Reklama

Spektakl „Cicho… sza…” jedzie w teren

Data:

- Reklama -

Teatr Dramatyczny otrzymał dotację z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na prezentację przedstawienia „Cicho… sza…”. Dzięki wsparciu z programu „Kultura dostępna” spektakl obejrzą dzieci na terenie województwa podlaskiego.

„Cicho… sza…” to przedstawienie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku skierowane przede wszystkim do dzieci ze spektrum autyzmu. Scenariusz powstał na podstawie baśni „O trzech siostrach i chorej matce” spisanej przez podlaskiego etnografa Zygmunta Glogera. Premiera odbyła się pod koniec 2020 roku, wyłącznie w formule online. Teraz spektakl w reżyserii Adama Biernackiego będzie mógł ponownie zagościć na teatralnych scenach.

– Cieszę się, że nasz kolejny pomysł – obok festiwalu „Kierunek Wschód” – zyskał przychylność Ministerstwa Kultury. Otrzymaliśmy dotację, dzięki której będziemy mogli zaprezentować spektakl „Cicho…sza…” dzieciom w miejscowościach zlokalizowanych na terenie województwa podlaskiego. Mam nadzieję, że dla młodych widzów będzie to wspaniała okazja do spotkania z naszym teatrem i sztuką teatralną – mówi Piotr Półtorak, Dyrektor Teatru Dramatycznego.

W przedstawieniu grają aktorzy Teatru Dramatycznego: Justyna Godlewska-Kruczkowska, Monika Zaborska, Piotr Szekowski oraz gościnnie: Dorota Białkowska-Krukowska i Jolanta Borowska. Muzykę inspirowaną autentycznymi ludowymi pieśniami skomponował Filip Grycmacher. Za choreografię odpowiadał Krystian Łysoń. Scenografię i kostiumy do przedstawienia zaprojektowała Joanna Jaśko-Sroka.

– Spektakl „Cicho… sza…” to nasz ukłon w stronę dzieci ze szczególnymi potrzebami. Przedstawienie powstało z myślą o najmłodszej publiczności, we współpracy z psychologami i terapeutami. Mamy nadzieję, że spotkanie z bohaterami baśni spisanej przez Zygmunta Glogera będzie dla dzieci atrakcyjną okazją do spotkania z kulturą ludową Podlasia – mówi dr Martyna Faustyna Zaniewska, Zastępca Dyrektora ds. technicznych.

Przy okazji powstawania spektaklu Teatr Dramatyczny współpracował z Fundacją Rozwoju Sportu i Rehabilitacji, która od lat działa na rzecz dzieci ze spektrum autyzmu oraz Podlaską Fundacją Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „Rozwój”. Spektakl powstał także dzięki wsparciu finansowemu z budżetu województwa podlaskiego.

Fot. Bartek Warzecha, Teatr Dramatyczny w Białymstoku

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

„Kierunek Wschód VIII” z ministerialnym dofinansowaniem

Teatr Dramatyczny im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku otrzymał dofinansowanie...

Premiera musicalu „Szwagierki” za nami

W sobotni wieczór, 9 marca, odbyła się długo wyczekiwana...

Światło to fundament scenicznego obrazu – wywiad z Luigim Scoglio

Z Luigim Scoglio scenografem spektaklu "Szwagierki" na podstawie sztuki...

32 lata spektaklu „Zapiski oficera Armii Czerwonej”

Spektakl „Zapiski oficera Armii Czerwonej” Teatru Dramatycznego im. A....