Reklama

„Przystanek dla bocianów” w Olecku

Data:

- Reklama -

 

1 marca o godzinie 18:00 w Regionalnym Ośrodku Kultury w Olecku odbędzie się wernisaż wystawy Wiesława B. Bołtryka pt. "Klasyki i rzeźby". Następnie odbędzie się projekcja filmu dokumentalnego "Przystanek dla Bocianów", który opowiada historię o ludziach naszego regionu.

Dokąd się tak śpieszysz? Zwolnij, przyjrzyj się, posłuchaj… Na to namawia nas Józef Romasz w filmie: „Przystanek dla bocianów”. Zagoniony – chętnie ulegam tym namowom. Oglądam świat daleki-bliski, widzę jak mijają sezony, obserwuję rośliny, zwierzęta i ludzi. Cały uwodzicielski komplet.

 

„Czukty to centrum kultury świata” – tak opisuje swoją ojczyznę bohater filmu Romasza. „Centrum” to dwanaście chałup, lasy, rzeki i jeziora. Czy coś może się wydarzyć w takim miejscu? Niewiele; przedstawienie „Hamleta”, wernisaże fotograficzne, malarskie, koncerty, spotkania w prostych sprawach i w sprawach… skomplikowanych. Wszystko.

Reżyser nie idzie w „Bocianach” za efektownymi zdarzeniami, czy choćby za tezą o wyższości swoich bohaterów nad innymi. On ich oddaje do oglądania. Dzięki temu sam mogę dokonać oceny, ucieszyć się czy nawet… wkurzyć. Nie lubię bohaterów, bo artyści z Czukt są podobni do mnie – ułomni, pełni kompleksów, ale też zuchwali i wspaniałomyślni.

Film Romasza oddaje nam do dyspozycji świat zakomponowany kalejdoskopowo, sklejony według logiki czuktowskiej – z fragmentów tej samej ważności, z chwil, z drobiazgów. Nie wiem co tu jest dokumentalne, a co wykreowane przez reżysera czy jego podszytych dziećmi bohaterów. Prawdę mówiąc, nie chcę wiedzieć. Chcę po prostu  mieszkać przez godzinę wewnątrz tego filmu.

 3 kwietnia 2011                Jan Jakub Kolski, reżyser filmowy

             

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Nowa rektor Państwowej Uczelni Zawodowej w Suwałkach wybrana. To dr Małgorzata Andryszczyk

W poniedziałek, 22 kwietnia Kolegium Elektorów Państwowej Uczelni Zawodowej...

PIG informuje: Nadchodzi koniec ocieplenia klimatu

Państwowy Instytut Geologiczny (PIG) w swojej najnowszej prognozie, przekazanej...

Za nami Panzer Kickboxing Night 6 (foto)

W gali kickboxingu PKN 6, która odbyła się w...

Ulga dla pracujących seniorów

Osoby, które po osiągnięciu powszechnego wieku emerytalnego nie pobierają...