Reklama

Rządowe środki dla przygranicznych samorządów

Data:

- Reklama -

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej, Jacek Protas oraz wojewoda podlaski, Jacek Brzozowski, spotkali się z przedstawicielami samorządów pięciu powiatów przy granicy polsko-białoruskiej, aby omówić szczegóły „Rządowego programu rozwoju północno-wschodnich obszarów przygranicznych na lata 2024-2030”. Program ma na celu wsparcie gmin dotkniętych skutkami agresji rosyjskiej na Ukrainę oraz wojny hybrydowej na granicy polsko-białoruskiej.

Według wiceministra Protasa, sytuacja społeczno-gospodarcza terenów przygranicznych uległa pogorszeniu w wyniku obecnych wydarzeń. Atrakcyjność turystyczna obniżyła się, handel stracił dynamikę, a komunikacja transgraniczna napotyka na utrudnienia. Jednak głównym powodem powstania tego programu jest znaczący napływ uchodźców z Ukrainy do Polski, co wpłynęło na obniżenie jakości i dostępności usług publicznych, zwłaszcza w obszarze zdrowia, edukacji i usług społecznych.

Wojewoda podlaski, Jacek Brzozowski podkreślił, że program nie tylko odpowiada na obecne wyzwania, ale jest także spełnieniem zapowiedzi szefa rządu Donalda Tuska. Premier wyraził zamiar stworzenia programu, który objąłby nie tylko regiony sąsiadujące z Ukrainą, ale także gminy północno-wschodnie, w tym przygraniczny pas Podlaskiego.

Wicemarszałek Senatu, Maciej Żywno oraz poseł Krzysztof Truskolaski również potwierdzili determinację rządu do skierowania wsparcia do dotkniętych obszarów. Podkreślili, że dziś, zaledwie kilkanaście dni po zapowiedzi, rząd jest już gotów do konkretnych działań.

Program obejmie samorządy z powiatów szczególnie dotkniętych sytuacją za wschodnią granicą w czterech województwach: podlaskim, warmińsko-mazurskim, lubelskim i podkarpackim. W województwie podlaskim wsparcie trafi do gmin z powiatów: augustowskiego, sokólskiego, białostockiego, hajnowskiego oraz siemiatyckiego.

W ramach Programu Rozwoju Północno-Wschodnich Obszarów Przygranicznych, każdy z powiatów otrzyma w najbliższych latach po 125 mln złotych na dofinansowanie samorządowych inwestycji. Pieniądze te zostaną przeznaczone m.in. na infrastrukturę drogową, budowę i modernizację instalacji wodno-kanalizacyjnych, rozwój terenów zielonych, a także inwestycje w turystykę, szkoły, ośrodki zdrowia oraz domy pomocy społecznej.

Źródłem finansowania programu będą pieniądze z rezerwy celowej budżetu państwa w wysokości 500 mln złotych. Każdy samorząd będzie mógł złożyć do dwóch projektów, a na każdy z nich otrzymać do 2 mln złotych dofinansowania. Program ten ma na celu nie tylko naprawę sytuacji społeczno-gospodarczej, ale również stworzenie solidnych fundamentów rozwoju dla dotkniętych obszarów na najbliższe lata.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

MON potwierdza – na granicy z Białorusią doszło do naruszenia polskiej przestrzeni powietrznej

Po przedstawieniu  przez dowódców i szefów służb  wniosków z...