W poniedziałek 23 września rozpoczął się Feniks – największa w historii Wojska Polskiego operacja niwelująca skutki powodzi.
Jak zapowiedział Szef Sztabu Generalnego, generał Wiesław Kukuła, celem operacji, poza niwelowaniem skutków powodzi jest przyśpieszenie odbudowy na terenach dotkniętych kataklizmem.
Realizacja założeń operacji będzie przebiegała w pięciu zasadniczych obszarach, zwanych liniami wysiłku:
- Bezpieczeństwo: Wojsko będzie monitorować stan wałów przeciwpowodziowych, które nasiąkły wodą i są narażone na przerwanie.
- Zdrowie: Wojsko zorganizuje punkty wysuniętej pomocy medycznej, zapewni gotowość śmigłowców do ewakuacji medycznej oraz udzieli wsparcia psychologicznego, w tym pomocy w leczeniu stresu pourazowego.
- Mobilność: Kluczową kwestią w zapewnieniu poszkodowanym pomocy będzie udrożnienie i odbudowa dróg oraz mostów.
- Logistyka: Wojsko będzie dostarczać wodę pitną, żywność i energię elektryczną do miejscowości, które zostały ich pozbawione.
- Szkolenie: Po zapewnieniu pomocy, wojsko skupi się na pomocy lokalnej administracji w podnoszeniu kompetencji w zakresie zarządzania kryzysowego.
1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została sformowana w 2016 roku jako jedna z pierwszych brygad OT. Liczy prawie 2 500 żołnierzy i składa się z trzech batalionów lekkiej piechoty (w Białymstoku, Łomży i Dąbrowie-Moczydły), dwóch batalionów obrony pogranicza (w Suwałkach i Hajnówce) oraz samodzielnych kompanii. Brygada utrzymuje w gotowości siły i środki w ramach Systemu Zarządzania Kryzysowego MON. Dowodzi nią płk Mieczysław Gurgielewicz.