Reklama
- Reklama -

Ten od wilków? Wystawa „Alfred Wierusz-Kowalski i wilki” w Suwałkach

Już 26 lipca o godzinie 18:00 w dawnej Resursie w Suwałkach (Muzeum Okręgowe) odbędzie się wernisaż wystawy zatytułowanej „Alfred Wierusz-Kowalski i wilki”. Ekspozycja ma na celu przybliżenie twórczości jednego z najbardziej znanych polskich malarzy XIX wieku oraz odczarowanie stereotypu, jakoby motyw wilka dominował w jego sztuce.

Choć wilki są rozpoznawalnym elementem twórczości Wierusz-Kowalskiego, nie stanowią one głównego tematu jego prac. Artysta znany jest przede wszystkim z malowideł przedstawiających wiejskie sceny rodzajowe, furki i sanie. Wilki natomiast pojawiały się rzadziej, jednak to właśnie one przyniosły mu szeroką popularność i stały się ikoną jego twórczości. Sława związana z motywem wilków nie wynikała z ich liczebności w pracach Wierusza, lecz z dramatycznej i łatwej do zapamiętania symboliki, którą reprezentowały.

Alfred Wierusz-Kowalski niejednokrotnie podkreślał w swojej korespondencji, że obrazy z wilkami zawsze cieszyły się dużym zainteresowaniem i dobrze się sprzedawały. Jego listy z późniejszego okresu życia często wspominają o sukcesach związanych z tymi pracami, mimo że nie zawsze przynosiły one oczekiwane nagrody. Wilki stały się symbolem, który umocnił jego renomę w powszechnej świadomości – komentuje Eliza Ptaszyńska z Muzeum Okręgowego w Suwałkach.

Ekspozycja w Suwałkach nie tylko prezentuje znane prace artysty, ale także stawia sobie za cel zrozumienie jego fascynacji wilkami. Choć w rzeczywistości wilki były dla Wierusza jedynie jednym z wielu motywów, to właśnie one wywarły największy wpływ na odbiorców. Artysta, niejednokrotnie portretując te dzikie zwierzęta, pokazywał je zarówno jako agresorów, jak i samotne, majestatyczne istoty, co można odczytać jako symbol egzystencjalnej samotności.

Interesującym aspektem wystawy jest także podejście artysty do trzymania wilków w niewoli. W listach Wierusz-Kowalski opisuje niejednokrotnie dramatyczne sytuacje związane z trzymaniem wilków na łańcuchach w Mikorzynie, co kontrastuje z idealizowanym obrazem dzikich zwierząt na jego płótnach. Istnieją także przypuszczenia, że wilki mogły trafić do niego jako „prezent” od cesarza Wilhelma II, jednak brak na to konkretnych dowodów.

– Musimy uwzględnić ówczesną moralność, sposób postrzegania świata i hierarchię istot żywych. Nie możemy bezpośrednio przekładać tych realiów na współczesne czasy. Jednak z dzisiejszego punktu widzenia, wilki u Wierusza nie miały dobrych warunków. Wiemy, że polowano na wilki i zabijano je w każdej sytuacji. Możliwe, że zastrzelono matkę, wyciągnięto z nory szczeniaki, które później dorosły w domu Wierusza. W jednym z listów artysta wspomina o wilczycy, która uciekła. Przez dwa lub trzy dni próbowano ją schwytać, a w tym czasie narobiła szkód, atakując owce z hodowli Wierusza w Mikorzynie. W końcu udało się ją złapać, po czym wybito jej zęby i ponownie uwięziono – dodaje kustosz Muzeum Okręgowego i specjalistka od twórczości Alfreda Wierusz-Kowalskiego.

Wystawa „Alfred Wierusz-Kowalski i wilki” ma również na celu przełamywanie negatywnego wizerunku wilka, który przez wieki zakorzeniony był w europejskiej kulturze jako symbol zła. Poprzez edukacyjne kąciki dla dzieci oraz dodatkowe materiały, organizatorzy pragną pokazać wilka w bardziej pozytywnym świetle, także z perspektywy innych kultur, w których wilk jest symbolem mocy i szczęścia.

Wystawa będzie dostępna do połowy września.

Fot. Niebywałe Suwałki

Otwarcie wystawy „Alfred Wierusz-Kowalski i wilki” w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

Najnowsze artykuły

Świat to straszne miejsce: W Kinie konesera „Dziewczyna z igłą” (bilety)

We wtorek, 21 stycznia o godzinie 18:00 w Cinema...

Cochise w Rozmarino

W piątek, 10 stycznia suwalskie Rozmarino wypełniło się mocnymi...

Energia ze słońca zasili Suwałki

Suwałki i Gmina Suwałki realizują plan dotyczący energii odnawialnej....

Ferie z WOT

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach informuje o zbliżającym się...

Sara James i Rossmann „Chcą ci powiedzieć coś” o ciele

Twarzą nowej kampanii Rossmanna jest Sara James. Firma połączyła...

Tylko 14 stycznia – promocja na spektakle w Teatrze Dramatycznym!

Widzowie świętowali sylwestra gregoriańskiego z Teatrem Dramatycznym im. Aleksandra...
Reklama

Pozostałe artykuły

Ferie z WOT

Wojskowe Centrum Rekrutacji w Suwałkach informuje o zbliżającym się terminie 16-dniowego szkolenia Terytorialnej Służby Wojskowej (TSW). Już 25 stycznia br. rozpocznie się tzw. „szesnastka”...

Długa droga do wygranej. Ślepsk Malow Suwałki – PGE GKS Skra Bełchatów 3:2

Dobra gra i ocean emocji – niedzielne spotkanie w Hali Suwałki Arena dostarczyło kibicom wiele powodów do radości, choć malkontenci mogliby narzekać, że w...

Odbudują młyn w Turtulu. Powstanie tam bank genowy roślin

Bank genowy roślin w młynie wodnym w Turtulu, park bioróżnorodności na uniwersyteckim kampusie czy monografie podlaskich grzybów to tylko niewielka część z działań, które...