Reklama

Tak będzie wyglądał ośrodek satelitarny BCO w zakresie radioterapii w Suwałkach

Data:

- Reklama -

Białostockie Centrum Onkologii (BCO) to jedna z najważniejszych placówek medycznych w Polsce, specjalizująca się w diagnozowaniu i leczeniu nowotworów. W ostatnich latach otrzymało ono znaczące wsparcie ze strony Rządowego Funduszu Medycznego, co pozwoli na stworzenie innowacyjnego Centrum Chorób Piersi oraz ośrodka satelitarnego w Suwałkach. Te inwestycje przyczynią się do znacznego polepszenia dostępności do radioterapii onkologicznej.

Wizualizacja – źródło: BCO

Centrum Chorób Piersi – Breast Cancer Unit

Najnowszym projektem Białostockiego Centrum Onkologii jest utworzenie Centrum Chorób Piersi, które znajdować się będzie przy ul. Warszawskiej 18 w Białymstoku, w bezpośrednim sąsiedztwie obecnego kompleksu szpitala. Ten nowy ośrodek to przełom w opiece nad pacjentkami z rakiem piersi. Na parterze budynku znajdować się będą pracownie mammografii, USG, RTG, gabinety lekarskie oraz Poradnia Chirurgii Onkologicznej i Chorób Piersi. To właśnie tutaj będzie mieścił się pokój Konsylium, gdzie specjaliści z różnych dziedzin będą wspólnie ustalać indywidualne plany leczenia. Na 1. piętrze znajdą się Pododdział Chemioterapii Dziennej oraz Poradnia Chemioterapii Nowotworów, co umożliwi kompleksową i spersonalizowaną opiekę. Na 2. piętrze nowego budynku zaprojektowano Blok Operacyjny.

Dzięki środkom z Funduszu Medycznego, BCO będzie mogło zakupić nowoczesny sprzęt do diagnostyki i leczenia nowotworów piersi. To pozwoli na zastosowanie jeszcze bardziej precyzyjnych i skutecznych terapii. Stworzenie Centrum Chorób Piersi stanowi ważny krok naprzód w walce z rakiem piersi, który jest najczęstszym nowotworem złośliwym u kobiet w Polsce.

Ośrodek Satelitarny w Suwałkach

Równie istotnym projektem jest utworzenie ośrodka satelitarnego w zakresie radioterapii w Suwałkach. Ten ośrodek ma na celu zwiększenie dostępności do radioterapii onkologicznej. Dwa nowe akceleratory oraz zakup tomografu komputerowego umożliwią udzielanie świadczeń w trybie ambulatoryjnym, eliminując konieczność długotrwałych podróży pacjentów. W ośrodku w Suwałkach znajdą się również Poradnia Radioterapii oraz Pracownia Teleradioterapii, co stanowi ogromny krok w kierunku poprawy dostępności do nowoczesnych metod leczenia onkologicznego. To wszystko realizowane jest z myślą o zapewnieniu pacjentom z regionu kompleksowej opieki i wsparcia.

Rezonans magnetyczny odgrywa kluczową rolę w diagnostyce onkologicznej, pozwalając na wykrywanie niebezpiecznych zmian w bardzo wczesnym stadium rozwoju nowotworów. W ramach dofinansowania, Białostockie Centrum Onkologii wymieni dotychczasowy rezonans magnetyczny na nowy aparat, co znacząco wpłynie na jakość diagnostyki i monitorowania pacjentów.

Budynek o powierzchni 1500 metrów kwadratowych, wyposażony w nowoczesną pracownię radioterapii, dwie linie akceleratorów oraz tomograf komputerowy dostosowany specjalnie do potrzeb radioterapii, stanowi kluczowy element realizacji projektu. Celem inwestycji jest stworzenie ośrodka satelitarnego, mającego na celu zredukowanie tzw. „białych plam” w dostępie do leczenia onkologicznego. Budynek powstanie na działce sąsiadującej ze Szpitalem Wojewódzkim w Suwałkach.

Projekt pochłonie 70 milionów złotych, a jego realizacja planowana jest do roku 2027. Decyzje dotyczące leczenia pacjentów będą – tak jak w BCO – podejmowane w oparciu o konsylium, w skład którego wchodzą specjaliści z zakresu onkologii, chirurgii, patomorfologii, psychologii oraz radiologii. Linia terapeutyczna zostanie dostosowywana do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta, co pozwala na świadczenie leczenia precyzyjnego.

Codziennie pacjenci poddawani będą terapii w małych, dostosowanych do ich stanu dawki, co jest zgodne z założeniami radiobiologii, dbając o regenerację zdrowych komórek. Warto zaznaczyć, że dostęp do Białegostoku, gdzie znajduje się ośrodek, bywa problematyczny, dlatego lokalizacja ośrodka satelitarnego w Suwałkach ma kluczowe znaczenie dla pacjentów z regionu.

Całkowita wartość projektu wynosi blisko 257 milionów złotych, z czego aż 90% pochodzi z Funduszu Medycznego (231 281 044 zł), a pozostałe 10% to środki własne BCO (25 697 894 zł). Okres realizacji inwestycji przewidziany jest na lata 2024-2027.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Cezary Cieślukowski: Jeszcze przed zakończeniem kampanii wyborczej zaczynają się spełniać moje obietnice

W piątek, 13 października, przed Suwalskim Ośrodkiem Kultury odbyła...

Rada Miejska w Suwałkach popiera utworzenie Zakładu Radioterapii przy Szpitalu Wojewódzkim

W trosce o zdrowie i dobrobyt mieszkańców, Rada Miejska...