Reklama
- Reklama -

Po premierze spektaklu „Tschick”

22 listopada w Uniwersyteckim Centrum Kultury odbyła się premiera spektaklu „Tschick” w reżyserii Marka Gierszała. Publiczność nagrodziła owacją na stojąco przedstawienie Teatru Dramatycznego im. Aleksandra Węgierki w Białymstoku. 

„Tschick” to opowieść o dwóch nastolatkach – Tschicku i Maiku. Poznają się przypadkiem i podejmują przypadkową decyzję o rozpoczęciu podróży – również ku odkrywaniu swojej tożsamości, istoty życia i dojrzałości. Poprzez ciągłe bycie w drodze, główny bohater przechodzi przemianę, coraz lepiej poznając siebie. Odkrywa także, czym jest dobro i zło, co jest potrzebne do szczęścia, czym jest przyjaźń i jak rodzi się miłość. 

Aktorzy tworzą po kilka ról, co było dużym wyzwaniem. Zostało to docenione przez widzów, którzy nagrodzili spektakl gromkimi brawami. 

Aktorów jest pięcioro. Mateusz Stasiulewicz z Michałem Przestrzelskim są osią, fundamentem i słońcem, a reszta aktorów planetami, które krążą wokół nich. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie pracownicy techniczni. Dzięki temu akcja pędzi, zmienia się, a widz ma wrażenie jakby był w kinie 8D. Pomysły, które narodziły się w głowach reżysera i pozostałych realizatorów były możliwe przy wsparciu wszystkich pracowników, całej rzeszy ludzi, bez których moglibyśmy zrobić jedynie czytanie performatywne – stwierdziła Justyna Godlewska-Kruczkowska, aktorka Teatru Dramatycznego. 

W spektaklu „Tschick” główne role grają Michał Przestrzelski i Mateusz Stasiulewicz. Natomiast pozostali aktorzy – Justyna Godlewska-Kruczkowska, Paula Gogol i Marek Tyszkiewicz – kreują kilka różnych postaci. 

Gram rozmaite postacie. Wspaniała jest ta żonglerka rolami i ciekawie jest widzieć siebie w tak wielu twarzach – zauważyła Paula Gogol, aktorka Teatru Dramatycznego. 

Marek Tyszkiewicz dodał:

Mam ponad trzydzieści części kostiumu i przedstawienie kończę tak, że Maik jeszcze mówi, a ja się ciągle przebieram. Ta wielość ról odnosi się głównie do kostiumów, które to dopełniają. Jest to wyzwanie aktorskie, żeby zagrać 6-letniego chłopca, srogiego ojca czy cynicznego nauczyciela

Justyna Godlewska-Kruczkowska zauważyła:

Mnogość ról jest niesamowitym wyzwaniem, świetną przygodą i bardzo dobrą zabawą. Zmusza do pobudzania szarych komórek, ciała, umysłu, wyobraźni. Zwłaszcza gdy zmiany dzieją się na nanosekundy – wychodzi się kimś innym, a za sekundę wchodzi się kimś zupełnie innym.

Przedstawienie przygotował zespół cenionych i znanych twórców, a dowodził reżyser – Marek Gierszał – znany już białostockiej publiczności. 

– „Tschick” jest moją trzecią realizacją po spektaklach „Kogut w rosole” oraz „Pensjonat Pana Bielańskiego”, jakie miałem radość i honor stworzyć wraz z zespołem Teatru Dramatycznego w Białymstoku. Liczę na to, że wymienione wcześniejsze propozycje sceniczne znalazły Państwa aprobatę, a jeśli tak to tym bardziej mam nadzieję, że nowy spektakl będzie sprawiał Państwu radość i dostarczał dobrych teatralnych przeżyć. Zapraszam bardzo serdecznie, bo to przecież Państwa obecność nadaje naszej pracy sens! – wyjaśnia Marek Gierszał.

Spektakl opiera się na tekście Wolfganga Herrndorfa w adaptacji Roberta Koalla. Tłumaczenia dokonał Herbert Kaluza i Marek Gierszał. Za ruch sceniczny odpowiadają Katarzyna Zielonka i Jarosław Staniek. Muzykę skomponował Adam Opatowicz, a konsultacji wokalnych udzieliła Dorota Hermanowicz-Kozlowska. Jedną z piosenek pojawiających się w spektaklu skomponował Jakub Gierszał, a Patryk Ołdziejewski podjął się jej aranżacji. Piękno scenografii stworzonej przez Andre Putzmanna podkreślił reżyser świateł – Peter Mayer. Wśród realizatorów jest też Hanna Sibilski, która do spektaklu „Tschick” zaprojektowała kostiumy.

Spektakl „Tschick” będzie można obejrzeć 29 i 30 listopada oraz 1 grudnia w Uniwersyteckim Centrum Kultury. Bilety na przedstawienie dostępne są w kasie Teatru (ul. Suraska 1) oraz w sprzedaży internetowej na stronie: dramatyczny.pl.  

Najnowsze artykuły

Wigry Suwałki wygrywają w Aleksandrowie Łódzkim 1:0

W rozegranym 15 marca (sobota) w Aleksandrowie Łódzkim spotkaniu...

Ian McKellen jako Hamlet – wyjątkowy spektakl w kinie (bilety)

30 marca w ramach cyklu Teatr w Kinie widzowie...

Konferencja PiS pod biurem posłów KO – spór o bezpieczeństwo Polski

W sobotę, 15 marca, pod biurem posłów Koalicji Obywatelskiej...

Pieniędzy na ulgi w budżecie nie ma

W odpowiedzi na interpelację radnego Andrzeja Łuczaja, który zaproponował,...

Centrum Opiekuńczo-Mieszkalne w Suwałkach: Potrzebna jest rewizja programu, ale pomysł jest kluczowy

Program „Centra opiekuńczo-mieszkalne” to inicjatywa mająca na celu wsparcie...

Kontrowersji wokół Centrum Integracji Cudzoziemców ciąg dalszy

W Suwałkach odbyła się konferencja prasowa zorganizowana przez mieszkańców...
Reklama

Pozostałe artykuły

Ian McKellen jako Hamlet – wyjątkowy spektakl w kinie (bilety)

30 marca w ramach cyklu Teatr w Kinie widzowie Cinema Lumiere w Suwałkach będą mieli okazję obejrzeć wyjątkową inscenizację Hamleta Williama Shakespeare’a. W roli...

„Skrzyżowanie” – poruszający dramat wkrótce w Cinema Lumiere (bilety)

Już 28 marca do Cinema Lumiere w Suwałkach trafi film „Skrzyżowanie”, najnowsza produkcja Dominiki Montean-Pańków. To pełna emocji historia inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, która pokazuje,...

Premiera płyty Roshko Brothers – „River of Time”: Muzyczna podróż przez czas i przestrzeń

Muzyka klasyczna przeżywa obecnie swoiste odrodzenie, coraz śmielej wkraczając w świat nowoczesnych brzmień i elektroniki. Na tym tle wyróżnia się duet Roshko Brothers, który...