Reklama

Sposoby na uporczywe bóle brzucha

Data:

- Reklama -

Ból brzucha to powszechny problem, który może mieć wiele różnych przyczyn – od niestrawności po poważniejsze schorzenia układu pokarmowego. Niezależnie od źródła dolegliwości, uporczywe dolegliwości w obrębie brzucha mogą być bardzo uciążliwe i mogą negatywnie wpływać na codzienne funkcjonowanie. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na złagodzenie i opanowanie bólu brzucha, począwszy od prostych zmian w diecie, przez preparaty ziołowe, aż po leki dostępne bez recepty. W niniejszym artykule postaramy się kompleksowo omówić najskuteczniejsze metody radzenia sobie z tą dokuczliwą dolegliwością.

Materiał partnera.

Ból brzucha może wynikać z całej gamy różnorodnych czynników. Do najczęstszych przyczyn należą:

Niestrawność i czynnościowe dolegliwości żołądkowo-jelitowe

Problemy z trawieniem, takie jak zespół jelita drażliwego czy zwykła niestrawność, często prowadzą do bólów, skurczów i dyskomfortu w obrębie brzucha. Mogą one być spowodowane m.in. przez stres, nieprawidłową dietę lub zaburzenia motoryki przewodu pokarmowego.

Zakażenia i stany zapalne

Infekcje bakteryjne lub wirusowe w obrębie układu pokarmowego, a także stany zapalne, np. zapalenie wyrostka robaczkowego, również mogą wywoływać silne bóle brzucha.

Choroby przewlekłe

Niektóre choroby przewlekłe, jak wrzody żołądka i dwunastnicy, choroba refluksowa przełyku czy choroby autoimmunologiczne, również objawiają się bólami w obrębie jamy brzusznej.

Czynniki hormonalne

U kobiet dolegliwości bólowe w obrębie brzucha mogą być związane z cyklicznymi zmianami hormonalnymi, np. bóle menstruacyjne.

Inne przyczyny

Bóle brzucha mogą również wynikać z urazów, niedrożności jelit, kamicy nerkowej lub żółciowej, a nawet chorób nowotworowych.

Co na ból brzucha?

Niezależnie od przyczyny, istnieje wiele sposobów na skuteczne radzenie sobie z bólem brzucha. Oto najskuteczniejsze z nich. Co na ból brzucha, aby poczuć natychmiastową ulgę:

Zmiana diety i stylu życia

Wprowadzenie kilku prostych zmian w codziennej diecie i stylu życia może przynieść znaczną ulgę w dolegliwościach. Warto:

 • Jeść częściej, ale mniejsze posiłki, by nie przeładowywać żołądka.
 • Unikać pokarmów ciężkostrawnych, tłustych i pikantnych, które mogą drażnić układ pokarmowy.
 • Pić dużo płynów, najlepiej wody, by wspomóc trawienie.
 • Ograniczyć stres i dbać o odpowiednią ilość snu.

Leki i suplementy diety

Gdy zmiany w diecie i stylu życia nie przynoszą wystarczającej ulgi, można sięgnąć po leki i suplementy diety wspomagające układ trawienny:

 • Leki rozkurczowe, np. No-Spa, zmniejszające napięcie mięśni gładkich przewodu pokarmowego
 • Leki zobojętniające kwas solny, np. Duspatalin Gastro
 • Preparaty ziołowe o działaniu rozgrzewającym i pobudzającym trawienie, np. zawierające wyciągi z mięty, kopru włoskiego czy kminku
 • Suplementy zawierające enzymy trawienne lub probiotyki

Zabiegi i terapie alternatywne

W niektórych przypadkach warto rozważyć również zabiegi i terapie alternatywne, takie jak:

 • Akupunktura, która może pomóc w redukcji bólu i skurczów
 • Masaż brzucha, relaksujący mięśnie i poprawiający ukrwienie
 • Terapia manualna, np. osteopatia, pomagająca uregulować funkcje jelit

Dbaj o higienę i zdrowie jelit

Prawidłowa higiena oraz zachowanie równowagi mikroflory jelitowej to kluczowe czynniki zapobiegające zaburzeniom trawienia. Warto:

 • Dbać o higienę rąk i przestrzegać zasad higieny podczas przygotowywania posiłków
 • Regularnie spożywać produkty bogate w probiotyki, np. jogurty, kefiry czy kiszonki
 • W razie potrzeby suplementować doustne probiotyki

Stosując się do tych prostych zaleceń, można znacząco zmniejszyć ryzyko wystąpienia uporczywych bólów brzucha w przyszłości.

Kiedy szukać pomocy lekarza?

Choć większość przypadków bólu brzucha można opanować samodzielnie, są sytuacje, w których konieczna jest konsultacja z lekarzem:

 • Gdy ból jest bardzo silny, utrzymuje się dłużej niż 2-3 dni lub nasila się
 • Jeśli ból jest połączony z takimi objawami jak gorączka, nudności, wymioty, biegunka lub krwawienia z przewodu pokarmowego
 • Gdy ból brzucha pojawia się nagle i jest bardzo ostry
 • Jeśli dolegliwości utrzymują się pomimo zastosowania domowych sposobów

Lekarz będzie w stanie prawidłowo zdiagnozować przyczynę bólu i dobrać odpowiednie leczenie. W niektórych przypadkach konieczne mogą być badania obrazowe lub endoskopowe.

Uporczywe bóle brzucha to dolegliwość, z którą boryka się wiele osób. Na szczęście istnieje wiele skutecznych sposobów na radzenie sobie z tym problemem. Zmiany w diecie i stylu życia, odpowiednie leki i suplementy, a także zabiegi fizykoterapeutyczne mogą przynieść znaczną ulgę. W przypadkach, gdy ból jest bardzo silny lub utrzymuje się pomimo zastosowanych środków, konieczna jest konsultacja lekarska w celu prawidłowej diagnozy i leczenia. Pamiętajmy również o higienie i równowadze mikroflory jelitowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane