W 33. rocznicę utworzenia litewskiej formacji OT w Wilnie podpisany został plan współpracy pomiędzy 1 Podlaską Brygadą Obrony Terytorialnej a Ochotniczymi Siłami Obrony Kraju. Podobnie jak WOT opierają się one na żołnierzach łączących służbę wojskową z pracą.
W uroczystości w litewskiej stolicy wzięły udział delegacje żołnierzy z Estonii, Gruzji, Łotwy, Polski, Stanów Zjednoczonych, Szwecji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. Wojska Obrony Terytorialnej reprezentowali: dowódca 1 Podlaskiej Brygady OT płk Mieczysław Gurgielewicz oraz starszy podoficer dowództwa st. chor. sztab. Grzegorz Bączek. Poczet flagowy z flagą RP na drzewcu wystawił 12 batalion lekkiej piechoty w Suwałkach.
Po apelu na Placu Niepodległości odbyło się podpisanie porozumień o współpracy pomiędzy KASP a sojuszniczymi formacjami OT. W imieniu dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej plan współpracy na 2024 rok podpisał płk Mieczysław Gurgielewicz, a ze strony litewskiej dowódca KASP płk Darius Vaicikauskas.
Była to piąta ceremonia na Litwie z udziałem delegacji podlaskich terytorialsów. Od 2019 roku WOT i KASP łączy plan współpracy, co roku podpisywany w dniu 17 stycznia. Ze strony polskiej praktycznym wykonawcą porozumienia jest 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej, a ze strony litewskiej 1 Jednostka Ochotniczych Sił Obrony Kraju z regionu Dainava. Plan przewiduje udział m.in. we wspólnych szkoleniach, zawodach sportowych i uroczystościach.
Wymiana doświadczeń pomiędzy 1PBOT i KASP zaczęła się w 2018 roku, zatem jeszcze przed podpisaniem pierwszego porozumienia o współpracy. Obie formacje łączą m.in. podobne zadania (np. ochrona granicy państwowej w odpowiedzi na kryzys migracyjny inicjowany przez białoruskie władze; wcześniej wsparcie służb państwowych w walce z COVID-19), charakter służby (wykorzystanie doświadczenia żołnierzy, którzy łączą pracę ze służbą wojskową), a dodatkowo spajają je sąsiedztwo i przynależność do NATO i UE.
Ochotnicze Siły Obrony Kraju (lit. Krašto apsaugos savanorių pajėgos) zostały utworzone 17 stycznia 1991 roku. KASP wchodzi w skład Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Republiki Litewskiej i liczy ponad 5500 żołnierzy. Większość z nich łączy pracę ze służbą wojskową. Żołnierze odbywają około 30 dni ćwiczeń w roku, głównie w weekendy.