Reklama

500 rowerzystów na Suwalszczyźnie – już w maju czwarta edycja Sudovii Gravel

Data:

- Reklama -

17 maja 2024 r. wystartuje Sudovia Gravel, nawiązując swoją łacińską nazwą do historii regionu. Czwarta edycja największego rowerowego wydarzenia w regionie poprowadzi uczestników malowniczymi drogami Suwalszczyzny, a spodziewana frekwencja przekroczy 500 osób!

Z roku na rok impreza zyskiwała coraz większą popularność, a już jej niezwykle udana edycja w 2023 roku spowodowała, że wydarzenie stało się pozycją obowiązkową dla wszystkich fanów rowerów gravelowych i jazdy po szutrowych drogach. Absolutnym wyróżnikiem jest unikatowe piękno Suwalszczyzny z jej malowniczymi drogami i pagórkowatym terenem, który znacząco wpływa na stopień trudności, przyciągając na start setki uczestników. W tegorocznej edycji spodziewana liczba uczestników na starcie prawdopodobnie przekroczy 500 osób nie tylko z całej Polski. Na liście startowej jest już bowiem ponad 50 kolarzy z Litwy, w tym zwycięzcy ubiegłorocznej edycji.

Trasa ponownie poprowadzi uczestników przez najważniejsze miejsca Suwalszczyzny. Zmagania rozpoczną się w obszarze Wigierskiego Parku Narodowego, następnie uczestnicy przejadą drogami Suwalskiego Parku Krajobrazowego, a finisz będzie poprowadzony przez obszary zwane „Małą Litwą” w okolicach Puńska.

Z trasami Suwalszczyzny zmierzyć można będzie się aż w czterech formatach: ULTRA czyli 430 km jechane „non stop” z limitem 72 godzin, 3-dniowa ETAPÓWKA – od piątku do niedzieli, zaplanowane na sobotę jednodniowe ściganie na dystansach KLASYK (160 km), SPRINT (80 km) oraz e-SPRINT (80km). W tym ostatnim rywalizacja odbywa się na rowerach ze wspomaganiem elektrycznym.

Bazą zawodów niezmiennie od pierwszej edycji jest WOSiR Szelment koło Jeleniewa. Malowniczo położony pomiędzy Jeziorem Szelment a Jesionową Górą ośrodek sportowo-wypoczynkowy będzie miejscem startu i mety.

Po raz trzeci głównym fotografem Sudovia Gravel będzie Szymon Gruchalski, światowej klasy fotograf sportowy związany z kolarstwem. Stale współpracuje zarówno z drużynami jak i organizatorami World Tourem czyli kolarskiej Ligi Mistrzów. Pracuje na zlecenie największych zespołów kolarskich na świecie w takich wydarzeniach jak Tour de France. W tym roku suwalska impreza dołączy do prestiżowego grona wydarzeń, które zostaną przez niego uwiecznione.

Ten rowerowy weekend to nie tylko cenione wydarzenie sportowe, ale też ogromna popularyzacja regionalnej turystyki. Na Suwalszczyznę przyjedzie nie tylko kilkuset uczestników, ale także ich rodziny czy osoby towarzyszące, którzy w trakcie pobytu skorzystają z lokalnych noclegów i gastronomii. Wszyscy zgodnie podkreślają walory krajobrazowe regionu, znakomitą kuchnię i dużą gościnność ze strony mieszkańców. Wielu uczestników majowej Sudovii wraca tu później z rodzinami na wakacje.

Szczegóły na temat wydarzenia oraz przebieg tras można znaleźć na www.sudoviagravel.com.

Patronat honorowy nad wyścigiem objął Piotr Sinkiewicz, wójt gminy Rutka-Tartak.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Radna Sejmiku pyta o tajemniczą spółkę „Podlaski Fundusz Ekosystem Dolina Rolnicza 4.0”

W ostatnich dniach pojawiły się pytania i wątpliwości dotyczące...

W Szelmencie biegi na nartorolkach

Zaplanowane na ostatni weekend września (30.09-01.10.2023) emocjonujące zawody biegowe...

Najlepsi szkolili się pod okiem Medalistów Mistrzostw Europy oraz Świata w Narciarstwie Wodnym

Szkolenie z narciarstwa wodnego to nie tylko ekscytująca przygoda,...

Szybkie szkolenie z narciarstwa wodnego

Miniona sobota była dniem pełnym radości i pasji, dzięki...