie miała okazji pracować zawodowo w rodzinnym mieście.

– Pochodzę z Białegostoku, tu się urodziłam, uczyłam, także tu zdałam maturę – w III LO. W Białymstoku miały miejsce niezwykle ważne, losowe wydarzenia w moim życiu prywatnym. Wyjechałam stąd mając niecałe 20 lat, na studia w Szkole Filmowej w Łodzi. Potem los sprawił, że dostałam propozycję pracy w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Nie wróciłam już zawodowo do Białegostoku, wyłącznie prywatnie: tu byli moi rodzice, moja rodzina. W głębi serca miałam jednak takie życzenie, aby kiedyś coś zrobić w moim rodzinnym mieście i przekazać mu coś od siebie – mówi Bożena Baranowska.

W przedstawieniu „Posprzątane” zagrają: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Paula Gogol, Agnieszka Możejko-Szekowska, Monika Zaborska i Piotr Szekowski.

– Praca z aktorami białostockiego teatru jest fantastyczna. Mam poczucie, że moja intuicja sprawdziła się w 100%. Wybrałam do obsady aktorów, którzy znakomicie odnajdują się w swoich rolach. Podane opinie słyszę od współpracujących ze mną twórców przedstawienia. Cieszę się, że jako teatralny team świetnie się rozumiemy i dogadujemy. Mam nadzieję, że także widzowie docenią efekty naszej współpracy – dodaje reżyserka.

Premiera spektaklu odbędzie się 18 listopada na scenie Uniwersyteckiego Centrum Kultury. Bilety dostępne są w kasie Teatru (ul. Suraska 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie Teatru Dramatycznego: dramatyczny.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Premiera spektaklu „Pies Kobieta Mężczyzna” już wkrótce!  

Piątek, 27 marca 2026 to wyjątkowa data. W tym...

Grudzień w Teatrze Dramatycznym w Białymstoku!

Kulturalna końcówka roku w Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki...

Czas na Teatr! Rozpoczynamy sezon artystyczny 2025/2026

Teatr Dramatyczny w Białymstoku rozpoczyna nowy sezon artystyczny 2025/2026...

Pięć premier, sześć projektów – podsumowanie sezonu 2024/2025 

Sezon artystyczny 2024/2025 był dla Teatru Dramatycznego w Białymstoku...