Reklama

Jan Sowa zainaugurował suwalski „Salon myśli od książek zależnych”

Data:

- Reklama -
Na zdj. Jan Sowa.
Na zdj. Jan Sowa.

W Roku Alfreda Wierusza-Kowalskiego spotkanie z autorem „Fantomowego ciała króla” okazało się świetną okazją do dyskusji na temat historii Polski. Prof. Jan Sowa mówił o narodowych mitach, „współczesnej szlachcie”, zacofaniu kraju i nostalgii, która uniemożliwia wypracowanie drogi rozwoju.

spotkanie_Sowa_Suwalki_3Nad książką „Fantomowe ciało króla” Jan Sowa pracował 3 lata. Tezy, które w publikacji zawarł, nie tylko w Suwałkach sprowokowały wymianę zdań na temat roli szlachty i magnaterii w upadku polskiej państwowości. Prof. Sowa uważa, że to właśnie te stany swoimi działaniami doprowadziły do rozbiorów i wielowiekowego zapóźnienia kraju. Co ciekawe, spotkanie udowodniło, że historia jednak kołem się toczy i „współczesna szlachta”, czyli politycy i urzędnicy tak dalece nie różnią w podejmowaniu nietrafionych decyzji od tych, o których młodzież uczy się na lekcjach historii. O, zgrozo!
Uczestnicy spotkania komentowali potrzebę wypracowania rozwiązań dla Polski, a nie kopiowania zachodnich wzorców, a także istotę funkcjonowania naszego kraju w Unii Europejskiej. Jan Sowa mówił także o przeszłości i zaszłościach między Polakami i Litwinami.

spotkanie_Sowa_Suwalki_2Czy Polska była faktycznie spichlerzem Europy? Czy w XVI wieku istniały „magnackie mafie”? Czy rozbiory były „przebudzeniem się do nowoczesności” Polski? Czy Chmielnicki był „ogarniętym żądzą władzy antysemickim kłamcą”? I wreszcie – dlaczego Rzeczpospolita doczekała się określenia państwa fantomowego? Odpowiedzi na te pytanie można odnaleźć w „Fantomowym ciele króla”.

Okazji do zastanowienia się nad kondycją Polski i określenia rzeczywistości, w której żyjemy, będzie jeszcze wiele. W marcu kolejne spotkanie autorskie pod hasłem „Salon myśli od książek zależnych”. 27 marca gościem Muzeum Okręgowego w Suwałkach będzie dr Nikodem Bończa Tomaszewski – Źródła narodowości. Powstanie i rozwój polskiej świadomości w II połowie XIX i na początku XX wieku. Również w marcu: zabawy przyjemne i pożyteczne dla starszych i młodszych – „Wokół Wierusza – Na imię mi Alfred. Alfred Wierusz-Kowalski – kim był ten pan?” oraz Pies i człowiek, czyli zwierzęta w twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego (wraz ze schroniskiem „Cyganowo”).

A już we wtorek, 24 lutego o godz. 18.00 w Muzeum Okręgowym Zygmunt Miłoszewski i jego powieść „Bezcenny”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Namibia nieznana, warta poznania

Południowa Afryka zwrotnikowa nie jest najczęstszym celem wypraw, a...

Jej drugi dom to Augustów. Izabella Cywińska o sztuce, polityce i małomiasteczkowości

W cyklu spotkań „Lektura Obowiązkowa”, organizowanym przez Augustowskie Placówki...

Soyka, Aukso i Szekspir w finale Letniej Filharmonii

Spotkanie ze Stanisławem Soyką w Folwarku Hutta pod Suwałkami...

Wakacje w Afryce

Mówiąc o wakacjach w Afryce, większość z nas kojarzy...