Wierusz-Kowalski nowomodnie

0
169
Wierusz-Kowalski nowomodnie Niebywałe Suwałki 10
Obraz będzie tworzyć stałą ekspozycję poświęconą życiu i twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego.

Wierusz_wystawa_10Otwarciem pierwszej wystawy stałej „Alfred Wierusz-Kowalski 1849-1915” została na dobre zainaugurowana działalność Muzeum Okręgowego w Suwałkach – już po gruntownym remoncie. Na prezentację nowoczesnej ekspozycji z elementami multimediów suwalczanie czekali od dawna.

Warto pamiętać o tym, że sale muzealne zostały udostępnione dla zwiedzających już 1,5 roku temu. 11 listopada 2011 roku członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej „Garnizon Suwałki” zaprosili mieszkańców miasta do uczestnictwa w spotkaniu okolicznościowym „Razem dla Niepodległej”. Relację z wydarzenia można przeczytać na naszej stronie: Dzisiaj ziemia wasza jest wolną. Marszałek Piłsudski w suwalskiej resursie. Kolejna ważna okazja do odwiedzenia Muzeum Okręgowego pojawiła się w czerwcu 2012 roku, przy okazji prezentacji zbiorów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego: Księgi mają swoje losy, zabytki też. W międzyczasie w przestrzeniach muzealnych gościły inne wystawy czasowe.

Moment kulminacji i finał pewnego etapu nadszedł jednak dopiero dzisiaj. Budynek resursy, oddany po raz pierwszy do użytku w 1913 roku, służy miastu od 100 lat. Jak podkreślił Jerzy Brzozowski, dyrektor Muzeum Okręgowego w Suwałkach – ten symboliczny jubileusz nadaje otwarciu wystawy stałej wyjątkowego znaczenia. Ekspozycja wykonana według aranżacji Adama Orlewicza i scenariusza Elizy Ptaszyńskiej, łączy w sobie wszystkie cechy nowoczesności w przestrzeniach muzealnych. Jeśli można mówić o jakichkolwiek trendach w wystawiennictwie, ta wystawa z pewnością się w nie wpisuje. – Nasza kolekcja wieruszianów jest jedyną taką kolekcją na świecie – zaznacza Jerzy Brzozowski. Na wystawie zobaczymy nie tylko obrazy i pamiątki będące własnością suwalskiej placówki, ale też prace z kolekcji prywatnych.

W salach zostały wyeksponowane meble z XIX-wiecznej pracowni malarza w Monachium, fotografie rodzinne, akt chrztu Alfreda Wierusza-Kowalskiego, rysunki i studia do obrazów artysty. W jednym z pomieszczeń wyświetlane są wypowiedzi specjalistów od twórczości malarza. Co ciekawe, na wystawie można zobaczyć również obrazy innych artystów – portret Teofila Wierusza-Kowalskiego pędzla Wacława Szymańskiego, a także „Pokłon Trzech Króli” z dedykacją od autora – Františka Żeniška. Dopełnieniem informacji o artyście są materiały wyświetlane na dotykowych ekranach multimedialnych.

„Alfred Wierusz-Kowalski 1849-1915” to pierwsza z zaplanowanych wystaw stałych, otwarta w odświeżonej resursie. Remont budynku Muzeum Okręgowego pochłonął blisko 8 milionów złotych. Udział miasta we wsparciu wszystkich działań związanych z renowacją obiektu i otwarciem ekspozycji wyniósł blisko 4 mln złotych. Kolejne wystawy będą dostępne jesienią.

Fot. Niebywałe Suwałki

Leave a Reply