Reklama

Na Suwalszczyźnie będą badać złoża surowców krytycznych

Data:

- Reklama -

Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy poinformował, że od 1 marca na obszarze kilku gmin w Suwałkach będą prowadzone badania geofizyczne z wykorzystaniem helikoptera. Projekt, nazwany SEMACRET, ma na celu zrównoważone poszukiwanie złóż surowców krytycznych ze skał magmowych w Unii Europejskiej, a badania w Polsce są elementem jego realizacji. Program jest finansowany w ramach Programu Ramowego Unii Europejskiej Horyzont Europa.

Obszar badań obejmuje gminy: Krasnopol, Jeleniewo, Puńsk, Rutka-Tartak, Suwałki, Szypliszki i Wiżajny. Przewidywany czas trwania badań to około dwa tygodnie. Badania będą prowadzone przez firmę Supracon AG z Niemiec, we współpracy z polską firmą Helipoland Sp. z o.o.

Helikopter będzie wyposażony w specjalny odbiornik pasywny, odczytujący jedynie naturalny sygnał ziemskiego pola magnetycznego. Wysokość lotu helikoptera wyniesie 120 metrów, a odbiornik znajdować się będzie na wysokości około 60 metrów nad ziemią. Średni dzienny czas lotu wyniesie 5 godzin.

Celem badań geofizycznych jest uzyskanie informacji na temat rodzaju skał znajdujących się w podłożu, co może przyczynić się do zidentyfikowania potencjalnych złóż surowców krytycznych. Projekt SEMACRET skupia się na koncepcji przejścia na zieloną energię, a badania geofizyczne stanowią ważny etap w zrozumieniu struktury geologicznej danego obszaru.

Mimo pełnej zgodności z normami prawnymi i zezwoleniami Urzędu Lotnictwa Cywilnego, organizatorzy badań proszą o wyrozumiałość mieszkańców w przypadku krótkotrwałego wzmożonego hałasu związanego z przelotem helikoptera w okolicach zabudowań. Badania te mają kluczowe znaczenie dla zrównoważonego rozwoju i poszukiwań nowych źródeł surowców, dlatego wsparcie społeczności jest nieocenione.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane