Reklama

„Teatr – Lubię to! Sezon 5” – weź udział w szkoleniach!

Data:

- Reklama -

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku zaprasza nauczycieli i animatorów kultury do udziału w warsztatach. Ruszyła rekrutacja na zajęcia w ramach piątej edycji projektu „Teatr – Lubię to!”.

„Teatr – Lubię to!” to cykl bezpłatnych szkoleń dla nauczycieli, pracowników instytucji kultury oraz animatorów kultury z województwa podlaskiego. Zadanie zostało dofinansowane w ramach rządowego programu „Edukacja kulturalna 2023”.

– Cieszę się, że po raz kolejny udało nam się pozyskać dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Cykl szkoleń „Teatr – Lubię to! Sezon 5” został dofinansowany także z budżetu Województwa Podlaskiego. Celem warsztatów, które organizujemy już od kilku lat, jest wspieranie pedagogów w zdobywaniu i rozwijaniu kompetencji w zakresie przygotowywania lekcji oraz innych wydarzeń szkolnych – powiedział w trakcie spotkania z dziennikarzami Piotr Półtorak, dyrektor Teatru Dramatycznego.

Dwudniowe, autorskie szkolenia odbędą się w październiku, listopadzie oraz w grudniu. Pierwsze spotkania zostały zaplanowane na 21 i 22 października. Psycholog Anna Klimek oraz aktor Dawid Malec w trakcie warsztatów „Każdy może być aktorem” opowiedzą o tym, jak pracować
z młodzieżą ze specjalnymi potrzebami.

– Postaramy się uświadomić uczestników, w jaki sposób pobudzać i rozwijać zainteresowania teatralne wśród młodzieży ze spektrum autyzmu. Zastanowimy się nad tym, jak wprowadzić ją w świat teatru ruchu czy performansu. W trakcie naszego warsztatu przybliżymy ćwiczenia teatralne, które pozwalają osobom ze spektrum autyzmu otworzyć się na kontakt z innymi ludźmi i spróbować pokonać własne ograniczenia – powiedział Dawid Malec.

W trakcie szkolenia pt. „Ekoetyka w teatrze” Grażyna Kryś-Lelusz i Szymon Ambrożewicz opowiedzą uczestnikom o możliwości wykorzystania materiałów z recyklingu przy produkcji spektakli. Spotkania z pracownikami pracowni modelatorskiej Teatru Dramatycznego odbędą się 28 i 29 października. 4 i 5 listopada, w trakcie szkolenia „Teatr cieni” o możliwości gry światłem, cieniem i kształtem opowiedzą: Bernard Bania i Patryk Ołdziejewski.

– Teatr cieni jest, moim zdaniem, jedną z najbardziej rozwijających wyobraźnię i kreatywność formą teatralną. Daje nam możliwość kreowania rzeczywistości z wykorzystaniem dowolnych form teatralnych: żywego planu, lalki, teatru przedmiotu etc. i łączenie ich w jeden wspólny efekt sceniczny, który możemy dowolnie komponować, zniekształcać, „zoomować”, itp. dzięki odpowiednim manipulacjom światłem – powiedział Bernard Bania.

Kolejne szkolenie „Spokojne przygotowania do spektaklu” odbędzie się 18 i 19 listopada. Katarzyna Mikiewicz i Marek Tyszkiewicz podpowiedzą, jakie ćwiczenia relaksacyjne oraz gry i zabawy integracyjne mogą być pomocne w przygotowaniach do spektaklu.

„Adaptacja i interpretacja tekstu” to tytuł warsztatów, które 25 i 26 listopada poprowadzą Arleta Godziszewska i Marek Cichucki. Aktorzy podpowiedzą, jak interpretować utwory literackie zgodnie z ich stylem i przeznaczeniem do wystawienia spektaklu. Ostatnie spotkanie zatytułowane „Gra bez słów” (2 i 3 grudnia) będzie poświęcone pantomimie. Kamila Wróbel-Malec i Michał Przestrzelski opowiedzą o tym, jak wyrażać emocje i uczucia gestem, mimiką i ruchem.

– Warsztaty skierowane do nauczycieli od kilku lat są jednym z priorytetów naszej działalności edukacyjnej. Tegoroczna tematyka warsztatów jest odpowiedzią na zapotrzebowanie zgłaszane m.in. przez uczestników poprzednich edycji. Dzięki spotkaniom z aktorami oraz twórcami teatralnymi nauczyciele ponownie będą mieli okazję pogłębiać swoją wiedzę o teatrze – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

Warsztaty są bezpłatne. Zapisy odbywają się wyłącznie drogą elektroniczną, poprzez wypełnienie formularza: https://forms.gle/1suu7Z6P2dUbuH3j9. Liczba miejsc jest ograniczona. Jedna osoba może zapisać się na dowolną liczbę szkoleń.

Warsztaty będą odbywały się w weekendy: w soboty i niedziele, w godzinach od 9.00 do 15.00 w NieTeatrze, przy ul. H. Sienkiewicza 4 w Białymstoku. Na zakończenie zajęć każdy uczestnik otrzyma certyfikat potwierdzający udział w projekcie oraz konspekt teatralny.

Zadanie „Teatr – Lubię to! Sezon 5” zostało dofinansowane ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego oraz z budżetu województwa podlaskiego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Spektakl „Cicho… sza…” jedzie w teren

Teatr Dramatyczny otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa...

„Kierunek Wschód VIII” z ministerialnym dofinansowaniem

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał dofinansowanie...

Premiera musicalu „Szwagierki” za nami

W sobotni wieczór, 9 marca, odbyła się długo wyczekiwana...

Światło to fundament scenicznego obrazu – wywiad z Luigim Scoglio

Z Luigim Scoglio scenografem spektaklu "Szwagierki" na podstawie sztuki...