Reklama

Podlaska Brygada WOT bierze udział w Sarex 24

Data:

- Reklama -

Na terenie naszego województwa realizowane są działania w ramach ćwiczenia taktycznego Sarex-24. Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej biorą w nim udział, współdziałając z innymi służbami mundurowymi, ratownikami oraz grupą poszukiwawczo-ratowniczą Nadzieja. Ćwiczenie to jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Wczoraj w godzinach porannych służba dyżurna 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej odebrała sygnał aktywujący działanie Naziemnego Zespołu Poszukiwawczo – Ratowniczego (NZPR). Zespół ten wchodzi w skład systemu zarządzania kryzysowego oraz w system ASAR (ang. Aeronautical Search and Rescue), czyli system poszukiwania i ratownictwa lotniczego.

Z informacji udzielonej policji przez świadka zdarzenia wynikało, że w okolicy miejscowości Czerwony Bór katastrofie uległ samolot z 6 pasażerami na pokładzie i ich los pozostaje nieznany. Oprócz policji do poszukiwań zaangażowano wojsko, straż pożarną, leśników, a także ratowników medycznych i grupę poszukiwawczo-ratowniczą Nadzieja. Kluczową rolę odgrywał czas i współdziałanie uczestników akcji ratunkowej.

Przebieg działań obserwowali: Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. dyw. Maciej Klisz oraz Zastępca Dowódcy WOT płk Mariusz Specjalski. Wczorajsza akcja poszukiwawczo-ratownicza była jednym z kilku epizodów w ramach ćwiczenia Sarex 24, które będą miały miejsce w najbliższych dniach.

Głównym zadaniem NZPR jest odnalezienie miejsca wypadku statku powietrznego (samolotu/ śmigłowca) oraz udzielenie pomocy pasażerom i załodze, a także zabezpieczenie mienia i wyposażenia. NZPR jest wykorzystywany także w sytuacjach niezwiązanych z wypadkami lotniczymi, w których zagrożone jest życie i zdrowie ludzkie.

1.PBOT kilkukrotnie aktywowała swój NZPR, kiedy dochodziło do zaginięć osób na terenie województwa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Za żołnierzami 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej szkolenie z wojskami sojuszniczymi

Żołnierze 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej doskonalą swoje umiejętności...

Policja szkoli Terytorialsów służących na granicy

W związku z obecną sytuacją na granicy polsko -...

Ruszyła certyfikacja Wojsk Obrony Terytorialnej

Po raz pierwszy w historii naszej armii certyfikację przejdzie...

Terytorialsi zaangażowani w suwalski epizod Sarex 24

Wczoraj na terenie naszego województwa odbyły się kolejne działania...