Reklama

Projekt „Wsparcie bez granic” na rzecz uchodźców przebywających w powiatach suwalskim, augustowskim i sokólskim

Data:

- Reklama -

Zachodnie obwody Ukrainy i wschodnie regiony Polski przyjęły na siebie główną falę uchodźców uciekających przed rosyjską agresją. W odpowiedzi na to wyzwanie, transgraniczny Program unijny wsparł dodatkowe projekty w ramach bezpośredniej, pozakonkursowej procedury grantowej.

Komunikat prasowy.

Jednym z takich projektów jest „Wsparcie bez granic”, który został sfinansowany z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)-Ukraina 2014-2020. Był on realizowany, aby pomóc uchodźcom przebywającym w powiatach suwalskim, augustowskim i sokólskim oraz ludziom pozostającym w niesprzyjających warunkach na Ukrainie.

Pomoc składała się z dwóch filarów: wsparcia edukacyjno-integracyjnego uchodźców przebywających na obszarze realizacji projektu i wsparcia rzeczowego na terenie Ukrainy. W ramach pierwszego filaru były realizowane wyjazdy edukacyjno-integracyjne skierowane w głównej mierze do dzieci i młodzieży szkolnej z Polski i Ukrainy. Ich celem było pogłębienie wspólnych relacji i podniesienie świadomości na temat regionu, w którym żyją, a tym samym pogłębienie identyfikacji z nim. Uczestnicy wyjazdów odwiedzili m. in. Pałac Branickich w Białymstoku, Muzeum Ikon w Supraślu, Zamek w Tykocinie i Szlak Tatarski.

Dzięki drugiemu filarowi, pomoc otrzymały osoby dotknięte wojną na Ukrainie, w tym migranci wewnętrzni, w postaci sprzętu i wyposażenia ułatwiającego życie codzienne. Są to m.in. agregaty prądotwórcze, laptopy dla uczniów tamtejszych szkół, sprzęt AGD, zestawy ochrony osobistej i apteczki pierwszej pomocy – łącznie ponad 700 sztuk sprzętów i materiałów. Odbiorcami pomocy rzeczowej były instytucje publiczne zlokalizowane na Ukrainie – jednostki samorządu terytorialnego i szkoły.

Wartość projektu: ponad 400 tys. euro

Lider projektu: Agencja Rozwoju Regionalnego „ARES” S.A w Suwałkach

Szczegółowe informacje o projekcie dostępne są pod adresami:

https://pbu2020.eu/pl/projects2020/822

https://www.ares.suwalki.pl/projekty-unijne/wsparcie-bez-granic.html


Program Współpracy Transgranicznej Polska-(Białoruś)-Ukraina 2014-2020

Działający od 20 lat Program wspiera projekty oparte na współpracy, wymianie wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami zlokalizowanymi wzdłuż zewnętrznej granicy Unii Europejskiej. Wszystkie projekty są współfinansowane przez UE, mają charakter niekomercyjny i przyczyniają się do poprawy jakości życia mieszkańców pogranicza. Program na lata 2014-2020 skoncentrował się wokół czterech obszarów tematycznych: Dziedzictwo, Dostępność, Bezpieczeństwo oraz Granice i wsparł prawie 160 projektów o wartości ponad 160 mln euro, realizowanych przy zaangażowaniu ok. 400 beneficjentów (instytucji i organizacji) po obu stronach granicy.

1 Zgodnie z zaleceniem Komisji Europejskiej, ze względu na działania Białorusi skierowane przeciwko Ukrainie, udział strony białoruskiej w Programie został zawieszony. W efekcie tej decyzji Program kontynuował swoją działalność w formacie PL-UA, przy czym nazwa edycji 2014-2020 pozostała niezmieniona. Program na lata 2021-2027 jest już realizowany jako dwustronny: Polska-Ukraina.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Gdzie do sanatoriów jeżdżą dzieci?

Leczenie uzdrowiskowe jest kontynuacją leczenia, które rozpoczęło się w...

„Piątka za piątkę” – skorzystaj z promocji

Miejski Klub Sportowy Ślepsk Malow Suwałki informuje o rozpoczęciu...

Charytatywny Bal Przedsiębiorców już 20 kwietnia

Już w następną sobotę, 20 kwietnia, w Hotelu Szyszko***...

Trwa akcja #sadziMY. Można otrzymać sadzonkę

Właśnie trwa szósta edycja akcji #sadziMY - wielkiego narodowego...