Walka o tron szachowy zakończona. Najlepsi szachiści zagrali w Pałacu Kultury

Data:

W dniach 14-16 grudnia w Warszawie w Pałacu Kultury i Nauki odbyły się Mistrzostwa Europy w szachach błyskawicznych i szybkich. Zebrały się tam jak zwykle gwiazdy szachowe, utytułowani mistrzowie i miłośnicy szachów. Wśród 775 zawodników z 27 państw nie zabrakło również szachistów z Klubu Szachowego „Javena Hańcza” Suwałki.

Suwalski klub reprezentowali: Bartosz Sowul (nr startowy 179), Anna Warakomska, Marcin Pietruszewski, Michał Poświatowski, Dominika Ostrowska, Katarzyna Murawko, Rafał Buraczewski (nr startowy 425), Stanisław Poświatowski, Dawid Moćkun, Kamila Jaśkiewicz, Julia Murawko, Maciej Popławski, Michalina Rudzińska, Michał Wierzbicki, Debora Choińska oraz Kinga Wołągiewicz (nr startowy 646).

Zawodnicy Javeny Hańcza uczestniczyli w rozgrywkach szachów szybkich. Najlepszy wynik uzyskał Rafał Buraczewski – uczeń Gimnazjum nr 7 z ZS nr 7, który zdobył 7,5 pkt./11, uzyskując dzięki temu wynikowi 83. miejsce w klasyfikacji generalnej. W kategorii chłopców do lat 14 suwalczanin zajął 3. miejsce. Ponadto Rafał zdobył nagrodę jako najlepszy zawodnik z rankingiem do 1800.

Dobre wyniki wśród chłopców osiągnęli także: Michał Wierzbicki, uczeń SP 10 startujący w kat. do lat 10, który zajął 12. miejsce oraz Dawid Moćkun, laureat 14. miejsca w kat. chłopców do lat 14. W kategorii dziewcząt na wyróżnienie zasługują: Michalina Rudzińska, uczennica SP 7 i laureatka 6. miejsca w kat. do lat 10, Katarzyna Murawko, która zajęła 8. miejsce w kat. do lat 16, Kamila Jaśkiewicz, która w turnieju zajęła 10. miejsce w kat. do lat 16, Kinga Wołągiewicz – 15. miejsce w kat. do lat 10, Debora Choińska – 18. miejsce w kat. do lat 10.

W zawodach uczestniczyli również szachiści posiadający najwyższe rankingi FIDE: Francuz Maxime Vachier-Lagrave (2711), Rosjanin Władimir Małachow (2709), Łotysz Aleksiej Szyrow — 2708 i Rosjanin Aleksander Riazancew (2705). Ich udział nie powinien dziwić, oprócz satysfakcji z wygranej, najlepsi mogli liczyć również na atrakcyjne nagrody finansowe. Sponsor tytularny – MetLife Amplico zagwarantował wysoki fundusz nagród — 30 tys. euro, z czego 10 tys. euro (pierwsza nagroda: 2000 euro) przypadło na turniej blitza oraz 20 tys. euro (pierwsza nagroda 4000 euro) na turniejów szachów szybkich. Łącznie do wygrania były 103 nagrody pieniężne, a oprócz nich – tradycyjnie już – każde dziecko do lat 14 uczestniczące w mistrzostwach otrzymało upominek od burmistrza dzielnicy Warszawa Śródmieście.

Źródło: Iwona Rudzińska, info prasowe