Reklama

Śpiewają od 20 lat

Data:

- Reklama -

Suwalski Chór Kameralny „Viva Musica” we wtorek, 22 grudnia rozpocznie świętowanie. Jubileusz 20-lecia chórzyści z dyrygentem, Grzegorzem Bogdanem postanowili uczcić koncertami, które odbywać się będą przez cały rok.

Suwalski Chór Kameralny „Viva Musica” na inaugurację roku jubileuszowego zaprasza 22 grudnia o godz. 18.30 do kościoła pw. Matki Bożej Miłosierdzia. Chórzyści wystąpią wraz z Orkiestrą Smyczkową PSM I i II st. w Suwałkach i solistami. W programie koncertu Oratorio de Noël (Oratorium na Boże Narodzenie) autorstwa Camille’s Saint-Saëns. Świąteczne akcenty – w postaci kolęd i pastorałek wybrzmią podczas styczniowych koncertów. To już tradycja, że chór „Viva Musica” można usłyszeć podczas okolicznościowych występów w Suwałkach i na Suwalszczyźnie (w marcu 2016 roku odbędzie się koncert „W hołdzie Żołnierzom Wyklętym”; w kwietniu – koncert polskich pieśni wielkanocnych). Repertuar chóru jest bardzo zróżnicowany, począwszy od kompozycji klasycznych, aż po pieśni ludowe. Co ciekawe, chórzyści sięgają również po utwory rzadko wykonywane, choć interesujące i stanowiące wyzwanie, jak np. „Miss solemnis” Stanisława Moryto. Ta kompozycja była prezentowana publicznie w Polsce tylko kilka razy. We wrześniu zostanie wykonana w konkatedrze pw. św. Aleksandra w Suwałkach. -Nie stronimy również od kompozycji dawnych autorstwa np. Wacława z Szamotuł, czy też pieśni Stanisława Moniuszki, innych pieśni katolickich, ewangelickich i cerkiewnych – mówi Krzysztof Snarski, chórzysta i prezes Stowarzyszenia Miłośników Muzyki „Viva Musica”, przy którym działa chór.

Zanim jednak w repertuarze „Viva Musica” pojawiły się utwory takie jak np. „Misa Criolla” Ariela Ramireza, minęło wiele lat. – Początki chóru sięgają 1996 roku. Wtedy zaczęliśmy się spotykać. Chórem „zaopiekował się” Grzegorz Bogdan, nauczyciel ze Szkoły Muzycznej. Wielu wychowanków tej szkoły występowało w pierwszym składzie „Viva Musica” – wspomina Snarski. Z każdym rokiem zespół zdobywał nowe doświadczenia, następowało stopniowe zgrywanie się. – Na początku śpiewaliśmy bardzo amatorsko. Nawet nie aspirowaliśmy do tego, żeby zostać chórem zawodowym, choć cały czas dbaliśmy o poziom i nadal to czynimy. Odbywamy próby dwa razy w tygodniu – dodaje Krzysztof Snarski, żartując, że wśród chórzystów presja z powodu jubileuszu jest już odczuwalna.

Ważną postacią w działalności chóru jest jego dyrygent, Grzegorz Bogdan, który nie tylko dba o poziom zespołu i wybór repertuaru. Sam też komponuje. Muzykę jego autorstwa można będzie usłyszeć w lutym – wtedy odbędzie się promocja płyty „Via Dolorosa”. Bogdan napisał muzykę do Misterium Pasyjnego pod tym tytułem, opartego na tekstach niemieckiej mistyczki Anny Katarzyny Emmerich. „Viva Musica” ma szczęście do kompozytorów. Chór znany jest z prawykonań utworów Sebastiana Lewickiego i Tadeusza Trojanowskiego, związanego z Podlasiem.

W programie jubileuszowym „Viva Musica” na 2016 rok jest jeszcze kilka wydarzeń promujących wydawnictwa muzyczne, jak np. wydarzenie styczniowe, związane z promocją DVD z koncertu, który odbył się na początku 2015 roku, czy też koncert promocyjny płyty „Przystanek Afryka”. – Na płycie znajdzie się kilkanaście utworów – będą to pieśni chrześcijańskie, katolickie i protestanckie, które śpiewamy po zulusku. Przy ich opracowywaniu korzystaliśmy z pomocy konsultanta językowego. Podobno zbliżamy się do oryginału – zaznacza Krzysztof Snarski.

Ciekawymi projektami, nad którymi pracuje chór, są: spektakl teatralny „Ofiarnice” na motywach dramatu Ajschylosa „Oresteje” oraz misterium oratoryjne „Jak one szły”, poświęcone bł. Kanizji i jej towarzyszkom. – Przy pierwszym projekcie współpracujemy z instruktorką z SOK, Joanną Łupinowicz. Planujemy zaangażowanie aktorek z Ośrodka Praktyk Teatralnych „Gardzienice”. W przypadku drugiego projektu wspierać nas będzie grupa teatralna Ewy Stąpór – zapowiada Snarski.

W październiku Suwalski Chór Kameralny „Viva Musica” zaprosi publiczność na koncert pamięci św. Papieża Jana Pawła II. W listopadzie chórzyści zaprezentują pieśni żałobne z Suwalszczyzny, w programie „Requiem aeternam”. W grudniu 2016 roku obchody zakończy koncert pamięci Wolfganga Amadeusza Mozarta – z okazji 225. rocznicy śmierci kompozytora. Z okazji przyszłorocznych Świąt Bożego Narodzenia chór przypomni też kolędy i pastorałki, wykonując je w suwalskich świątyniach.

Prócz występów w Suwałkach i na Suwalszczyźnie, w roku jubileuszowym chór „Viva Musica” planuje zaśpiewać w kilku miastach Polski, m.in. w Olsztynie i Warszawie, ale też za granicą – na Litwie i w Anglii.

Więcej: Czym żyje muzyka?

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Udostępnij:

Reklama

Najczęściej czytane

Przeczytaj więcej
Powiązane

Jak zaśpiewać Lema (foto, audio)?

"Romantyczny futurolog", jak Stanisława Lema określa dyrygent Suwalskiego Chóru...

Lem na głosy. Będzie koncert z poezją znanego futurysty

2021 był Rokiem Stanisława Lema. Suwalskie Stowarzyszenie Miłośników Muzyki...

Unikatowy kompleks cmentarzy może zostać pomnikiem historii. Wreszcie będzie tam porządek?

Stan kompleksu cmentarzy siedmiu wyznań w Suwałkach pozostawia wiele...

Śpiewali dwóm Papieżom. Chór „Viva Musica” świętuje 25-lecie

Suwalski Chór Kameralny "Viva Musica" może poszczycić się wyjątkowo...