Reklama

Książki z dzieciństwa w cyklu „Bączek książkowy”

Data:

- Reklama -

Lektura książki „Co czytali sobie, kiedy byli mali?” podsuwa wiele odpowiedzi na pytania dzieci i dorosłych, rozwija szereg wątpliwości, pozwoli przypomnieć kanon klasyki literatury dziecięcej, da możliwość wspomnień z naszego dzieciństwa, przyniesie okruchy radości i będzie drogowskazem czytelniczym w rodzinach.

Autor: ADA

Rozmówcami Ewy Świerżewskiej i Jarosława Mikołajewskiego są aktorzy, dziennikarze, sportowcy, pisarze, ludzie biznesu, podróżnicy, społecznicy, naukowcy i artyści. Mówią o tym, jaki wpływ na ich życie miały pierwsze przeczytane samodzielnie książki. Zastanawiają się, czy bez książek i kontaktu ze słowem pisanym byliby tacy, jacy są. Jak ważne są pierwsze lektury w kształtowaniu człowieka od dzieciństwa?

Marek Kamiński, „Co czytali sobie, kiedy byli mali?”, s. 142-143

(…) Przeżywanie lektury całym sobą sprawia, że świat się poszerza. Wiele zależy od tego, jak podchodzimy do książek. Jeśli uwierzymy, że w życiu może być jak w książkach, że może być ono pełne przygód, że nagle może wydarzyć się coś niespodziewanego, że świat może być niezwykłą przygodą intelektualną, duchową, czymś więcej niż tylko schematem przekazywanym przez otoczenie, wówczas książki sprawiają, że świat staje się bardzo bogaty, nie tylko w wiedzę, ale też w pewne struktury.

Michał Rusinek, ibidem, s. 215

(…) W domu, w którym się wychowywałem, wszędzie były książki. Jednak się ich nie zbierało. Pamiętam taką sytuację w szkole: Pani zapytała, co zbieramy. A ja nie wiedziałem, co zbieram. Pomyślałem, że może znaczki, jednak koledzy, którzy byli u mnie w domu, nie mieli wątpliwości i zgodnym chórem zakrzyknęli: Jak to, przecież ty zbierasz książki!. Nigdy tak o tym nie myślałem, bo przecież zbiera się coś, co jest naddatkiem, czymś ekstra, natomiast książki były absolutną oczywistością.

Co to jest ważna książka?

ksiazki_z_dziecinstwa_0002Michał Rusinek, ibidem, s. 214

(…) Bardzo lubię, gdy książka jest traktowana nie jako przedmiot konsumpcji, nie jak coś, co czytasz, a po zapoznaniu się z treścią, obejrzeniu obrazków odkładasz i tyle. Lubię, gdy książka wpływa na człowieka, porusza w nim coś, powoduje, że po lekturze dziecko zadaje pytania, tym samym, prowokując nas, dorosłych, do zastanowienia się nad ważnymi kwestiami. Gdy jest otwarciem do dialogu – niekoniecznie tylko w rodzinie.

Aga Zaryan o „ważnej książce”, s. 305: Dla mnie musi mieć walor emocjonalny. Pochłaniać dziecko bez reszty. Do tej kategorii zaliczyłabym „W pustyni i w puszczy” – ta książka zrobiła na mnie niesamowite wrażenie. W pomysłów zawartych w „Dzieciach z Bullerbyn” korzystałam, budując z przyjaciółką pocztę sznurkową między naszymi blokami, czy wyrywając sobie mleczne zęby nitką przyczepioną do klamki. Przy „Lassie, wróć!” płakałam jak bóbr.

Jacek Cygan i Grzegorz Turnau słuchali bajek dźwiękowych (audycje radiowe). Grzegorz Turnau szukał w lekturach żartu, ale nie szyderstwa; ironia nie jest szyderstwem. Nie doczytywał też książek do końca.

Wanda Chotomska sama nauczyła się czytać z szyldów ulicznych i reklam. Podpowiada nam, jak współczesne dzieci wybierają książki. Wnioskuje, że przy wyborze kierują się tytułem i ilustracjami.

"Ryjówka przeznaczenia" T. Samojlika.
„Ryjówka przeznaczenia” T. Samojlika.

O komiksach sprzed lat wspominają Bohdan Butenko, Jacek Cygan, Anna Czerwińska, Kamil Durczok, Irena Eris.

Obecnie polski komiks dla młodszego odbiorcy przeżywa „drugą młodość”. Dostrzegł to największy wydawca w kraju, Egmont i zorganizował konkurs imienia Janusza ChristyWśród dwudziestu tytułów znalazły się trzy komiksy Tomasza Samojlika – biologa, pracownika naukowego PAN, związanego z Muzeum w Białowieży. Więcej w części: Książka zauważona.

KSIĄŻKA ZAUWAŻONA

Co czytali sobie, kiedy byli mali?

Dwadzieścia cztery wywiady przeprowadzone przez Ewę Świerżewską i Jarosława Mikołajewskiego.

Wydawca: Egmont Polska, Warszawa 2014 przy współpracy z Muzeum Książki Dziecięcej w Warszawie

Szczególnie polecam wywiady z Andrzejem Wajdą, którego dzieciństwo związane jest z Suwałkami oraz Jerzym Bralczykiem, który dzieciństwo kojarzy z książką dla dorosłych. Dlaczego?

ksiazki_z_dziecinstwa_0003Gucio zaczarowany

Autor: Zofia Urbanowska

Oprac. graficzne: Bohdan Butenko

Wydawnictwo: Officyna (VI edycja książki)

Czesław Miłosz o wydaniu z 1989 r.: Czytałem tę książkę, kiedy byłem mały i tak mocno zachowałem ją w pamięci, że później, już jako człowiek dorosły, nieraz próbowałem sobie wyobrazić, jak to jest, jeżeli ktoś zostanie muchą. Właściwie dlaczego nie mielibyśmy to zwiększać się, to zmniejszać, żeby oglądać świat w coraz to nowy sposób? Może ciekawie jest być zmniejszonym, byle nie na stałe. Na przykład mucha musi bać się wszystkich od siebie większych istot. W Guciu zaczarowanym na szczęście wszystko kończy się dobrze i Gucio wraca do swojej zwykłej postaci.

Twarda okładka, niebieski, czytelny druk, ilustracje jak obrazy. Estetyka i piękno sztuki wydawniczej.

Na podstawie książki sejneńskie „Pogranicze” przygotowuje film animowany.

ksiazki_z_dziecinstwa_0006Seria: Czytam sobie

Troll i zawody – poziom 1

Robot Robert – poziom 2

Autor: Zofia Stanecka

Ilustrator: Jona Jung

Człowiek z czerwoną chorągiewką – poziom 3

Autor: Paweł Beręsewicz

Ilustrator: Tomek Kozłowski

Wydawca: Egmont

Jest to wielopoziomowy program wspierania nauki czytania (książeczek jest więcej niż trzy wymienione wyżej) dla dzieci w wieku 5-7 lat pod patronatem Biblioteki Narodowej. Format książek – poręczny, zeszytowy. W zestawie nalepki i „instrukcja połykania stron”.

Poziom 1: barwne ilustracje, ramki do czytania głoskami, tekst na dole strony – początkujący czytelnik może sobie pomagać palcem, bardzo duża czcionka, numeracja stron.

Poziom 3: przewaga tekstu nad ilustracjami, alfabetyczny słowniczek na końcu książki, nadal duża czcionka.

ksiazki_z_dziecinstwa_0005Ryjówka przeznaczenia

Autor: Tomasz Samojlik (scenariusz i rysunki)

Wydawnictwo: Kultura Gniewu, Warszawa 2014

gatunek: komiks

Saga o Dobrzyku, ryjówce przeznaczenia, składa się z trzech tomów: 2 – Norka zagłady, 3 – Powrót rzęsorka.

Dla małych i dużych czytelników. Absolutnie POLECAM. Piękne wydania, mądre teksty, humor.

ksiazki_z_dziecinstwa_0008Żubr pompik. Zapach wiosny i inne historie

Autor: Tomasz Samojlik

Oprac. graficzne: Joanna Holeksa-Szłapa

Wyd. Aksjomat, Kraków

Biblioteka przedszkolaka

Żubr Pompik jest chyba najbardziej ciekawskim zwierzątkiem w całej puszczy. Tropiąc tajemnicy lasu, poznaje wielu jego mieszkańców oraz ich zwyczaje.

Żubr Pompik. Letni zmierzch i inne opowieści

Autor: Tomasz Samojlik

Ilustrator: Joanna Holeksa-Szłapa

Wyd. Aksjomat, Kraków

Żubr Pompik i jego mała siostrzyczka Polinka to wyjątkowa para – interesuje ich wszystko, co dzieje się w lesie.

Więcej informacji na stronie: www.zubrpompik.pl

GŁOS KSIĄŻKI

Tomasz Samojlik – Żubr Pompik (czyt. Dominika Figurska)

KONKURS

Wygraj książki: 1) Żubr Pompik. Zapach wiosny i inne historie; 2) Kapitan Zębol i Kajtek Kuternoga w Królestwie Brzuchaczy (seria: Czytamy bez mamy, poziom 1); 3) Kaczka w berecie i inne historie (seria: Czytamy bez mamy, poziom 2).

Książki mają szansę wygrać trzy osoby (tytuły będziemy przekazywać w kolejności napływania odpowiedzi), które zmierzą się z pytaniem: Wymieniony w artykule rysownik – Bohdan Butenko, bohater jednego z wywiadów opublikowanych w książce „Co czytali sobie, kiedy byli mali?, odwiedził w ubiegłym roku Suwałki. Jaka wystawa, otwarta w Muzeum im. Marii Konopnickiej, towarzyszyła tej okazji do spotkania? Odpowiedzi (wraz ze swoim imieniem i nazwiskiem) prosimy przesyłać mailem: redakcja@niebywalesuwalki.pl

Konkurs rozstrzygnięty. Dziękujemy wszystkim za udział i gratulujemy tym, którzy wygrali książeczki dla dzieci. Zapraszamy do udziału w kolejnych konkursach!

Patronem cyklu „Bączek książkowy”

jest „Dom Książki” Sp. z o.o. Księgarnia nr 28, Pl. Piłsudskiego 1, 16-400 Suwałki, 87 566 24 59.

dom_ksiazki

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Aga Zaryan i „Human Things” Piotra Wyleżoła w białostockiej OiFP

Koncertową odsłonę albumu „Human Things” Piotra Wyleżoła usłyszymy w...

Film i muzyka to nieźle dobrana para. Za nami „Kinogranie”

Augustowski przegląd filmowo-muzyczny "Kinogranie" dobiegł końca. Pełna wrażeń czwarta...

„Kinogranie” już za kilka dni. U nas możesz wygrać karnet

IV Kinogranie  wystartuje już w środę, 28 czerwca w Augustowie. Przegląd Filmów...

„Kinogranie” z DJ-ami i Alicją. Wygraj karnet na przegląd muzyczno-filmowy w Augustowie

Filmowo-muzyczne wydarzenie lata, czyli IV KINOGRANIE - Przegląd Filmów o Tematyce...